Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Даниел Митов: Трябва да дадем сигнал, че България е лоялен член на НАТО и ЕС

07 Август 2014 Изказвания и интервюта

„Лице в лице” – разговор с министър Даниел Митов, бТВ, 6 август 2014 г.

Водеща: Това е първото Ви интервю като министър. Усещате ли притеснение?
 

Даниел Митов: Няма да крия, няма как да не съм притеснен. Това е огромна отговорност, Министерство на външните работи е едно от министерствата с най-сериозна традиция в България, съществуващо от самото начало на нашата държавност. От една страна съм безкрайно щастлив, но, от друга, чувствам тежест върху плещите си, но се надявам в следващите дни да се ориентирам вече в състоянието на самото министерство и от там насетне да започнем работа по съответните приоритети.
 

Водеща: Казахте, че основната Ви задача ще бъде да организирате изборите в чужбина?
 

Даниел Митов: Разбира се, природата на служебното правителство е такава и трябва да се наблегне на изборния процес.
 

Водеща: В повечето медии Вие се оказахте една енигма, за вас общо взето имаше най-малко информация, тъй като последните години не сте в България. Къде Ви завари предложението? Предполагам, че президентът Ви се е обадил?
 

Даниел Митов: Точно така. Аз от години работя за Националния демократически институт на САЩ в Брюксел. За това не съм бил през последните години в България. На практика, две години бях в Ирак, от година и осем месеца съм представител на НДИ в Брюксел. Предложението на президента ме завари точно там.
 

Водеща: Веднага ли приехте?
 

Даниел Митов: Не, трябва да Ви кажа, че господин Плевнелиев ми даде време да помисля и аз трябваше да съм наясно дали приемането на един подобен пост за три месеца изобщо е възможно, имайки предвид работодателите и т.н. Искам да използвам ефира да благодаря на президента Плевнелиев и проф. Близнашки за доверието, което ми оказват. За тези три месеца ще се постарая да свърша максималното за това да оставим министерството в добро състояние за следващото правителство.
 

Водеща: Като изключим основната Ви задача свързана с изборите, в много от коментарите, които четох внимателно, се появиха тези, че вашето присъствие и това на Велизар Шаламанов в служебното правителство е ясен знак за завръщането на България там, където и е мястото -  в ЕС и НАТО. Това означава ли, че ние сме дали някакъв категоричен знак, че сме излезли от този път последната година? Каква е Вашата оценка?
 

Даниел Митов: Не бих искал да съм прекалено критичен към бившия кабинет, те са взимали решенията на базата на това, което са смятали за правилно. Тепърва ще видим какви оценки ще се поставят, още повече предстои предизборна кампания. Служебният кабинет трябва да се въздържа от резки политически коментари.  Вярно е, че съществува едно съмнение в последно време – както в Брюксел, така и сред всички западни партньори, в това до колко на България може да се разчита в определени моменти. Разбира се, България не е излязла от ЕС и от рамките на това, което Съюзът прави. Трябва да дадем сигнал, че България е лоялен член на НАТО и ЕС и да разсеем всякакви съмнения.
 

Водеща: Какъв трябва да бъде този сигнал?
 

Даниел Митов: Той ще дойде през разговорите и подготовката за срещата на върха на НАТО в Уелс през септември месец. Също така, и когато става въпрос за подготовката на нашата позиция за Общото събрание на ООН. На 30 август има Европейски съвет и практически там ние ще трябва да защитим кандидатурата на комисар Георгиева. До тогава аз, както и министър-председателят и президентът ще имаме много разговори, в които ще трябва да препотвърждаваме постоянно своята позиция и да даваме ясни сигнали къде стоим.
 

Водеща: Ще е свързан ли този сигнал с някаква по-категорична позиция по кризата в Украйна? Полският премиер съвсем ясно изразява съмнения, че сме на прага на руска военна инвазия.
 

Даниел Митов: Ситуацията в Украйна е безспорно притеснителна и тя ще е лакмус, индикация за това къде стои България. Друга ясна индикация би могла да бъде оценката на проекта „Южен поток” – до къде е стигнал, какво точно се е случило там, какво е подписвано и какво – не. Ние няма да търсим сензации или нещо подобно, но просто трябва да стане ясна реалната ситуация по много от тези въпроси, които в последно време имаха противоречив характер в българското общество. Това трябва да стане ясно, но имайки предвид, че това е служебен кабинет, все пак трябва да сме внимателни и да осигурим най-вече добра организация за изборите и възможност, специално що се отнася до мен и до външно министерство, да се създаде добра организация на изборите в чужбина и разяснителна кампания сред хората, живеещи извън пределите на България, за това каква е процедурата за гласуване, как могат да гласуват и т.н. Разбира се, това, което трябва да направим, е абсолютна и категорична подкрепа и опит за взимане на максимума от кандидатурата на комисар Георгиева.
 

Водеща: Какви са наистина шансовете за този висок пост, защото знам вече доста дълго се говори за това, че силите са разпределени, че този пост е отреден за социалист, но все пак и премиерът Близнашки изрази увереност, че не е невъзможно да се преборим. От какво зависи това?
 

Даниел Митов: Няма невъзможни неща, това е ясно. Разбира се, аз не мога в момента да оценявам шансовете процентно или по някакъв друг начин, но трябва да се каже категорично следното: Комисар Георгиева за годините, в които е била еврокомисар, е извоювала много сериозни позиции и авторитет сред колегите си. Тя е безкрайно харесвана и уважавана от хората, които в момента преговарят за това какъв ще е съставът на следващата Комисия, кой ще е Върховен представител по външна политика. Тя е видяна като човек, който умее да балансира между отделните политически фракции. И понеже споменахме квотата на ПЕС, това е абсолютно вярно, но в същия момент балансите постоянно се менят. Шансове има и ние трябва да ги използваме, още повече, че има вече някакви индикации, че определени държави биха застанали зад нашата кандидатура, би било некоректно да ги цитирам в момента. Когато има ясни и точни резултати, това можем да го изговорим.  Има индикации, че подобна подкрепа е възможна. Разбира се, ние трябва да я оценим и да се опитаме да се преборим.
 

Водеща: Всеки друг ресор неуспех ли би бил за нас?
 

Даниел Митов: Не, в никакъв случай. Ние се целим високо, това е ясно. Но в същия момент дори и това да не се получи, ние ще  продължим да се борим комисар Георгиева да получи в следващата Европейска комисия портфолио, което е сериозно и дори ще се борим за заместник-председателско място. Знам, че всичките тези неща звучат амбициозно.
 

Водеща: По-добре така. България в много случаи за съжаление е страдала от липса на самочувствие, така че в това самочувствие няма нищо лошо.
 

Даниел Митов: А в момента имаме сериозен шанс именно заради фигурата на комисар Георгиева, която е безкрайно добре приета.
 

Водеща: Вашите недоброжелатели веднага извадиха две ваши интервюта, които днес четох. Едното е по отношение на вашата ориентация спрямо Русия. Цитирано е Ваше изказване, в което вие в прав текст обяснявате, че Русия е корумпирана бюрократично.  Изказването Ви е много остро спрямо Русия. Това не Ви ли подлива вода, метафорично казано, защото в крайна сметка отношенията с Русия също са важни и  там ситуацията е въпрос на много тънък баланс. Вие как ще опровергаете тази своя позиция, ако въобще имате намерение да я опровергавате?
 

Даниел Митов: Аз бях заместник-председател на ДСБ, когато казах това. Тройната коалиция беше на власт и към онзи момент това е звучало, така както е трябвало да звучи. Също така, това е била партийна позиция. Сега съм в съвсем друга ситуация и в момента разговорите се водят по съвсем друг начин. Трябва да се знае, че отношенията с Русия наистина са важни и когато ги оценяваме, трябва да сме много внимателни.
 

Водеща: Тоест вашата позиция е доста по-балансирана. Другото, с което се опитаха да Ви атакуват, е отново интервю от преди няколко години, в което сте оценили Цветан Цветанов като най-добрия министър в правителството на ГЕРБ. Все още ли мислите така, защото животът опроверга тази Ваша теза? Бойко Борисов каза, че той няма да бъде вътрешен министър заради множество подозрения в полицейщина и по много други причини. Хора от дясното пространство едва ли не поставиха условието той да не е министър.
 

Даниел Митов: Първо, тази позиция, когато бе артикулирана, беше партийна позиция, не съм я изговарял само аз. Изговаряли са я и други хора. Беше взета в първите месеци на правителството на ГЕРБ, когато имаше индикации, че борбата с организираната престъпност ще бъде много сериозна и се правят правилните неща. Това е ситуационна позиция, тя не е вечна.
 

Водеща: Какво ще правите, след като приключи мандатът на служебното правителство, ще останете ли в България?
 

Даниел Митов: Това, което знам за момента, е, че аз съм служебен министър за три месеца. Какво ще стане оттам нататък не бих могъл да пророкувам.
 

Водеща: Вашето лично желание какво е ?
 

Даниел Митов: Ако мога да бъда полезен на държавата си, разбира се, винаги бих го направил. В крайна сметка всичко зависи от това какво ще се получи на изборите. Пък и аз имам задължения към Брюксел, към своите работодатели. Прекалено много са факторите, за да мога да направя прогноза в момента, ще видим.
 

Водеща: Имаше ли политическа намеса във вашата номинация?
 

Даниел Митов: Аз не зная да е имало каквато и да било политическа намеса. И от това, което виждам като състав на кабинета не мисля, че президентът е бил повлиян от каквито и да било партийни намерения или парцелиране на някакви отношения вътре. Целият кабинет, всички хора, са хора с биографии, с повечето от тях се познаваме чудесно. Това са хора с  много сериозно експертно минало, това са хора с много сериозен капацитет. Кабинетът е подбран по великолепен начин и така че да задоволява изискванията за служебен кабинет, и за това какви са неговите задачи.
 

Водеща: Пожелавам ви успех в нелеката задача, с която сте се нагърбил.
 

Даниел Митов: Благодаря.  

 

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация