Габон
Последна актуализация 30 Март 2023Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 3: Повишено ниво на риск (препоръка да не се пътува в определени райони на страната освен при необходимост)
3
Моля изберете вида на вашия паспорт
Препоръчваме на българските граждани да се въздържат от пътуване!
Габонска република
Република България няма функциониращо посолство в столицата Либрвил. Българските граждани, пребиваващи краткосрочно или дългосрочно в Габон, могат да се обръщат по консулски въпроси към посолството на Република България в Абуджа, Нигерия.
Посолство на Република България в Абуджа, Нигерия
Адрес:10 Euphrates Crescent, Maitama, Abuja
Тел.+234 9038600017;+234 8033078578
Телефон само за спешни случаи извън работно време: +234 903 000 0275
Работно време: 9.00 – 17.30
Приемно време в Консулската служба: 09.00-12.00 ч.
Е-mail на Посолството: [email protected]
Е-mail на Консулската служба: [email protected]
Website:www.mfa.bg/embassies/nigeria
За България няма акредитирано посолството на Габон
Обща информация
Местна валута
Централно африкански франк – CFA
Сигурност
Като цяло, политическата обстановка е спокойна, но е сравнително високо нивото на криминална престъпност. Столицата и другият голям град – Франсвил, са сравнително сигурни за чуждестранни туристи. Необходимо е особено внимание при индивидуални пътувания в страната и през нощта.
Митнически изисквания
Няма ограничения за внос на местна или чуждестранна валута, която обаче задължително се декларира. Износът на местна или чужда валута е разрешен в рамките на декларираните суми при влизане в страната.
Особености в законодателството
Забранено е фотографирането на военни обекти и на обекти със стратегическо значение, както и на административни сгради.
Движението по пътищата
Състоянието на транспорта и пътищата е незадоволително. На границата се изисква сключване на застраховка за пътуващите с автомобили.
Здравеопазване
Здравната система е със силно ограничен капацитет, особено извън столицата. Разпространено е лечение с местни практики, към което следва да се подхожда внимателно. Има регистрирани изолирани случаи на ебола във вътрешността на страната.
Документи за пътуване и визов режим
Международен паспорт, валиден минимум шест месеца от датата, от която е разрешена визата за Габон.
Пътуващите за Габон български граждани (приносители на обикновени, служебни и дипломатически паспорти) се нуждаят от виза. Тя може да бъде получена чрез посолството на Габон в Париж или чрез електронна апликация за виза на сайта на Главна дирекция „Миграция“ на Габон – https://evisa.dgdi.ga/
Третият възможен вариант – виза при пристигане без предварително одобрение не се препоръчва поради регистрирани случаи на трудности, а и много често самолетните компании не допускат на борда пътници без предварително получена електронна виза.
В паспорта Ви трябва да има поне една цяла свободна страница, за да може върху нея да бъде положена входната виза за страната. На гърба на тази страница не следва да има друга положена по-рано виза, освен печати от граничен контрол.
За влизане в Габон се изисква сертификат за направена ваксина срещу жълта треска.
Практически съвети
При пътуване във вътрешността на страната през дъждовния период (от месец февруари до месец юни и от октомври до декември) трябва да се носи съответна екипировка, включително за автомобили.
Вероятна е загубата на сигнал за мобилните телефони и друга техника при пътувания във вътрешността на страната.
Бъдете внимателни при консумиране на плодове и зеленчуци – след измиване не консумирайте веднага, а оставете на слънчева светлина за 10-15 минути.
Водата трябва да се преварява или да се купува бутилирана.
Консулски услуги
Заверки и легализации
За да бъдат валидни в България и да могат да послужат пред българските институции, всички издадени от компетентните власти на Габон документи на български граждани следва да имат поставен щемпел на Министерството на външните работи на Габон. След това е необходимо те да бъдат заверени от посолството на Габон в Абуджа и с последваща заверка от българското посолство в нигерийската столица.
Така оформени, документите трябва да бъдат преведени на български език от оторизирана фирма в България и заверени в сектор „Легализации и заверки” на Министерството на външните работи на Република България.
Европейски временен паспорт
В определени случаи – при повреждане, изгубване или откраднат паспорт, българските граждани могат да кандидатстват за издаване на Европейски временен паспорт (Emergency Travel Document -ETD) за пътуване пред посолство на държава-членка на ЕС в Либрвил.