Ливан
България и Ливан установяват дипломатически отношения на 19.09.1966 г. През 1967 г. в Бейрут е открито наше посолство, а през юли 1983 г. в София - посолство на Ливан.
Двустранните отношения са традиционно приятелски. През годините на гражданската война в Ливан (1975-1990 г.) те са силно ограничени. Въпреки това, в този тежък за страната период посолството на Р България е едно от малкото посолства, което не замразява дейността си в Ливан, като същевременно българската авиокомпания «Балкан» също не прекъсна полетите си до Бейрут.
От края на 90-те години българо-ливанските отношения чувствително се активизират, придобивайки стабилен характер, и са предмет на вътрешнополитически консенсус и в двете страни. Осъществен е обмен на множество визити на високо и най-високо равнище. Актуализирана и разширена е договорно-правната база на сътрудничеството.
Значение за развитие на отношенията имат реализираните в Ливан държавни и официални визити на президентите Петър Стоянов /2001 г./ и премиерите Симеон Сакскобургготски /2002 г./ и Бойко Борисов /декември 2010/, външните министри Надежда Михайлова /1998 г./ и Николай Младенов /декември 2010 г., януари 2012 и юни 2012 г./, президента Румен Радев /2019 г./, както и визитите у нас на ливанския президент ген. Емил Лахуд /2003 г./ и премиерите Рафик Харири /2004/, Саад Харири /март 2010 г./ и Наджиб Микати /ноември 2012 г./, и министъра на външните работи Джебран Басил (март 2019 г.).
Между МВнР на България и Министерството на външните работи и емигрантите на Ливан има сключен Протокол за сътрудничество.
Съществува добро сътрудничество между двата парламента. Разменени са визити на председателите на българското Народно събрание и ливанския Парламент.
Създадена е широка договорно-правна основа на двустранните отношения, покриваща широк спектър от двустранното сътрудничество. Договорно-правната база между Ливан и България се състои от 25 двустранни документа.
Консулските отношения са на основата на действащата в тази област нормативна база и ангажиментите на България във връзка с членството в ЕС и предстоящото присъединяване към Шенгенското пространство.
По оценки на българското посолство, в Ливан пребивават между 300-400 българи, повечето от които са съпруги на ливански граждани и децата им. През 2018 г. бе създадено Българско неделно училище „Иван Вазов” по Национална програма „Роден език и култура зад граница”. Проектът е одобрен и финансиран от Министерство на образованието и науката За реализирането и популяризирането на проекта спомогна и „Асоциацията на ливанците завършили в България”.