Мароко
Последна актуализация 02 Септември 2024Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 2: Повишено внимание (осведомете се подробно за актуалната обстановка в страната)
2
Моля изберете вида на вашия паспорт
Кралство Мароко
Посолство на Република България в Рабат, Кралство Мароко
Адрес: Royaume du Maroc, Rabat - 10 000, 4, Avenue Ahmed El Yazidi (ex av. Meknes)
Тел.: +212 537 76 54 77; +212 537 76 40 82
Факс: +212 537 76 32 01
Дежурен телефон в извънработно време: +212 661 230 656
Работно време: 09.00 - 17.00 ч.
Работно време на консулската служба с граждани: 10.00 - 13.00 ч.
E-mail: [email protected]
E-mail: [email protected]
Website: www.mfa.bg/embassies/morocco
Български почетни консули в Кралство Мароко
Али Шрайби (Ali Chraibi)
гр. Маракеш
Адрес: 424, Sidi Ghanem, Marrakech, Royaume du Maroc
Tel.:(+212) 661078805
e-mail: [email protected]
Web site:http://www.consulathonorairebulgarie.org/index.html
Хасан Сентиси Eл Идриси (Hassan Sentissi El Idrissi)
гр. Казабланка
Адрес: 2, Rue Jbel El Aroui Angle Sidi Abderahmane, Hay Essalam, 20203 Casablanca, Royaume du Maroc
Тел.: 0522949305/08
Факс: 05 22 94 72 32
Е-mail: [email protected]
Посолство на Кралство Мароко в София, Република България
Адрес: 1421 София, ул. “Червена стена” № 1
Телефон: +359 2 865 1126, +359 2 865 1137
Факс: +359 2 865 4811
Работно време: 09.00 - 15.00 ч.
E-mail: [email protected]
Почетен консул на Кралство Мароко в Република България
Г-н Борис Василев Редански
Адрес: гр. София, ул. „Велико Тьрново" №13
GSM: +359 888 630 218
Телефон: 02/865 11 37
Електронна поща: [email protected]
Обща информация
Ниво на сигурност:
Кралство Мароко поддържа надеждна вътрешна сигурност на своята територия.
Вътрешният ред в страната се осъществява от компетентните служби за сигурност. Престъпността в страната е сравнително ниска, като не са изключени случаи на кражби, особено по пазари и други многолюдни места. Властите осъществят бдителност и контрол по отношение рискове от терористични актове.
Здравеопазване:
Кралство Мароко разполага с добра медицинска база и подготвени кадри в сферата на здравеопазването. При пътуване до страната, освен задължителната здравна застраховка, посолството препоръчва да бъде направена застраховка за пътен инцидент и смърт, които да включват изрично Мароко.
Преодолени са в много голяма степен заразните рискове от Ковид 19 – над 80 процента от жителите са ваксинирани, появяват се изолирани случаи на заболяването. Няма регистрирани смъртни случаи.
Особености на местното законодателство:
Законодателството на страната е съобразено с ислямските норми и правосъдната система съблюдава изискванията на мюсюлманското право.
Митнически изисквания:
В страната е разрешен внос на чужда валута и платежни средства. При внос на валута на стойност равна или по-голяма от 100 000 дирхама е задължително тя да бъде декларирана пред митническите власти. Декларацията следва да се представи на излизане от страната. Забранен е внос и износ на местна валута в размер над 2000 дирхама. При покупка на местна валута трябва да се запази бордерото, тъй като то се изисква от финансовите институции (банки, обменни бюра) при обратна обмяна на местна валута, както и при износа на валутни средства.
Митническите изисквания за Кралство Мароко можете да изтеглите от ТУК.
Движение по пътищата:
Република България и Кралство Мароко са страни по Виенската конвенция за движението по пътищата от 1968 г., която регламентира съответните норми и правила в европейските страни и в други присъединили се към международния договор държави. Следва да се внимава при пресичане на главни улици с натоварено движение на автомобили и мотоциклети.
Движението по пътищата се контролира с активно присъствие на пътната полиция, която регулярно проверява за наличност на разрешения за правоуправление на МПС и за нарушения на правилника за движение по пътищата.
Практически съвети:
Препоръчително е да се избягват пътувания в близост и по протежение на границите с Алжир и Мавритания. Препоръчително е да не се предприемат индивидуални или групови планински преходи без лицензирани туристически водачи.
При случай на задържане от местните власти е необходимо да поискате да Ви бъде осигурен контакт с Консулската служба към посолството на Република България в Рабат. Препоръчително е преди отпътуване от България да разполагате с телефоните и адреса на Посолството ни в Рабат. По ваша преценка може да оставите координати за връзка с вас от страна на посолството.
Не се препоръчва посещаването на крайни и непознати за туриста квартали през деня и нощта, както и индивидуални посещения на пусти райони. Желателно е жените да не се разхождат вечер сами, дори и по централните улици на големите градове, като проявяват предпазливост по отношение на бижута и ръчни чанти. При ползване на градския транспорт или ползване на такси също следва да бъдете с повишено внимание за носен от вас личен багаж, пари и лични документи.
По време на екскурзии е необходимо да сте осведомени за местата, които възнамерявате да посетите, като е препоръчително да се доверявате в туристическите обекти само на официални лицензирани екскурзоводи, които могат да бъдат наети в Националните туристически бюра.
Местните норми изискват прилично облекло за жените, съобразено с местните нрави. Следва да се отнасяте с уважение към обекти, свързани с мюсюлманската религия. Не се разрешава на немюсюлмани да влизат в мюсюлманските култови храмове, с изключение в тези с туристически характер.
В случай, че посещавате общински плажове, жените трябва да носят цял бански костюм.
При комуникацията си с местното население е препоръчително да избягвате разговори и дискусии на чувствителни теми от политическо и религиозно естество. Забранена е употребата на алкохол на публични места. Вносът на порнографски материали е забранен.
Местна валута:
Местната валута в Кралство Мароко е марокански дирхам (MAD).
Валутен курс: 1 евро - около 11 марокански дирхама.
Документи за пътуване и визов режим
Влизането и пребиваването на български граждани на територията на Кралство Мароко с цел туризъм, делово и частно посещение е безвизово в рамките на два престоя от по 90 дни в рамките на една година. За целта е необходимо българският гражданин да разполага с валиден паспорт, чиято минимална валидност след датата на влизане в страната да е между три и шест месеца. Препоръчително е паспортът да разполага с две празни страници.
В случай на нелегално пребиваване по отношение на допустимия престой се налага глоба, като в определени случаи е възможно и експулсиране, съпроводено със забрана за влизане в страната за определен период от време.
При влизане в страната е добре лично да се уверите, че паспортът ви е подпечатен от мароканската гранична полиция /положен номер при първо влизане и печат за влизане/. При липсата на такива печати в паспорта, при напускане на страната, пребиваването в нея се третира като нелегално.
Кралство Мароко не може да бъде посетено само с лична карта. Задължително е наличието на паспорт.
Изисквания за пътуващите деца до 18 години:
В случай че детето пътува заедно с родителите си не се изисква никакъв друг документ, освен валиден паспорт. Същевременно е препоръчително родителите да разполагат с копие от акта за раждане, като доказателство за родствената връзка. При пътуване само с единия родител е необходимо да има нотариално разрешение от другия родител, както и копие от акта за раждане.
В случай, че единият от родителите на детето е починал, придружаващият детето родител трябва да разполага с копие от акта за смърт на починалия или специално за случая съдебно разрешение.
При разведени родители е препоръчително родителят, който придружава детето, да притежава заверено копие от съдебното решение за развода, в което е указано, че на него е възложена грижата за детето.
Ако малолетният пътува придружен от трето лице, придружителят трябва да разполага с нотариално заверено разрешение от родителите на детето.
Всички цитирани документи в този раздел следва да бъдат заверени с „Апостил“ и преведени на френски или арабски език.
Имунизации за жълта треска и други, характерни за страните от Африка заболявания, не се изискват.
Консулски услуги
Изготвяне на лични документи (паспорт, лична карта, СУМПС и временен паспорт):
Българските граждани, пребиваващи в Мароко, могат да подават в консулската служба към Посолството заявления за издаване на български лични документи: паспорт, лична карта, свидетелство за управление на МПС и временен паспорт. Консулската служба е оборудвана с необходимите технически средства за снемане на биометрични данни при приемане на заявленията.
Заверки и легализации:
За да бъдат признати в Република България и в Кралство Мароко, документите, издадени от марокански институции и тези, издадени от български институции, следва да бъдат легализирани и снабдени със заверен от посолството превод.
Консулската служба на Посолството може да легализира единствено подпис и печат на МВнР на Република България и на МВнР на Кралство Мароко, което налага внасяните в консулската служба документи за легализиране да бъдат предварително заверени от посочените ведомства.
Преводът следва да бъде направен от преводач, определен по установения ред от посолството.
В България легализацията на документи се извършва от Министерството на външните работи и от Министерството на правосъдието. Министерството на външните работи и Министерството на правосъдието легализират българските публични актове /документи/ със специално удостоверение “Апостил”.