Корейска народно-демократична република
Последна актуализация 05 Януари 2025Дипломатически представителства
Индекс на риска
Ниво 3: Повишено ниво на риск (препоръка да не се пътува в определени райони на страната освен при необходимост)
3
Моля изберете вида на вашия паспорт
Посолството на Република България в Пхенян, КНДР е временно затворено.
Посолство на Република България в КНДР
Embassy of the Republic of Bulgaria - Pyongyang, DPR of Korea
Адрес: DPRK, Pyongyang, Munsudong
Телефон:
Факс:
Дежурен телефон в извънработно време:
Работно време: 08.30 – 17.30
E-mail: [email protected]
Website: www.mfa.bg/embassies/nordkorea
Посолство на КНДР в Република България
Адрес: 1756 София, кв. „Дървеница”, ул. „Софийско поле” № 3;
Телефон: +359 2 975 33 40; +359 2 974 61 00
Факс: +359 2 974 55 67
Работно време: 09.00 - 12.00 ч.; 15.00 - 18.00 ч.
Консулски отдел:
Телефон: +359 2 974 61 11; +359 2 975 33 40
Работно време: 09.00 – 12.00 ч.; 14.30 – 18.00 ч.
Търговско представителство:
Телефон: +359 2 975 30 49
E-mail: [email protected]
Обща информация
Ниво на сигурност:
Високо ниво на сигурност и нулева престъпност.
Здравеопазване:
Добро ниво на здравеопазване на територията на КНДР.
Препоръчителни ваксини и съвети за лична хигиена:
Не се изискват специални ваксини при пътуване до КНДР.
Особености на местното законодателството:
Митнически изисквания:
Забранени за внос са:
- Средства за радиовръзка и навигационни устройства GPS, както и мобилни телефони. Те се предават при влизане в страната и се връщат на собствениците при окончателно напускане;
- Чуждестранна литература и видеоматериали.
Забранени за внос и износ без специално разрешение са:
- Огнестрелно оръжие и боеприпаси;
- Хладно оръжие;
- Наркотици, отрови;
- Радиоактивни вещества;
- Живи растения;
- Животни - за внос на домашни животни е необходим международен ветеринарен сертификат и документ за поставените ваксини.
Митнически изисквания за КНДР можете да изтеглите от ТУК.
Движенията по пътищата:
Практически съвети:
При организирано посещение на територията на КНДР да се спазват стриктно правилата в приемащата страна и предписанията на турагенцията. Осъществяването на туристическо пътуване на практика е възможно само в рамките на организирана група със съдействието на туристическа агенция. Тя следва да поеме и осигуряването на необходимите визи. Придвижването на туристи в КНДР става само организирано. Групите са винаги придружавани от поне двама севернокорейски граждани. Мобилните телефони и GPS устройствата на пристигащите чужди граждани се изземват на летището и се връщат обратно при напускане на страната. Ползването на интернет от чуждестранни туристи на територията на КНДР е по същество невъзможно. Снимането на територията на КНДР следва да се осъществява изключително внимателно и само след предварително поискано разрешение от придружаващите групата местни граждани. Желателно е българите посещаващи КНДР да разполагат с медицинска застраховка и да носят със себе си основните им необходими лекарства.
Входна такса (при пристигането на летището в Пхенян) – около 11 EUR.
Местна валута:
Севернокорейски вон (KPW)
На територията на КНДР за момента не е възможно осъществяването на плащания чрез кредитни или дебитни карти.
Желателно е всеки пътуващ да носи със себе си необходимите му средства в евро, щатски долари или китайски юани. За предпочитане в банкноти с малка деноминация.
Климатични особености:
Климатът е умереноконтинентален, със силни валежи през лятото. В края на пролетта има известно засушаване след обилните пролетни валежи. Зимата трае от декември до март и варира от мека на юг, до сурова в централните северни части, където средната температура през януари е -23 °C. Температурните разлики са големи. Най-ниската измерена температура е -46,5 °C, а летните температури в Пхенян достигат до +30 °C.
Северна Корея има гъста речна мрежа, с пълноводни реки. Най-дълга е река Амнок (Ялу), по-голямата част от която е плавателна. Всички по-големи реки, включително Амнок, Чхончхън, Тедонган и Черьон се вливат в Жълто море. Изключение прави река Туманган, която се влива в Японско море.
Горите заемат около 80% от територията. Добивът на дървесина е широко разпространен. Малка част от равнините са заети от лесостепи. Над 60% от почвената покривка е местно образувана от гранитни скали и шисти. Почвите са предимно кафяви и неплодородни заради ниското съдържание на органични вещества, но речните долини и крайбрежните равнини имат сравнително плодородна алувиална почвена покривка.
Флората включва иглолистни видове като сибирска ела, смърч, бор и корейски бор в по-високите части на страната. По хълмовете растат дъб, липа, бреза и явор. Фауната представена от елени, кози, тигри и леопарди, но популациите им са намалели поради обезлесяване. В равнините се срещат диви гълъби, чапли и жерави. Биоразнообразието е особено богато в района на Демилитаризираната зона, която с течение на времето се е превърнала в един от най-чистите райони в Азия.
Документи за пътуване и визов режим
Всички български граждани преносители на обикновени паспорти се нуждаят от входни визи. Същите могат да бъдат получени в посолството на КНДР в София.
Притежателите на служебни и дипломатически паспорти пътуват без визи.
Консулски услуги
Български лични документи:
Българските граждани, които желаят да подадат заявление за български лични документи, могат да го направят в консулската служба към посолството на Република България в Китайската народна република.
Легализации и заверки:
Между България и КНДР има подписан договор за правна помощ, по силата на които документи/актове, съставени във всяка една от двете държави, не се нуждаят от допълнителна легализация, за да послужат пред властите на другата държава.