Югоизточна Европа
Република България придава особена важност на задълбочаването на сътрудничеството в Югоизточна Европа и развитието на добросъседските отношения. Разглеждаме като приоритет подобряването на инфраструктурната свързаност в региона. Мрежата от паневропейски транспортни коридори е един от механизмите не само за развитие на транспортната инфраструктура, но и за задълбочаване на общите ни икономически връзки със Западните Балкани.
- ПСЮИЕ
Процесът на сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ) е водещата политическа рамка за регионално сътрудничество и основната регионална платформа за европейска и евроатлантическа интеграция на Западните Балкани. България напълно подкрепя основните принципи на участие на всички страни от региона, регионална ангажираност и регионално лидерство в дейността на ПСЮИЕ и Съвета за регионално сътрудничество.
- Европейска перспектива на Западните Балкани
Република България е активен и последователен поддръжник на европейската перспектива на страните от Западните Балкани като двигател за демократизация и икономическа трансформация, както и за повече стабилност и сигурност за Европа. Напредъкът в европейската интеграция на страните от региона, след осъществяването на необходимите реформи, съответства на интереса на България за изграждане на регион на стабилност, сигурност и просперитет, в който да бъдат гарантирани ценностите, принципите и стандартите на ЕС.
С усилията на първото Българско председателство на Съвета на ЕС (януари – юни 2018 г.), Западните Балкани отново заеха водещо място в европейския дневен ред. Препотвърдено бе бъдещето на региона като интегрална част от Съюза. Ключово събитие в това отношение бе Срещата на високо равнище ЕС–Западни Балкани, проведена в София на 17 май 2018 г. – първата от този тип след Срещата в Солун през 2003 г. Фокусът бе поставен върху свързаността във всичките ѝ аспекти, както и върху съвместния отговор на общите предизвикателства като сигурността, нелегалната миграция, организираната престъпност и тероризма, хибридните заплахи, киберсигурността и дезинформацията. Подписана бе Софийската декларация, която потвърди европейската перспектива на региона и подчерта стратегически избор на всички партньори от Западните Балкани за интеграция в ЕС и волята им за продължаване на реформите за достигане на тази стратегическа цел.