Беларус
Последна актуализация 16 Януари 2025Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 4: Предупреждение за преустановяване на пътуванията в цялата страна (освен при крайна необходимост)
4
Моля изберете вида на вашия паспорт
Република Беларус
Посолство на Република България в Република Беларус
Адрес: пл. Свободы 11, етаж 1, 220030 Минск, Республика Беларусь
Тел.: +375 17 374 85 58
Факс: +375 17 374 61 59
Дежурни телефони в извънредни ситуации: + 375 293135312
Работно време: 09.00 - 17.30 ч. Почивни дни – събота и неделя
E-mail: [email protected]
Website: www.mfa.bg/embassies/belarus
Консулска служба:
Работно време с граждани: 10.00 - 13.00 ч. Почивни дни – събота и неделя
Консулска информация: тел.: +375 17 374 62 64
Запис за прием: тел.: +375 17 374 62 64, всеки работен ден от 14:00 ч до 16:00 ч.
E-mail: [email protected]
Посолство на Република Беларус в София, Република България
Адрес: ул.„Никола Караджов” № 3, кв.„Редута”,1505 София
Тел.: +359 2 971 71 31; +359 2 971 95 28
Факс: +359 2 973 31 00
Е-mail: [email protected]
Почетни консули на Република Беларус в Република България
г-н Атанас Попов
Консулски окръг: Бургас + области: Варна и Добрич;
Канцелария: Бургас, ул. “Васил Левски” № 7, ет.3
Тел./факс: +359 56 800 276
Е-mail: [email protected]
г-н Красимир Борисов
Консулски окръг: Пловдив + области: Кърджали, Пазарджик, Сливен, Смолян, Стара Загора, Хасково и Ямбол
Канцелария: България, гр.Пловдив, бул. Руски, 38
Телефон: +359 32/207 243
E-mail: [email protected]
Обща информация
Ниво на сигурност:
Високо ниво на сигурност на територията на Беларус.
Здравеопазване:
Чуждестранните граждани са задължени да сключат договор за задължителна медицинска застраховка с белоруска застрахователна компания или с чуждестранен партньор на белоруска застрахователна компания. Сключването на застрахователен договор може да се извърши на всички гранични пунктове. При липса на медицинска застраховка и при отказ да бъде застрахован, чуждестранният гражданин не се допуска на територията на Беларус.
Препоръчителни ваксини и съвети за лична хигиена:
Уверете се, че сте в крак с времето на рутинни ваксини преди всяко пътуване. Тези ваксини включват MMR ваксина, дифтерия тетанус-коклюшна ваксина, ваксина против варицела, полиомиелит ваксина и противогрипна ваксина.
Особености на местното законодателство:
При посещение на Република Беларус, следва да се съобразявате с местните закони и обичаи. По време на престоя Ви попадате в юрисдикция на държавата. Препоръчва се предварително да се информирате за тях и да ги спазвате. При задържане от местните власти и по Ваше желание можете да изискате да Ви бъде осигурен незабавен контакт с дипломатическото или консулско представителство на Република България в гр. Минск. Консулски служител от българското представителство следва да установи връзка с Вас във възможно най-кратък срок.
Между Република България и Република Беларус е подписан договор за правна помощ по граждански дела.
Митнически изисквания:
Митнически изисквания за Беларус можете да изтеглите от ТУК.
Движенията по пътищата:
Чуждестранните граждани, които влизат на територията на Беларус с автомобилен транспорт са длъжни да притежават застраховка „Гражданска отговорност” за целия период на пребиваване, но не по-малко от 15 дни. Движението по главните пътища се заплаща. За повече информация: http://www.beltoll.by/ru.aspx
Местна валута:
Белоруска рубла (BYR).
Смяната на валута следва да се извършва само в банките и обменните бюра.
Климатични особености:
Климатът на Беларус е умерено континентален със значително влияние на атлантическите въздушни маси с чести циклони, в по-малка степен – от континенталните и арктичните въздушни маси. Средните годишни температури варират от 7,4 °C на югозапад до 4,4 °C на североизток. Средна януарска температура от -4,4 °C на югозапад до -8 °C на североизток; средна юлска от 17 °C на север до 18,8 °C на юг. Абсолютен максимум 37 °C (Брест, Гомел), абсолютен минимум -41 °C (Витебск). Годишната сума на валежите варира от 550 mm на юг до 700 mm във възвишенията в средната част на страната, като 2/3 от валежите падат през топлия сезон на годината.
Документи за пътуване и визов режим
Внимание! Република Беларус продължава безвизовия режим за българските граждани с обикновени паспорти до 31 декември 2025 г. Пребиваването на беларуска територия не може да надвишава 30 дни от датата на влизането, а максималният престой в рамките на една календарна година е 90 дни. Българските граждани могат да посещават Република Беларус без визи, използвайки всички КПП по сухопътните и въздушните граници на страната, с изключение на КПП на сухопътната граница между Беларус и Русия.
Безвизов режим за срок от 30 дни, включително дните на пристигане и заминаване, с обикновен паспорт – само през Национално летище Минск, летищата в Брест, Витебск, Гомел, Гродно и Могильов. През сухопътните граници се преминава с виза.
В съответствие с приетия Закон на Република Беларус - „Правно положение на чуждестранните граждани и лицата без гражданство” от 4 януари 2010 г., чужденците могат да влязат, да напуснат или да преминат транзитно територията на Република Беларус при наличието на валиден паспорт и виза.
Установеният ред за безвизово преминаване през Национално летище Минск, не се отнася за лица, пристигащи в Беларус с авиополет от Руската Федерация, а също и за лица, които възнамеряват да летят за Руската федерация (дадените полети са вътрешни, граничен контрол за тях не се осъществява). Действието на Указа не се отнася също така за чужденци, осъществяващи официални пътувания: дипломатически, служебни, специални и други приравнени към тях паспорти.
Необходими документи при кандидатстване за виза:
- валиден международен паспорт с валидност не по-малко от 90 дни след изтичане на визата;
- 1 брой визов формуляр по утвърден образец;
- 1 актуална цветна снимка 35х45 мм, анфас, на светъл фон;
- покана.
По искане на консулското длъжностно лице се предоставят допълнителни документи, необходими за взимане на решение за издаване на виза. За гражданите на Република България е предвидена възможност за издаване на бизнес визи и визи за частно посещение с валидност до 30 дни без представяне на покана и след попълване на визов формуляр и посочване на целта на пътуването, точното наименование и адреса на канещата организация (или трите имена, адреса и телефона на физическото лице), както и адреса на пребиваване в Беларус.
Българските граждани могат да получат входни визи и на летище Минск-2.
Чужденците могат да влизат и да преминават транзитно през територията на Република Беларус при наличието на валиден задграничен паспорт и белоруска виза.
Миграционна карта задължително се попълва от чуждестранните граждани при влизане на територията на Република Беларус и се съхранява по време на престоя им. При напускане на страната картата се предава на компетентните гранични органи. При евентуално изгубване на картата чуждестранният гражданин е длъжен в срок от 3 работни дни да информира органите на Министерството на вътрешните работи, където е бил регистриран.
Регистрация:
Чуждестранните граждани са длъжни в срок до 5 дни, с изключение на почивните дни, официалните празници и празничните дни, обявени от президента на Република Беларус за неработни, да се регистрират в МВР, отдел Миграция, по фактическото си временно местопребиваване. Регистрацията се извършва при наличие на миграционна карта с отметка от длъжностното лице на Държавния граничен комитет при влизане на територията на Република Беларус. При промяна на местопребиваването, чужденците са длъжни в петдневен срок да се регистрират на новия си адрес.
Внимание!
В паспорта Ви трябва да има поне една цяла свободна страница, за да може върху нея да бъде положена входната виза за страната. На гърба на тази страница не следва да има друга положена по-рано виза, освен печати от граничен контрол.
Важно! На 11 януари 2025 г. влиза в сила Споразумение между Руската федерация и Република Беларус за взаимно признаване на визи и разрешителни за пребиваване, издадени от двете страни на чуждестранни граждани. С тях притежателите им ще могат да влизат, преминават и пребивават на територията на двете страни, за срока на валидност на съответната виза или разрешително. Периодът на пребиваване на чужди граждани в Беларус и Русия се изчислява от датата на първоначалното влизане на територията на едната от двете държави. Ако за едната държава се прилага безвизов режим за граждани на трети страни, а за другата се прилага визов режим, тогава за влизане в последната и пребиваване там, освен документ за самоличност, ще е необходима и виза.
Споразумението не се прилага за чужди граждани и лица без гражданство, които имат ограничение за влизане на територията на една от двете държави.
Преминаване през общата сухопътна граница с автомобилен транспорт може да се осъществи през следните ГКПП:
Юховичи - Долоци (Опочка - Новополоцк);
Езерище - Невел (Киев - Санкт Петербург);
Лиозно - Кругловка (Витебск - Смоленск);
Редки - Красная Горка (Минск - Москва);
Звенчатка - Дубовичка (Бобруйск - Москва);
Селище - Новозибков (Гомел - Брянск).
Преминаването на сухопътния участък на руско-беларуската граница през други ГКПП и пътища не се допуска и ще се счита за нарушение на държавната граница.
Всяка страна запазва правото си да откаже влизане или да намали периода на престой на нейната територия.
Повече информация може да бъде намерена на Държавния граничен комитет на Република Беларус.
Консулски услуги
Изготвянето на лични документи:
Консулската служба при посолството на Република България в Беларус, гр. Минск, е оборудвана с необходимата компютърна техника за приемане на заявления за издаване на български лични документи - паспорт, лична карта, СУМПС и временен паспорт.
При кражба или изгубване на лични документи е необходимо гражданинът да извести най-близката полицейска служба. След регистриране на събитието, поискайте копие от протокола. Впоследствие е необходимо да се свържете с българското посолство, където да направите постъпки за получаване на временен паспорт за продължаване на пътуването или за завръщането Ви в Република България.
След издаването на временния паспорт на български гражданин, пребиваващ в Република Беларус, той задължително следва да се обърне към компетентните местни власти за получаване на изходна белоруска виза.
Заверки и легализации:
Съгласно чл.11 от Договора за правна помощ между България и Беларус по граждански дела, документите, съставени или заверени от компетентен орган по установената форма, се приемат на територията на другата страна без да е необходима допълнителна легализация (не се изисква полагането на печат апостил).