Кралство Дания
България установява дипломатически отношения с Кралство Дания на 17 април 1931 г.
Дания е страна съосновател на ООН (1945), НАТО (1949), Европейската асоциация за свободна търговия (1960) и ОИСР (1961). Член е на ЕС от 1 януари 1973 г., но не членува в Европол и не е част от Еврозоната; член е на Шенгенското пространство. Активно участва в различните формати на Северното сътрудничество.
Дания е сред водещите страни членки на ЕС по отношение на технологичните иновации в областта на използване на биомаса и вятърна енергия, както и в комбинираното производство на електрическа и топлинна енергия. Страната е най-големият износител на петрол в ЕС. Активно отстоява концепцията за обвързване на климатичните промени и енергийната сигурност.
През последните години търговското салдо е положително за България, а стокообменът се характеризира с устойчив ръст. С оглед приоритетните сфери за развитие на българската икономика и необходимостта от намаляване на енергийната зависимост на страната ни, е налице потенциал за привличане на датски инвестиции и реализация на проекти, свързани с възобновяеми енергийни източници, предвид лидерския статут на датския опит в сферата.
Страната е сред активните туристически партньори на България. Водещ интерес датските граждани проявяват към морския туризъм, тематични пътувания в България, балнеоложки и културен туризъм.
На територията на Дания пребивават около 12000 български граждани. Учредени са редица български дружества и организации, които развиват дейност за съхраняване и популяризиране на българската духовност, език и култура (напр. училището към Българския просветен център “Иван Вазов“ в Копенхаген, българският учебен център „Кирил и Методий“ в Орхус, откритите през 2022 г. български училища в Одензе и Хернинг, културното дружество „Дания-България“ в Орхус, танцови групи и др.