Нигер
Последна актуализация 11 Май 2023Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 3: Повишено ниво на риск (препоръка да не се пътува в определени райони на страната освен при необходимост)
3
Моля изберете вида на вашия паспорт
Република Нигер
Република България няма функциониращо посолство в Ниамей. Българските граждани, пребиваващи краткосрочно или дългосрочно в Нигер, могат да се обръщат по консулски въпроси към посолството на Република България в Алжир.
Посолство на Република България в Алжир
Адрес: 13, bd. Colonel Bougara, Alger – Centre, Alger13, Algerie
Тел.: +213 21 23 00 14; +213 21 23 01 21
Факс +213 21 23 05 33
Мобилен тел.: +213 161 560 935
Работно време: 08.00 - 14.00 ч.
Работно време с граждани: вторник и четвъртък: 11:30 – 14:00 ч.
E-mail: [email protected]
Website: www.mfa.bg/embassies/algeria
За България е акредитирано посолството на Нигер в Берлин.
Посолство на Нигер в Берлин, Германия
Адрес: Machnower Str. 24, 14165 Berlin, Германия
Phone: +49 30 80589660
Website: www.ambassadeniger.de
Обща информация
Ниво на сигурност:
На пътуващите се препоръчва особено внимание към сигурността им. Да се избягва пътуване нощно време. Препоръчва се носенето на копие от документ за самоличност и малко количество пари.Да се избягва пътуване във вътрешността на страната. Наблюдава се много високо ниво на криминална престъпност, отвличания и кражби в големите градове и туристическите центрове. Особено опасни за отвличането на европейски граждани са северните райони на Нигер, по границата с Мали, където е съсредоточена част от терористичната организация „Ал Кайда”
Здравеопазване:
Ниско ниво на здравеопазване. Водата не се пие, употребява се за миене само след преваряване. Изисква се имунизация срещу жълта треска. За актуална информация за задължителни и/или препоръчителни ваксини може да се обръщате към Регионалните здравни инспекции в страната. Ваксина за жълта треска се поставя в следните регионални здравни инспекции: Столична регионална здравна инспекция; РЗИ Варна; РЗИ Бургас; РЗИ Плевен; РЗИ Пловдив; РЗИ Благоевгради РЗИ Русе.
Особености на местното законодателството:
В Нигер хомосексуализмът е забранен, но се приема от местните граждани.
Митнически изисквания:
В Нигер можете да внесете неограничено количество валута.
Износ на чужда валута – без ограничение, местна – до 25 000 франка.
Безмитно можете да внесете стоки за лична употреба, в това число до 200 къса цигари, 25 пури, 250 гр. тютюн и 1 л. алкохол.
Забранен е вносът на растения.
Движенията по пътищата:
Ако пътувате с кола, на границата при влизане в Нигер следва да представите валидна застраховка. Таксита обикновено се препоръчва да наемате само след предварителна договорка на тарифата. Да се внимава особено при пътуване с автомобил по тъмно. Необходимо е международно СУМПС + българското.
Практически съвети:
Препоръчително е да се избягва пътуване нощно време, както и пътуване във вътрешността на страната. Препоръчва се носенето на копие от документ за самоличност и малко количество пари.
Местна валута:
Западноафрикански франк (XOF).
Препоръчва се носенето на долари, евро или пътнически чекове.
Климатични особености.
Дъждовен период – от месец юни до месец септември.
Документи за пътуване и визов режим
В страната се влиза с международен паспорт, валиден минимум 6 месеца от датата на влизане в Нигер. Пътуващите за Нигер български граждани (приносители на обикновени, служебни и дипломатически паспорти) се нуждаят от виза, която могат да получат в посолството на Нигер в Берлин.
Консулски услуги
Европейски временен паспорт:
В екстрени случаи – при повреждане, изгубване или откраднат паспорт, българските граждани могат да кандидатстват за издаване на временен паспорт за пътуване пред посолство на държава-членка на ЕС в Нигер.
Заверки и легализации:
За да бъдат валидни в България и да могат да послужат пред българските институции, всички издадени от властите в Нигер документи на български граждани, следва да носят печатна Министерството на външните работина Нигер. След това се заверяват от посолството на Нигер, акредитирано за България - в случая в Берлин. Подписът и заверките на консулската служба след това се заверяват в нашето посолство в Берлин.
Така оформени, документите трябва да бъдат преведени на български език от оторизирана Агенция за преводи в България, а преводът заверен от отдел „Заверки и легализации” на Министерството на външните работи на Република България.