Климатични промени и околна среда
Република България участва активно в многостранните преговори по въпросите на изменението на климата. Страна сме по:
- Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (РКООНИК), приета на 5 юни 1992 г. в Рио де Жанейро;
- Протокола от Киото, който съдържа правнообвързващи цели за намаляване на емисиите на парникови газове;
- Глобалното споразумение за климата от Париж, което предвижда повишаване на капацитета за адаптация, укрепване на устойчивостта и намаляване на уязвимостта към изменението на климата.
България е страна и по редица екологични конвенции, регламентиращи международноправния режим в областта на околната среда и опазването на биоразнообразието, водата, въздуха и почвите в трансграничен контекст: Конвенция за сътрудническото и устойчивото използване на р. Дунав, Конвенция за опазването на Черно море, Конвенция за опазване и използване на трансграничните водни течения и международните езера, Конвенция за трансграничните въздействия на промишлените аварии, Конвенция за оценка на въздействието върху околната среда в трансграничен контекст, Конвенция за трансграничното замърсяване на въздуха на далечни разстояния, Базелска конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци и тяхното обезвреждане, Стокхолмска конвенция за устойчивите органични замърсители, Ротердамска конвенция относно процедурата за предварително обосновано съгласие при международната търговия с определени опасни химически вещества и пестициди и др.
МВнР наблюдава изпълнението на „Целите за устойчиво развитие“, формулирани в изпълнение на резолюция на ОС на ООН „Да преобразим нашия свят: Програма за устойчиво развитие до 2030 г.“ от 25 септември 2015 г. Очаква се чрез тяхното изпълнение да бъдат решени изцяло или частично редица актуални за човечеството проблеми и предизвикателства.