Австралия и Океания
Азия
Африка
Европа
Северна Америка
Южна Америка
1. Ограничителни мерки за влизане в страната спрямо български граждани:
Българските граждани могат да влизат в БиХ, като на ГКПП представят отрицателен PCR тест или бърз антигенен тест не по-стари от 48 часа. Също така влизането в БиХ е възможно и чрез представянето на документ за завършен ваксинационен курс срещу COVID-19. За завършен ваксинационен курс се приема поставянето на две дози ваксини (или една доза в зависимост от производителя) и изтичането на 14-дневен период, считано от датата на поставяне на последната доза. Влизането в БиХ е възможно и с представянето на документ – свидетелство за преболедуване на COVID-19 за периода от 14-тия до 180-тия ден, считано от датата на установяване на заболяването.
Деца до 7 годишна възраст влизат в БиХ свободно, придружени от родител или настойник, представил един от посочените по-горе документи за безпрепятствено влизане в страната.
Изключение от правилото да представят негативен PCR тест при влизане в Босна и Херцеговина са:
- Пилоти и кабинен екипаж на самолети, чиято крайна дестинация е Босна и Херцеговина;
- Шофьори на товарни автомобили, извършващи международен превоз на стоки, с престой в Босна и Херцеговина не по-дълъг от 12 часа;
- Екипажи на товарни влакове и кораби, извършващи международни курсове;
- Дипломатически и консулски служители и такива на международни организации, акредитирани в Босна и Херцеговина, когато изпълняват служебни задължения и при представяне на съответните валидни дипломатически или служебни паспорти;
- Служби и екипи на гражданска защита, когато влизането им в Босна и Херцеговина е спешно и неотложно;
- Военнослужещи от страни-членки на НАТО и от страни-членки по програмата „Партньорство за мир“, както и служители в Щаба на НАТO и EUFOR в Босна и Херцеговина;
- Държавни и правителствени ръководители и членове на техни делегации, за чието пристигане и отпътуване в и от Босна и Херцеговина е уведомена Гранична полиция на страната по дипломатически път или чрез протокола на съответната местна институция;
- български граждани, транзитно преминаващи през територията на Босна и Херцеговина, с цел завръщане в страната на обичайното пребиваване, без престой на територията на БиХ - не повече от 12 часа;
- Малолетни български граждани, единият от родителите на които е босненски гражданин, както и чуждестранен гражданин, който е съпруг на гражданин на Босна и Херцеговина.
2. В случай на задължителна карантина за български граждани, възможности за освобождаване от карантина:
Влизането в Босна и Херцеговина на български граждани с изключение на тези, посочени в т. 1, се извършва само при горепосочените условия, като не се предвижда карантина.
3. Транзитно преминаване /PCR тест/антигенен тест/свободно /до колко часа/ транзитни коридори:
Български граждани, транзитно преминаващи през територията на Босна и Херцеговина, с цел завръщане в страната на обичайното пребиваване, без престой на територията на БиХ (не повече от 12 часа) не са длъжни да представят PCR тест.
4. Въведени ограничения/забрани за вносителите/износителите на стоки и услуги:
На този етап в Босна и Херцеговина няма въведени ограничения/забрани за вносителите/износителите на стоки и услуги. Шофьори на товарни автомобили, извършващи международен превоз на стоки, могат да имат престой в Босна и Херцеговина не по-дълъг от 12 часа без предоставяне на PCR тест.
5. Граничен режим/отворени/затворени граници/летище/:
Към момента пропускателния режим на ГКПП на Босна и Херцеговина функционира без ограничения. Полетите от международните летища в страната, откъдето може да бъде реализиран летищен трансфер с цел завръщане в България, са значително редуцирани. Гражданите, ползващи въздушен транспорт, трябва лично да се информират от съответната авиокомпания за статуса на полетите.
6. Вътрешни мерки /полицейски час/забранен вътрешен транспорт
Съгласно решение на правителството на Федерация БиХ са приети следните ограничителни мерки, важещи за територията на ентитета, свързани с превенция и предотвратяване разпространението на COVID-19. Според взетото решение носенето на маска е задължително на открито, ако не е възможно да се поддържа физическо отстояние от два метра. Носенето на маски важи и за спирки на обществения транспорт, пазари и други места, където има струпване на хора за по-дълъг период от време.
Разрешеният брой на събиранията на закрито е 30 души, а ако се прилага правилото „ваксиниран, тестван, преболедувал“, се разрешава събирането до 60 души.
Разрешеният брой на събиране на хора на открито е максимум до 100 души, а при спазване на правилото „ваксиниран, тестван, преболедувал“ - до 200 души.
В кината и конгресни зали се разрешава събирането до 100 души. Предоставя се възможността на кантоналните кризисни щабове при необходимост сами да определят по-рестриктивни мерки, предвид очакванията за ръст на броя на заразените вследствие на новия щам на COVID-19 Омикрон.
Кризисният щаб препоръчва да се избягват струпванията на хора на едно място, да се избягва пътуването с обществен транспорт и да се носят маски на открито. Призовават се гражданите да се ваксинират, а тези до момента, които са получили две дози, да получат трета бустерна доза.
Австралия и Океания
Азия
Африка
Европа
Северна Америка
Южна Америка
Риск за сигурността, различен от познатите в България, съществува при всяко напускане на страната. Запознайте се с наличната информация за пътуващи – обща и за всяка конкретна дестинация, относно евентуалните рискове, които биха поставили под заплаха Вашето имущество, свобода на придвижване, здраве, а в екстремни случаи и Вашия живот. При планирането на пътуването и по време на пребиваването си зад граница, освен наличните тук и в задграничните представителства на България и държавите-членки на Европейския съюз данни, препоръчваме да следите редовно и информацията на местните медии за обстановката в държавите и местата по маршрута на пътуване.
Министерството на външните работи на Република България по правило публикува предупреждения за въздържане от пътуване само за районите, в които се водят военни действия (ситуация на война или Гражданска война в дадена страна), където съществува реална обща заплаха за живота.
В случай на кризисни ситуации - природни бедствия, възникване на военни конфликти, терористични актове, политически размирици и др., следва незабавно да се свържете с най-близкото българско задгранично представителство. При липсата на такова, можете да се свържете с представителството на ЕС или на държава-членка на ЕС, което да предостави, в рамките на възможностите си, защита, съдействие и помощ на българските граждани.
Когато изпаднете в нужда по време на пребиваването си в чужбина, за да Ви бъде оказана по-експедитивно помощта, от която се нуждаете, е необходимо да можете да предоставите следните основни данни: