Инициатива "Три морета"
Инициативата „Три морета“ е политически проект на 12 европейски държави-членки на ЕС, на ниво държавни глави, лансиран през 2016 г. В него участват България, Австрия, Хърватска, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.
Към момента Инициативата „Три морета“ не е институционализирана и няма седалище и секретариат.
Инициативата се развива като прагматична платформа за сътрудничество с основен фокус задълбочаване на интеграцията на страните от региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море и създаване на по-голяма свързаност между тях по линията Север–Юг в областта на енергетиката, транспорта, комуникациите, информационните технологии, бизнеса.
Целите на Инициативата са: икономически растеж, получаване на инвестиции, енергийна сигурност, геополитическа сигурност, дигитална свързаност, борба с климатичните промени.
Целите ще бъдат постигнати чрез насърчаване на сътрудничеството за развитие на енергийната, транспортна и цифрова инфраструктура.
По време на третия съмит на Инициативата "Три морета" (17-18 септември 2018 г., Букурещ, Румъния), бе обявено намерение за създаване на Инвестиционен фонд, който да финансира одобрените проекти предложени от страните-участнички в Инициативата. Официалното създаване на Фонда, със седалище в Люксембург, бе обявено на срещата на високо равнище на Инициативата "Три морета" (5-6 юни 2019 г., гр. Любляна, Словения).
Българските институции са предложили следните четири проекта за финансиране в рамките на ИТМ: възстановяване на проектните параметри на ж.п. линия Русе-Варна, изграждане на тунел под прохода „Петрохан“, разширяване на газовото хранилище в с. Чирен и изграждане на магистрала „Черно море“ (Варна-Бургас).
По време на третия съмит на ИТМ в Букурещ бе проведен и първият бизнес форум в рамките на Инициативата, който е платформа за споделяне на проекти от общ интерес. Подписана бе Съвместна декларация за създаване на мрежа от търговско-промишлени палати на страните-участнички. От българска страна в този формат на ИТМ участва Българската търговско-промишлена палата.
По инициатива на САЩ, на срещата в Букурещ бе стартиран нов формат на сътрудничество с държавите-членки на ИТМ- Партньорство за трансатлантическо енергийно сътрудничество (Partnership for Transatlantic Energy Cooperation). България работи активно във всички срещи на този формат. Представители на Министерството на енергетиката участват в три от създадените четири работни групи за енергийно сътрудничество.
На 2 септември 2020 г. бяха приети две Решения на Министерски съвет, с които:
- Заместник-министър-председателят и министър на външните работи, г-жа Екатерина Захариева, бе определена за Национален координатор от българска страна за Инициативата "Три морета";
- бе одобрено участието на „Българската банка за развитие" АД в Инвестиционния фонд към Инициативата "Три морета" с вноска от 20 млн. евро.