Боливарска република Венецуела
Дипломатическите отношения между България и Венецуела са установени през 1974 г. Преди това Венецуела е имала почетен консул в България от 1933 г., прекратил дейността си по време на Втората световна война. През 1970 г., чрез размяна на ноти в Ню Йорк, се сключва споразумение за разкриване на търговски представителства в София и Каракас. През 1974 г. двете страни установяват дипломатически отношения. В София и Каракас са открити посолства, ръководени от извънредни и пълномощни посланици. През 2012 г. посолството на България в Каракас временно прекратява дейността си по финансови причини. Взето е решение във Венецуела да бъде акредитиран българският посланик в Бразилия. Венецуела запази посолството си в София. България има почетен консул във Венецуела със седалище в Каракас.
До 2007 г. търговско-икономическите връзки са били водещи, но оттогава стокообменът между двете страни е незначителен. Осъществявано е сътрудничество в областта на спорта, при което венецуелски спортисти са били на тренировъчни лагери в България.
По неофициални данни във Венецуела живеят около 60 души български граждани.
Предвид липсата на реакция на Николас Мадуро за спешно свикване на свободни, прозрачни и честни президентски избори, какъвто бе призивът на ЕС от 26 януари 2019 г., на 4 февруари 2019 г. в съвместна декларация общо 19 държави-членки на ЕС признаха Хуан Гуайдо за изпълняващ длъжността държавен глава на страната, съгласно разпоредбите на Конституцията на Венецуела, за да може той да свика свободни, честни и демократични президентски избори.
На 6 февруари 2019 г. Министерският съвет на Република България одобри позицията на българската страна за подкрепа за Хуан Гуайдо в качеството му на временно изпълняващ функциите на държавен глава на Боливарска република Венецуела.