Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Министъра на външните работи Николай Младенов: Пророците на мрака да изчакат за Шенген Интервю пред в-к „Труд”, 8 юли 2011 г.

08 Юли 2011 Изказвания и интервюта

Въпрос: Г-н Младенов, лидерът на БСП Сергей Станишев Ви наблюдава, подозира Ви в опит да прокарвате интереси през промените в Закона за дипломатическата служба, че ще разпродавате имоти. Притеснен ли сте, заплаши с европейски заповеди за арест?
Николай Младенов: Учудвам се, че човек с образование, интелигентен, владеещ чужди езици може да говори такива смешни неща. Това показва истеричното състояние, в което е изпаднало ръководството на БСП, уплашено от възможността да изгуби тоталния контрол върху външното министерство, който има от 20 години.

Въпрос: За 20 години не са били само БСП на власт.
Н.Младенов:  Да, но този контрол не е бил губен.

Въпрос: А факти?
Н.Младенов: Фактите са навсякъде - от данните на Комисията по досиетата до хората, които са били назначавани в 12 без 5 против всякакви правила. Сега проблемът на социалистите е, че правителството заяви, че ще се случи реформа, че ще бъде издигнато ново поколение дипломати, които да представляват достойно България като страна член на ЕС, а не като бивш сателит на СССР, който не може да прави съвременна външна политика и е свикнал да слуша какво му казват отвън. Свърши времето, в което БСП си назначава в МВнР другарите и може да смята, че това е неин скрит параметър. Не казвам, че няма и хора с качества. Има. Но реформата, която правим, значи, че повече никакви партии няма да могат да придобиват контрол върху министерството.

Въпрос: Тогава защо се отказахте да въведете изцяло конкурсно начало и да махнете квотата от 20% политически назначения за дипломати, заложена в Закона за дипломатическата служба от тройната коалиция?
Н.Младенов:  Посланиците отразяват политиката на правителството. И трябва да има възможност да се предлагат и политически назначения на висшите нива в дипломацията. Това е нормално във всяка държава, даже в някои като си тръгне правителството, тръгват си и всички посланици. Например в САЩ.

Въпрос: Чудесно, защо не го въведете и тук тогава?
Н.Младенов: Българското право, за съжаление, е структурирано по малко по различен начин. Досега системата в МВнР циментираше кадрите в дипломацията, формирани преди 20 години из школи на КГБ, и почти не допускаше млади нови външни хора да влизат. Освен от най-ниското стъпало. Това е подход, характерен за миналото, с което мислех, че сме приключили.

Въпрос: Ще разпродавате ли имотите на България зад граница, както се тревожи опозицията? И какво стана с идеята Агенцията за дипломатическите имоти за излезе от забранителния списък за приватизация?
Н.Младенов:  Първо, аз не разпродавам и не купувам имоти. Това става с решение на Министерския съвет, има си междуведомствена комисия. Левицата вкарва тази тема от безсилие. Ако социалистите имаха реална грижа за имотите зад граница, в годините на бюджетен излишък част от парите щяха да бъдат използвани за управлението на тези имоти. Защото, ако човек си гради впечатленията за България от състоянието на повечето сгради извън страната, образът ще е много тъжен. А за агенцията - имам нужда да чуя още аргументи "за" и "против" изваждането й от забранителния списък, преди да имам категорично становище.

Въпрос: А защо избраната за консул в Китай Ирина Белева има фирми за търговия с Китай? Това БСП дава като пример за конфликт на интереси и прокарване на икономически интереси?
Н.Младенов:  Първо - г-жа Белева не е назначена още, не е заминала, защото не е приключила процедурата. И второ - тя е наясно, че трябва да се раздели с фирмената си
собственост. Когато на кръгове в БСП нещо не им отърва, вадят от девет кладенеца вода. Аз бих призовал БСП да обясни на своите избиратели защо ръководството й ги превръща в заложници на един малък кръг, принадлежащ към бившата ДС.

Въпрос: Плашат Ви с Конституционния съд заради забраната в закона хора от ДС да са посланици.
Н.Младенов: За две седмици видях две много учудващи неща, от които разбрах, че истерията в БСП е сериозна. Първо бе сигурността, с която юристът от БСП Любен Корнезов говореше какво ще е решението на Конституционния съд. Значи ли това, че кръгове в БСП смятат, че контролират КС? И второ - отправената от Станишев заплаха, че когато дойде на власт, ще се разправи с дипломатите. Това го каза в прав текст! Ще му припомня, че годината е 2011-а, а не 1944-та, за да плаши държавни служители с политическа чистка. Това е тема, с която не само в България, а и извън нея ще трябва да се занимаят хора.

Въпрос: България призна Националния преходен съвет в Либия, лично отидохте в Бенгази. В началото на международната акция срещу Кадафи обаче премиерът Борисов каза, че трудно ще признаем тези хора, защото част от тях са сред мъчителите на медицинските ни сестри. Със свито сърце ли отидохте?
Н.Младенов: Никой няма съмнение, че когато става дума за Либия по времето на Кадафи, всичко започва и свършва с него. Либия се управляваше еднолично от един човек и семейството му. За България беше много важно да установи контакт с Националния преходен съвет, защото и в източната, и в западната част на Либия има много българи. Това не означава, че ще спрем да си говорим и с Триполи, а че признаваме преходния съвет като легитимен представител на либийския народ. Не отидох със свито сърце. Преди това имахме още 2 срещи с представители на преходния съвет - в Люксембург и Абу Даби. Убедихме се, че тези хора слагат на масата сериозен план за бъдещето на Либия. И се убедих, въпреки някои скептици край мен, че в Либия не е останало лошо чувство към България. Напротив. Първото нещо, което от Временния съвет ни казаха, беше: "Вие изградихте здравеопазването ни. Когато започнаха събитията, то рухна. Чужденците си тръгнаха, а ние имаме нужда от вашите лекари и вашата помощ." А истината какво реално се е случило с българските сестри можем да разберем само от архивите в Триполи.

Въпрос: Международната общност иска арест на Кадафи, Африканският съюз не е съгласен, бяхте на срещата в Екваториална Гвинея. Каква е позицията на България за съдбата на Кадафи като член на ЕС и НАТО?
Н.Младенов: Позицията на България е категорично за оттеглянето на Кадафи, начало на политически процес в Либия, избор на ново демократично управление там. България признава юрисдикцията на Международния наказателен съд и за нас въпросът дали е виновен Кадафи за престъпления срещу човечеството, е в неговите ръце.

Въпрос: А Шенген? Казвахте, че ще се присъединим през 2011 г., обаче...
Н.Младенов:  2011 г. не е свършила.

Водеща: Да, но прогнозите и у нас, и в ЕС не изглеждат твърде обнадеждаващи.
Н.Младенов: Бих посъветвал всички "пророци на мрака" да изчакат все пак решенията.

Въпрос: "Пророци на мрака" ли обитават някои страни в ЕС? Холандия каза: ще говорим за България в Шенген през 2012 г. А не само те са скептични.
Н.Младенов: В Холандия има реален проблем, който трябва да отчитаме - правителството им се подкрепя от една популистки настроена партия. Приемането ни в Шенген е свързано с две неща. Покриване на техническите критерии е първото. Второто е връзката, която Холандия, Германия, Франция и т.н., правят между покриването на техническите критерии и реалното състояние на правосъдната ни система. Казват така: след като в едната система има проблем, дори другата да работи идеално, това не е достатъчно. Нима това не е същото, което и българските граждани искат да видят - не само опазени граници, но и правосъдна система, на която вярват?

Въпрос: Защо тогава ГЕРБ вече 2 г. не прави реформи в съдебната система, а "излъчи" Цветан Цветанов за говорител срещу нея? И щом техническите критерии са покрити, да не би дипломацията ни да куца?
Н.Младенов: Досега моделът е - идва ново правителство, уволнява Висшия съдебен съвет и казва, че новият ще е по-добър. Така няколко пъти. Резултатът е ясен. ГЕРБ е първата партия, която не направи същото, а каза, че иска да види движение отвътре в съдебната система, което да покаже, че наистина има воля за промяна. Има я, но отнема време. Проблемът с Шенген е доверието. Преди присъединяването към ЕС България е поела много ангажименти. Част от партньорите ни виждаха, че ние не можем да се справим с тях, и ни дадоха кредит на доверие. Но вместо на 2 януари 2007 г. правителството да се съсредоточи върху съдебната реформа, върху критиките и препоръките в механизма за наблюдение, който безпрецедентно беше наложен на България, проблемът се задълбочи. И в докладите на ЕК пишеше, че организираната престъпност има политически чадър, че предходното правителство не се справя с корупцията. Спряха еврофондовете. Разрушеното доверие има цена, която България плаща. Сега виждаме бавно, системно възстановяване на това доверие. Но трябва време. В ЕС искат да видят резултати. Искат го и гражданите тук.

Въпрос: Две години ГЕРБ на власт. Постоянно слушаме от премиера какво е свършил и колко ленти има в джоба. Кажете какво не свършихте, преди да се похвалите и Вие?
Н.Младенов: Загубихме много време в това да придобием реална представа за дълбочината на проблемите в България, които заварихме...

Въпрос: С други думи - дошли сте малко неподготвени на власт?
Н.Младенов: Не очаквахме колко дълбоки са проблемите. Второ не очаквахме колко сериозна ще е съпротивата срещу опита за реформа във всяка сфера, защото преди това 8 г. реставрация на някакви социалистически схеми и навици върна държавата назад. Това показва много сериозни проблеми. Това, за което също не си давахме сметка, е колко много пари са пропилени в България за колко много безсмислени неща. Свършихме немалко - възстановихме достъпа до еврофондове и започнахме да връщаме доверието, започна модернизация на ключови сектори в държавата. И дадохме по-голяма публичност и отчетност в работата на правителството. За съжаление, на тази отчетност на политиката често се гледа цинично - кой колко пъти се появява по телевизията.

Въпрос: Кога ще уважите избирателите на ГЕРБ и ще им кажете кандидата за президент?
Н.Младенов: Има достатъчно време до изборите да се направи кампания и да се появят всички, които искат да се предложат за президенти. Не виждам защо е тази истерия за кандидата. Живея в нормален блок, пътувам в нормален асансьор - как никой не ме попита нещо за който и да било президентски кандидат?

Въпрос: А за какво Ви питат?
Н.Младенов: Кога най-накрая, когато пътуват в чужбина, хората ще имат добро обслужване от мисиите ни и няма да е нужно да познават министъра, за да им се обърне внимание...

Въпрос: А кога ще се ожените питат ли? И премиерът пита даже преди около година.
Н.Младенов: Когато му дойде времето. А има и неща, които не стават по нареждане на премиера (смее се).

Въпрос: Не отричате, звучи като да е време за "Честито"?
Н.Младенов: Когато имам нещо за казване, ще го чуете от мен.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация