Ангола
Последна актуализация 22 Август 2024Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 2: Повишено внимание (осведомете се подробно за актуалната обстановка в страната)
2
Моля изберете вида на вашия паспорт
Препоръчваме на българските граждани да се въздържат от пътуване!
Република Ангола
Република България няма функциониращо посолство в Република Ангола. Българските граждани, пребиваващи краткосрочно или дългосрочно в страната, могат да се обръщат по консулски въпроси към Посолството на Република България в Претория, Република Южна Африка.
Посолство на Република България в Претория, Република Южна Африка
Адрес: 1071 Church street, 0083 Hatfield, Pretoria, Republic of South Africa
Тел.: +27 12 342 37 20; +27 12 342 79 41
Факс: +27 12 342 37 21
Мобилен: +27 79 893 7336 - при спешни и неотложни случаи в извънработно време, празнични и почивни дни.
Работно време: По - Пт, 09.00 - 12.00 ч.
E-mail: [email protected]
Website: www.mfa.bg/embassies/southafrica
Почетен консул на Република България в Република Ангола
Арнолд Ферейра (Arnold Ferreira)
консулски окръг: територията на Република Ангола
Седалище: гр. Луанда
Адрес: Rua Joaquim Kapirande, n. 30, Luanda – Angola
тел.: +244 923 408 426; +244 911 636 579
е-mail: [email protected]
За Република България е акредитирано посолството на Република Ангола в Белград, Република Сърбия
Посолство на Република Ангола в Белград, Република Сърбия
Адрес: Krupanjska 21, Dedinje, 11040 Belgrade, Republic of Serbia
Консулски отдел: По - Пт, 10.00 - 13.00 ч.
Тел.: +381 11 26 66 457; +381 11 36 72 150
Факс: +381 11 26 60 729
E-mail: [email protected]
Website: www.angolaembassy.org.rs
Обща информация
Ниво на сигурност:
Независимо, че в началото на 2002 г. бе сложен край на Гражданската война в Ангола, в редица части на страната обстановката продължава да е несигурна. Все още съществува опасност от неизбухнали мини. Поради това се препоръчва да не се предприемат пътувания извън столицата Луанда. Когато това се налага, пътуването да се извършва в конвой (най-малко от два автомобила) и задължително с местни придружители.
Чужденците следва да проявяват максимална бдителност за собствената си сигурност, включително и в столицата. Нападения се извършват и през деня. Най-често обект на кражби са мобилни телефони.
Поради продължаващите сблъсъци между паравоенни групировки, не се препоръчва пътуване до провинция Cabinda.
Здравеопазване:
Обслужването в болниците не отговаря на европейските стандарти. С изключение на столицата Луанда и някои по-големи градове, равнището на медицинското обслужване е много занижено, а в отдалечените райони почти липсва. По-добри услуги предлагат няколкото частни клиники, които са скъпи. Има регистрирани голям брой случаи на СПИН.
За актуална информация за задължителни и/или препоръчителни ваксини може да се обръщате към Регионалните здравни инспекции в страната. Ваксина за жълта треска се поставя в следните регионални здравни инспекции: Столична регионална здравна инспекция; РЗИ Варна; РЗИ Бургас; РЗИ Плевен; РЗИ Пловдив; РЗИ Благоевгради РЗИ Русе.
За по-голяма сигурност се препоръчва на посещаващите страната чужденци да отсядат в реномирани хотели като хотел „Алвараде”, хотел „Тропико” и хотел „Президент меридиен”. Препоръчва се особено внимание при консумацията на пресни плодове и зеленчуци. Водата трябва да се преварява или да се купува бутилирана.
Особености на местното законодателството:
Забранено е фотографирането на военни и стратегически важни обекти, както и на държавните учреждания. Хомосексуализмът е забранен.
Митнически изисквания:
Можете да внесете и изнесете от Ангола без документ сума до 15 000 USD.
Движение по пътищата:
През дъждовния период (ноември-април) е възможно рязко повишаване нивото на водата по пътищата и мостовете.
Пътуването с градския транспорт крие определени рискове за чужденците в страната. Препоръчва се използването на таксита, но трябва да се има предвид, че тарифите им са сравнително високи.
Признават се международните шофьорски книжки.
Местна валута:
Анголска кванза (New Kwanza - AON). В банките се приемат само пари в брой. С международни кредитни карти се оперира единствено в големите хотели и много рядко в някои ресторанти. Обикновените плащания се извършват в местна валута, но в много ресторанти и хотели се приемат и щатски долари. 100-доларовите банкноти, отпечатани през 1996 г. и след тази дата могат да бъдат обменени единствено в банките. Препоръчва се особено внимание при обмяната на валута.
Документи за пътуване и визов режим
В Република Ангола се влиза с обикновен международен паспорт, валиден минимум 6 месеца от датата на влизане в страната. Считано от 30 март 2018 г., всички граждани на Европейския съюз се ползват с ускорена процедура за издаване на туристическа виза онлайн, за която не е необходимо да се посещава акредитираното за Република България посолство на Република Ангола в Сърбия.
За виза се кандидатства на сайт: http://www.smevisa.gov.ao/
Информация относно посолството на Република Ангола в Сърбия, акредитирано за Република България, можете да намерите на: https://www.angolaembassy.org.rs/the-consulate/visa-informationshttps://www.angolaembassy.org.rs/the-consulate/visa-informations
Консулски услуги
Европейски временен паспорт:
В екстрени случаи – при повреждане, изгубване или откраднат паспорт, българските граждани могат да кандидатстват за издаване на временен паспорт за пътуване пред посолство на държава-членка на ЕС в Луанда.
Заверки и легализации:
За да бъдат валидни в Република България и да могат да послужат пред българските институции, всички издадени от анголските власти документи на български граждани, следва да имат поставен щемпел на Министерството на външните работи на Ангола. След това е необходимо да бъдат заверени от Посолството на Ангола в Белград. Подписът и заверките на анголското Посолство в Белград се заверяват от консулската служба при Посолството на България в Белград. Така оформени, документите трябва да бъдат преведени на български език от оторизирана фирма в България и заверени в отдел „Заверки и легализации” на Министерството на външните работи на Република България.