Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна и Южна Америка

Допълнителна информация

Министър Велислава Петрова участва в 13-та пленарна сесия на Парламентарната асамблея на ПСЮИЕ

23 Юни 2026 Новини

Министърът на външните работи Велислава Петрова участва в 13-та пленарна сесия на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, която се проведе в София. Събитието е под мотото „Парламентарната асамблея на ПСЮИЕ: интерпарламентарен диалог, укрепване на добросъседството и европейската перспектива на региона“. Форумът съвпада с отбелязването на 30-та годишнина от създаването на ПСЮИЕ и бележи приключването на българското председателство на Асамблеята.

В обръщението си към участниците министър Петрова подчерта значението на силното и активно парламентарно измерение като неразделна част от архитектурата на ПСЮИЕ. Тя изтъкна ролята на националните парламенти за укрепването на демократичната легитимност, устойчивостта на поетите ангажименти и превръщането на политическите решения в реални политики.

„Темата на днешната пленарна сесия отразява същността на нашия общ политически проект. Тя е призив към гражданите на региона, към Европа и към света, че единството е нашият стратегически ресурс, инструмент за сигурност и път към устойчиво развитие“, заяви министър Петрова.

В заключение първият ни дипломат подчерта, че тридесет години след създаването на ПСЮИЕ нашият регион продължава да доказва, че диалогът, добросъседството и европейската перспектива са най-силните инструменти за стабилност и развитие.

Допълнителни снимки

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация