Хондурас
Последна актуализация 23 Август 2024Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 4: Предупреждение за преустановяване на пътуванията в цялата страна (освен при крайна необходимост)
4
Моля изберете вида на вашия паспорт
Препоръчваме на българските граждани да се въздържат от пътуване!
Република Хондурас
Република България няма функциониращо посолство в Хондурас. Акредитираното посолство на България в Хондурас е в Мексико.
Посолство на Република България в Мексико
Адрес: Paseo de la Reforma 1990, Col. Lomas de Chapultepec, Del. Miguel Hidalgo; c.p.11000, México D.F.
Тел.: +52 55 55963283; +52 55 55963295
Факс: +52 55 55961012
Работно време: По - Пт, 09.00 – 12.30 ч.
Информация по тел.: По - Пт, 09.00 – 14.00 ч.
E-mail: [email protected]
Website: www.mfa.bg/embassies/mexico
Обща информация
Ниво на сигурност:
Страната е с изключително високи нива на риск със сигурността, поради насилие, свързано с враждуващи помежду си банди, престъпност и граждански вълнения в отделни части. По границата с Гватемала и Ел Салвадор често има по-висока престъпна дейност и насилие, поради което съветвмаме при необходимост да се използват само официалните гранично пропускателни пунктове.
По време на пребиваването в страната трябва да се проявява особено внимание по отношение на личните вещи и багаж, да не се пътува вечерно време, да не носят ценни предмети, да се отсяда само в предварително проверени хотели с висока степен на сигурност.
Здравеопазване:
Да се консумира предимно бутилирана вода. Да не се купува храна от улични търговци. Плодовете трябва да се консумират след като се измият добре. Ваксини – няма определено изискване за ваксини.
От началото на 2019 година в държави от Централна Америка (Панама, Гватемала, Никарагуа, Белиз, Коста Рика, Мексико) е отбелязано рязко увеличение на броя на заразените от болестта денге, която се предава след ухапване на комари.
Най-сериозно е положението в Хондурас, където се наблюдава епидемия от денге в цялата страна. Около 80% от жертвите на денге са деца под 14 г. възраст.
С цел избягване на възможно заразяване с болестта, българските граждани, пътуващи в района, следва да вземат всички възможни мерки с цел предпазване от ухапвания от комари като например носенето на покриващи тялото дрехи, използване на препарати и мрежи против комари, избягване на местата с повишена опасност от заразяване с болестта.
Част от основните симптоми на денге са висока температура, световъртеж, повръщане, обрив и отпадналост. При усложнения, особено при деца, започва да тече кръв от носа, наблюдава се постоянно повръщане, зачервени очи, уриниране на кръв и психически отклонения. При наличие на тези симптоми следва незабавно да потърсите лекарска помощ.
Митнически изисквания:
Вещи за лична употреба, както и ограничени количества цигари, тютюн, алкохолни напитки и подаръци на стойност до 50 щатски долара могат да бъдат внасяни без мито в страната.
Местна и чуждестранна валута може да бъде внасяна без ограничения.
Износът на чуждестранна валута не бива да надвишава декларирания внос.
Движенията по пътищата:
Пътната мрежа не е добре развита, но основните транспортни артерии са в относително добро състояние. Автобуси свързват по-големите населени места в страната.
Необходима е както национална шофьорска книжка, така и наличието на международна такава.
Максималната разрешена скорост в населени места е 45 км/ч., а извън тях – 80 км/ч.
Практически съвети:
При спешни случаи изберете следните телефони:
Полиция – 199
Спасителна служба – 190
Пожарна – 198
Местна валута:
Лемпира (HNL)
В Хондурас има възможност за обмяна на евро и щатски долари. Препоръчително е да се ползват долари, като обмяната им да става само в офиси на банки или обменни бюра.
Климатични особености:
Хондурас често е връхлитан от силни бури.
Климатът варира от тропичен в крайбрежните и ниски зони до умерен във високите части. В низините целогодишно е горещо и влажно.
Температурите са между 27ºС и 32ºС. По тихоокеанското крайбрежие температурата е по-висока с около 2 градуса в сравнение с тази на Карибите.
Валежите падат обикновено в периода между октомври и средата на януари.
Документи за пътуване и визов режим
Документ за пътуване е паспорт, който да е валиден минимум шест месеца.
Българските граждани, притежаващи валидни паспорти, не се нуждаят от визи за краткосрочно пребиваване, за срок до 90 дни.
Престоят може да бъде продължен пред миграционните власти, като таксата е в размер на 20 щатски долара.
Изходна такса – 33.00 USD (при напускане на страната със самолет)
За получаване на допълнителна информация по визови и други въпроси, българските граждани могат да се обърнат за съдействие на следните телефони:
Министерство на външните работи „Консулски въпроси”:
Телефон: +504 234 3998; +504 234 5411
Консулски услуги
Заверки и легализации
Хондурас е страна–членка по Хагската конвенция за заверка на публичните актове с апостил. При представяне на публични актове от Хондурас в България и от България за Хондурас, единственото изискване е заверените с „апостил” документи да бъдат преведени на съответния език, който превод трябва да бъде заверен от Министерството на външните работи на Хондурас или от нейното дипломатическо или консулски представителство.
Процедурата за заверките документи от Хондурас, предназначени за Република България, е следната:
- документът се заверява от външното министерство на Хондурас;
- следва заверка на посолството на Мексико в Хондурас;
- заверка от мексиканското външно министерство;
- заверка от посолството на Република България в Мексико, акредитирано в Хондурас.
След като публичният документ е снабден с „апостил”, преводът може да се извърши и в България, съгласно установения ред.
Изготвяне на лични документи
От началото на 2012 г. е въведена в посолството на Република България в Мексико системата за снемане на биометрични данни, което позволява приемането на молби за издаване на нови паспорти.
Всеки български гражданин, пребиваващ в Хондурас може да подава заявление в посолството ни в Мексико за издаване на паспорт, лична карта, СУМПС и временен паспорт.
При издаване на първа лична карта задължително се представя удостоверение за раждане. При изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на личната карта и/или паспорта се представя полицейски документ за тези обстоятелства.
За издаване на временен паспорт за деца, родени в чужбина, е необходимо представяне на местно удостоверение за раждане на детето с апостил и присъствието на двамата родители. За издаване на временен паспорт за завръщане в България при изгубени/откраднати документи следва да се представи протокол от полицията за заявяване на обстоятелствата (кражба, обир, насилствено отнемане и пр.).
Европейски временен паспорт
При спешни случаи (например изгубен паспорт) българските граждани могат да потърсят на място съдействие от дипломатическо представителство на държава-членка на ЕС за издаване на документ за пътуване.