Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Европа иска в България да има стабилност и диалог

24 Юли 2013 Изказвания и интервюта
БТВ, "Тази сутрин", 24 юли 2013 г.

Водещ: Сега към следващия гост, Кристиан Вигенин, член на правителството, външен министър, със сменена тема. Щяхме да си говорим за Вивиян Рединг, за посланиците, но всъщност темата е свързана. Как изглежда България след тази нощ според вас?

Кристиан Вигенин: Аз не мога да коментирам как изглежда. Със сигурност, не изглежда добре като цяло, а след последната вечер влизаме в информационните агенции с едно допълнително ескалиране на напрежението. Това не е нещо изключително. Виждахме подобни сцени в Гърция, буквално преди няколко дни в Мадрид, в Париж. Това не е оправдание обаче. Не е оправдание, защото сигурно нямаше да стигнем до тази ситуация, ако призивите за диалог бяха приети от всички страни в политическия процес, ако лидерите, а и президентът бяха играли една малко по-активна роля в това, вместо да бъде насърчаван протестът, да се търси изход от ситуацията.
 
Водеща: Кой насърчаваше според вас протеста?
 
Кристиан Вигенин: Протестът се насърчаваше от различни страни. Виждаме обаче, че в един протест има различни елементи. Той се употребява от едни групи за едно, от други за друго. Тези хора, които снощи бяха на площада, едни бяха с чисти намерения. Други бяха отишли там, за да създават безредици. В този смисъл…
 
Водеща: Доколкото разбрах, някой ги е организирал тези вторите? Мисля,че…
 
Кристиан Вигенин: Вероятно, вероятно има организация, но като всеки един такъв протест, той е привлекателна сила и за такива, които просто търсят емоцията и изразяване на груби страсти. Това не е изключено, не е невъзможно да се случи от само себе си. Впрочем, вътрешният министър от няколко дни предупреждава, че напрежението в самия протест расте. Интензивността, броят на хората намалява, но тези, които остават, са още по-мотивирани. Нямат вече това търпение, което имаха преди това, а има в една такава ситуация сигурно и хора, които със съвсем чисти намерения са отишли на този протест, тази психология, която се създава там, вероятно допринесе за тези безредици, които възникнаха в един момент. Жалко е, че се стигна дотук. И аз пак смятам, че трябва всички да се стреснем от това, което стана, защото си говорихме преди началото на предаването, с тези хвърчащи павета и камъни можеше днес да се окаже, че не просто има ранени, а има и мъртви след този протест и тогава не знам как всеки един от нас щеше да погледне нацията в очите.
 
Водеща: Единият от протестиращите, и то най-сериозно ранения сред тримата, които беше при нас, мениджърът във..., помогни ми в каква компания?
 
Водещ: В частна фирма.
 
Водеща: Да. Беше очевидно от камък ранен. Т.е. нещо, което е прелетяло зад него.Т.е. някой, който е отишъл да протестира, но с камък в ръка с някакви цели, които трябва да бъдат установени какви са?
 
Кристиан Вигенин: Аз следих внимателно отразяването на протеста снощи, конкретно на вашата телевизия, и се видя много ясно, че в един момент камъни хвърчаха от всички страни, че имаше хора, които с вдигнати ръце правиха път на полицаите, а други, които умишлено се блъскаха в щитовете. Сядаха пред тях, търсеха сблъсъка, конфликта. Не знам. 
 
Водеща: Не, те не искаха да пуснат автобуса.
 
Кристиан Вигенин: Може би е правилно да търсим сега и детайлите, ваша работа, журналистическа е да се разбере също какво точно стана, но от друга страна, трябва да се опитаме много бързо всеки един от нас да направи анализа защо се стигна дотук и какви са следващите стъпки? Защото, от една страна, можем да кажем,че сигурно можеше да се избегне станалото снощи. Но от друга страна, не приемам,че в една демократична държава депутати, министри, представители на бизнеса, на синдикатите могат да бъдат държани като заложници в сградата на парламента. Мисля си, че в ситуация на напрежение, каквато имахме снощи, трябва наистина да благодарим на полицията и конкретно на хората, полицаите, които бяха на площада, че не допуснаха, издържаха им нервите, очевидно спазиха инструкциите и не се стигна до масов бой, полицейски арести и т.н.
 
Водещ: … пострадали и невинни граждани.Вие виждате ли го?
 
Кристиан Вигенин: В такава ситуация, виждаме го, кой е невинен, доколко, трудно може да се прецени. Какви са причините за тези пострадали граждани... Но очевидно хвърчащите камъни към автобуса, там, където бяха и полицаите, и хората, не бяха хвърляни от полицаите. В една такава ситуация на безредици сигурно е възможно и това да се случи, но ако видите начина, по който полицията действаше в други страни буквално тези дни, ще видим,че това, което българските полицаи направиха, заслужава наистина да бъде приветствано, защото в една сериозна ситуация…
 
Водещ: …насърчаване на протестите, споменахте Плевнелиев. Обаче международните реакции напоследък са много и различни. В различна степен, доста категорична, посланиците на Германия и на Франция…
 
Водеща: Също насърчаваха в този ред на мисли.
 
Водещ: .... застанаха зад протеста и дори изглеждаше като подкрепа и за позицията на Плевнелиев. По-обрана реакция, но с коментар,че има позитивен момент от протестите направи и американският посланик…
 
Водеща: Белгийският, холандският пък беше най-краен.
 
Водещ: Холандският вчера пък ни сравни с по някакъв индиректен начин в контекста с Никарагуа и Танзания, ако не бъркам. Т.е. големият въпрос е насърчават ли и тези посланици протестът срещу правителството, както изглежда?
 
Кристиан Вигенин: Надявам се,че не се радвате на тези оценки и не ги използвате като начин да бъде уязвено сегашното правителство, но…
 
Водеща: Не, цитираме ги.
 
Кристиан Вигенин: Искам просто да кажа, аз абсолютно мога да се присъединя към почти всичко, което казаха и двамата посланици в своето писмо, което беше обявено, към нещата, които каза Рединг вчера, към призивите за това да има диалог, президентът да поеме своята роля в тази ситуация.
 
Водещ: Въпросът е, те насърчават ли протестите според вас и желаят ли ескалация на напрежението и включително и насилие?
 
Кристиан Вигенин: Напротив, напротив. Тяхното послание беше точно в обратната посока. Те настояваха да има диалог. Това беше посланието, което дойде от колегите външни министри, с които се срещах в последните дни. В Европа искат тука да има стабилност, искат да има диалог. Искат политическите сили да се обединят около решаването на проблемите, които имаме и които се отразяват по един или друг начин на целия ЕС. Те са свързани и с т. нар. механизъм за сътрудничество и оценка, който миналата седмица беше докладван устно. Свързани са в някаква степен и с Шенген, но и като цяло с проблема за свободата на медиите, концентрацията на собственост, проблеми, по които ние самите като позиция сме работили и на национално и на европейско равнище. Рединг не за първи път е в България, впрочем.Т.е. 
 
Водещ: Тя що не се срещна с Орешарски? Обичайно ли е това или може да се тълкува по начин,че не го…
 
Кристиан Вигенин: Няма политически сигнал. Все пак се срещна с вицепремиера Златанова, така че е нормално, ако премиерът не е имал възможност, да се срещне с вицепремиера.Това е нормална практика. 
 
Водещ: В смисъл, случвало се е и в други държави, отива зам.-председател на ЕК и не се среща задължително с премиера?
 
Кристиан Вигенин: Не мога да кажа, разбира се, не е задължително. Ако Барозо беше тука, разбира се, нямаше как да не се срещне и с Орешарски, но все пак заместник-председателят на ЕК, нормално е да се срещне с вицепремиера. Няма сигнал в това.
 
Водеща: И с президент?
 
Кристиан Вигенин: Но пак казвам, според мен трябва добре да си дадем сметка какво се случва, защо се случва. Много е лесно да хвърляме вината на едни или на други. Да кажем, ако си бяхте подали оставката, това нямаше да се случи. Хубаво е да се говори за протегната ръка, но в тази ръка не би трябвало да има камъни и павета, ако наистина е протегната. Ние добре разбираме смисъл, съдържанието причината, поради която част от тези хора са гневни, и те са гневни не само заради последното правителство, а заради всичко, което се случи до момента. Но ще ви кажа нещо. Една част от посланиците казаха: Ние разглеждаме това правителство като ключ за решаването на проблема, а не като проблем само по себе си. Затова си мисля, че е редно буквално в тези дни, ако не и още днес, да започне диалог, да се види кои са основните теми. Част от темите бяха подсказани от нашите партньори. Кои са тези 10 точки, да ги наречем, по които и президент, премиер, правителство, институции, но и политическите сили, поне основните политически сили ще се…
 
Водеща: А когато протестиращите обаче се съмняват в морала и в решенията, които се вземат след онова, което взриви държавата и след онази реплика, ако не гласувате това назначение и този човек, правителството ще падне. Това не е ли..?
 
Кристиан Вигенин: Вижте, съдете ни по делата. Кое е това решение, като изключим все пак, признавам, няколко неудачни като няколко кадрови назначения на доста ниско ниво,кои са…
 
Водещ: Делян Пеевски на какво ниво е?
 
Кристиан Вигенин: Ще се върна, да, Делян Пеевски. Кои са тези решения на а кабинета, които дават основания извън изкуствено помпаното напрежение и сега този дискурс как това правителство иска да открадне 1 милиард, но кои са тези решения, които дават основания да се смята, че това правителство обслужва олигархията от първия си ден. Делян Пеевски…
 
Водещ: Скандалът тръгна с Делян Пеевски, областните управители, Бат’ Сали…
 
Кристиан Вигенин: Нека да цитирам г-жа Рединг, която вчера каза: Вие казвате,че вашият глас не се чува. Но ето, вашият глас беше чут и Делян Пеевски не стана председател на ДАНС. Впрочем, той не стана не само заради протестите, а защото имаше много остра реакция и в поне една от политическите сили, които подкрепят правителството. Т.е. това не са политически сили, които са дошли тук, за да обслужват едни или други икономически кръгове. Това е един процес на оздравяване, който може би беше прекъснат снощи, но тези протестиращи ще си дадат вероятно сметка след това. Все пак не искам да предпоставям решенията, но наистина е разочароващо,че стигнахме дотук. Всеки един от нас трябва да си направи анализа.
 
Водещ: Стигнахме или стигнахте…
 
Кристиан Вигенин: Всички стигнахме дотук. Няма невинни в тази ситуация бих казал.
 
Водеща: Само да ви попитам. Една реплика, понеже вие цитирахте Вивиян Рединг, еврокомисар и заместник-председател на ЕК, наистина изключително високо ниво на нашите европейски партньори, беше гост вчера в България. Демокрация или олигархия? Двете са смъртни врагове, а едното няма как да съществува, ако съществува другото. Не знам дали някой си е направил труда да преброи колко пъти в думите и в устата на Рединг се чу думата „олигархия”. Защо й е да ни го казва, ако всичко ни е наред и е тръгнал оздравителният процес, за който говорите?
 
Кристиан Вигенин: Не ни е наред. Много неща не са ни наред. По много въпроси, ключови за европейската демокрация България се върна години назад в последните няколко години…
 
Водещ: ...олигархия или демокрация…
 
Кристиан Вигенин: Олигархията, кой хранеше 4 г. точно този кръг, срещу който сега някак си същите тези хора протестират? 
 
Водещ: Кой?
 
Кристиан Вигенин: Бойко Борисов, правителството на ГЕРБ. Нима забравихте кога и как се изгради и разви тази империя, срещу която всички сега протестират, например? Затова много е лесно да се хвърли вината на нас, на сегашното правителство, на сегашните две политически сили, които подкрепят правителството. Но аз смятам, че добре трябва да си дадем сметка къде сме били и къде искаме да отидем и как да се направи тази връзка, защото, нека да допуснем, че след 2 месеца има избори. Какво ще се случи, ако тези избори, ако съдим по социологическите проучвания, резултатите от изборите във Варна например, произведат същия парламент?
 
Водещ: Ще видим.
 
Кристиан Вигенин: Не, ще видим, но да допусне, да допуснем, което е вероятно. Какво се случва? Или, да кажем ,идва ново правителство, от което не са доволни други 2, 3, 5, 10 хиляди хора? Не е това европейската демокрация. Това искам да кажа,че не бива да гледаме едностранно на това. Има и грешки, има и от едната, и от другата страна, но има и принципи все пак, които, трябва да ви кажа,че натискът върху ГЕРБ, доколкото на мен ми е известно, беше наистина силен и от техните партньори да се върнат в парламента. Не може едни честни и демократични избори, признати от европейските и от международните наблюдатели, признати от КС, да се оспорват и водещата политическа сила да не участва в работата на парламента.
 
Водещ: Демокрация или олигархия имаме според вас?
 
Водеща: Защо й е на Вивиян Рединг да ни казва това днес на територията на България в разгара на протестите срещу корупцията и мафията?
 
Кристиан Вигенин: Ще ви кажа защо. Не казвам, че нямаме проблеми. Напротив, имаме го този проблем. Той стои от много време и впрочем, зад гърба на част от протестиращите надничат едни други олигархични кръгове.
 
Водещ: Кои?
 
Кристиан Вигенин: Трябва да си дадем много ясна сметка за това. Не искам да навлизам в тази тематика, но ние добре знаем.
 
Водещ: Напротив, това е основната тема. Кои за какви…
 
Кристиан Вигенин: Да, да, да. Нима не знаем по какъв начин в момента как се създава и допълнително се насажда напрежение, атакува се правителството, парламента.
 
Водещ: От кого?
 
Кристиан Вигенин: Един друг кръг, който търси реванш. Добре го знаем. Не искам да коментираме. Не ме е страх. Ако ме беше страх, нямаше да го споменаваме, но вие добре знаете и няма да го споменавам.
 
Водещ: Защо?
 
Кристиан Вигенин: Има една поредица свързани медии, бизнеси, които стигат до най-високо ниво в своите политически контакти, но не е това въпроса.
 
Водещ: Кои, кои? Напротив, казвате, че това е въпросът.
 
Кристиан Вигенин: Да, казах. Не е това въпросът точно кои са, а е фактът,че има опити за влияние на икономически кръгове над българската политика от години. Едните опити са именно в тези, които сега са на улицата и протестират срещу същото, което ще им се случи след няколко месеца с едни други.
 
Водещ: Кои други?
 
Кристиан Вигенин: Затова казвам,че ние, ако сме отговорни, ако чуваме какво ни казват нашите партньори, които впрочем, говорят много за олигархия, защото ние самите говорим тука много за олигархия и това са хора, които следят какво се случва.Ако ние искаме нещо да се промени, време е. Пак казвам за тези 10 точки, които трябва да променят съдбата на страната.
 
Водещ: Може би трябва да назовавате и нещата по някакъв друг начин.
 
Водеща: Като стана въпрос за медии, протестът наистина е във Фейсбук.Това е медията на протеста, но понеже времето тече и няма да стигне времето…
 
Водещ: Уточнете кръга?
 
Кристиан Вигенин: Можем да спрем с въпросите ви. Няма да уточнявам кръга. Вие го знаете добре, хората го знаят и мисля,че не е нужно да го споменавам.
 
Водещ: Тогава споменете, според кои посланици…
 
Кристиан Вигенин: ...олигархия впрочем също така. Ние много говорим за термина олигархия. Тука бих казал, че по-скоро имаме мощни икономически кръгове, които се опитват да влияят, понякога успешно върху политиката. Олигархия е сливането на икономическа и политическа власт. Задайте си въпроса има ли такова сливане се както се случва 
 
Водещ: При вас има ли ?
 
Водеща: В момента има ли сливане в кабинета „Орешарски”?
 
Кристиан Вигенин: Аз не виждам такова. В кабинета има ли милионери например, които да са влезли там чрез парите си например и които да се опитват да влияят на политиката с подкрепата на собствените си милиони? Някъде са милиарди в други страни като в Русия например. Няма такива.
 
Водещ: Т.е. няма олигархия?
 
Водеща: Т.е. това е достатъчен знак, че нямаме милионери в кабинета,че…
 
Кристиан Вигенин: Не казвам, че е достатъчен знак. Казах, че има икономически кръгове, някои вероятно са и външни, които се опитват да влияят. Това се случва във всяка страна. Въпросът е доколко ние го допускаме това да става тук. И ако хората идентифицират този проблем, ако партньорите ни го казват, ако ние, както всеки един от нас има това разбиране, че има проблем, който трябва да бъде решен, то нито ще бъде решен с протести пред парламента и взимане за заложници на депутатите, нито само с нови и нови избори. Ще се реши, само когато основните политически сили се договорят,че скъсваме с всичко, което е било досега и тръгват по нов път. Този нов път минава през различни фази.Затова говоря.
 
Водещ: Последен въпрос. Казахте, че посланици намират това правителство за ключ към решаването на проблема, а не като проблем то да е само по себе си.
 
Кристиан Вигенин: Само по себе си.
 
Водещ: Кои посланици смятат, че правителството, настоящото е ключ към решаването на проблема?
 
Кристиан Вигенин: Вероятно те биха могли да го кажат. Не бих искал разговори на 4 очи да се коментират по този начин. Просто ви казах…
 
Водещ: Защо не са го направили, както останалите, които ги очертахме?
 
Кристиан Вигенин: Така са преценили, но аз искам отново да кажа. Не става въпрос за подкрепа на протест, за подкрепа на правителството, в случая. Посланиците изразяват едно мнение, което смятам, беше добре чуто от политическите лидери. Въпросът е какво…
 
Водеща: ...казахте, че е премината границата на намеса във вътрешните работи.
 
Кристиан Вигенин: Казах,че има граници, които един посланик не бива да пресича. Тези граници са ясно определени във Виенската конвенция например, но също и по отношение на поведението тук. Смятам,че тези граници не бяха преминати с тяхното писмо, въпреки че такъв контакт не беше отказван с тях и можеше част от тези искания да ги споделят директно и с премиера, с членовете на правителството. Избрали са това, аз го приемам. Пресичането на границата е, когато, ако посланик участва на страната на протестиращите срещу правителството. Оказа се,че не е точно така, за което аз съм благодарен,че беше внесено уточнението, но беше създадено напрежение в обществото. И последно искам да ви кажа,че това, което виждаме на площада снощи, не е цялата картина, която има. Аз с контактите си с хората, чрез Фейсбук страницата си, виждам колко много расте напрежението не само у тези, които протестират, но и на тези, на които им омръзнаха тези протести и не искат повече центърът на София да е блокиран и да се атакува правителството. Ние трябва да имаме в предвид,че тези хора също не са малко и ако не са на улицата, то е, защото не искат да се стигне до сблъсъци. Затова казвам,за да се успокои напрежението, за да работят нормално институциите, имаме нужда от съгласие по един кръг от въпроси, които са повече от изборния закон и решения на политическо ниво на къде и как вървим оттук нататък, защото нацията го очаква, според мен.
 
Водеща: Последен въпрос, моля ви, с едно изречение да е отговора. Защо външният министър на България вчера не се срещна с втория човек в ЕК?
 
Кристиан Вигенин: Защото вчера се прибрах късно следобед от Брюксел, където имаше съвет по външни работи. Това е причината. Никаква друга.
 
Водеща: Добре, благодаря ви.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация