Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Разговор с министър-председателя и министър на външните работи Марин Райков

29 Март 2013 Изказвания и интервюта

БТВ, предаването "Лице в лице"

28 март 2013 г.


Водещ Димитър Цонев: „Лице в лице” с министър-председателя на Република България Марин Райков. Добре дошли.
Марин Райков: Здравейте.
Водещ: Няма как да не ви попитаме и вас за тази бомба, която вашият колега – бившият премиер Станишев, хвърли днес в публичното пространство с това, че политици и бизнесмени са подслушвани от 2009 година. Това притеснително ли е за вас?
Марин Райков: Откровено казано, е крайно време да свикваме с бомбите, защото до изборите ще има всеки ден такива. Аз лично, разбира се, не мога да не бъда смутен, като всеки български гражданин, от въобще дори хипотезата, че може да бъдат подслушвани неправомерно било политици, било журналисти. Това е тотално неприемлива практика. Дали такава обаче действително има, аз не мога да се ангажирам. Говорих днес с главния секретар на МВР господин Калин Георгиев, който категорично ме увери, че такава практика няма, че такава практика не съществува. Едно е сигурно, нека политическите сили да разгръщат своята предизборна кампания с аргументите, с които те преценяват, че това е най-удачно. Но аз като министър-председател, не считам за нужно да взимам отношение по темата кой какво предполага, че може би някой го подслушва.
Водеща Цветанка Ризова: Само да допълня въпроса, разбрах, че сте говорили с Калин Георгиев. Приемате ли това за изчерпан въпрос, след като Калин Георгиев е отрекъл, или ще наредите някакво разследване като министър-председател?
Марин Райков: Не, аз смятам, че има институции. Тези институции вече са сезирани.
Водещ: Прокуратурата е сезирана.
Марин Райков: Прокуратурата е сезирана, точно така. И тъй като аз съм човек с много институционално мислене, бих искал да видя какъв ще бъде резултатът от анализа на прокуратурата.
Водещ: Те и вас ще ви сезират. При всички положения ще поискат информация от вас.
Марин Райков: Разбира се. Едно е сигурно, че всяка податка и всяко доказателство за подобна практика от моя страна ще срещне изключително силен отговор.
Водещ: Сега обаче ние имаме за вас една добра новина, което не се случва толкова често в това студио. 2200 души са участвали в нашата анкета, а въпросът е: „Одобрявате ли първите стъпки на служебното правителство”? Добрата новина за вас е, че 53% отговарят „да” – одобряват първите стъпки на служебното правителство. Как мислите, защо се радвате на такова доверие сред хората?
Марин Райков: Първо, искам да кажа, че това е изключително ангажиращо. Когато някой одобрява първите ти стъпки, това още повече те принуждава да бъдеш упорит в стремежа си да постигнеш нещо добро за хората. Но не мога да коментирам самите мотиви на тези, които ме подкрепят. Едно е сигурно, че моят основен мотив ще бъде за по-нататъшната ми работа да не ги разочаровам. Слава Богу, имаме един много добър екип и ще направим всичко възможно това да не се случи.
Водеща: Ама анкетата е едно, господин премиер, а иначе аз не си спомням друго правителство да е било така атакувано още на старта си, още преди да се появи, така да се каже. Аз си спомням, че правителството на Софиянски, на Ренета Инджова, бяха приемани като спасители, всички им се радваха. Вие преди да се появите бяхте атакуван.
Водещ: Отвсякъде. Искам да подчертая – от много медии, от всички страни, и политически, и икономически групировки. И въобще да не навлизаме в тази тема, но вие да кажете вашата версия.
Марин Райков: Версия не бих могъл да изложа. Едно е сигурно, че на третия ден от мандата на това правителство един от партийните лидери направи равносметка на неговото управление и то при положение, че същият този партиен лидер е бил глава на правителство, ръководител на правителство в продължение на цял мандат и участник в редица други екипи, управленчески. И би трябвало да знае, че на третия ден да се прави равносметка, да се правят упреци или да се правят оценки, най-малкото е лош вкус. Но това няма никакво значение. Аз приемам абсолютно всичко. Няма да скрия от вас, че за мен беше в известен смисъл изненада, че сред една част от българския политически елит за първи път се постигна консенсус, а именно…
Водещ: Какъв е той?
Марин Райков: Да се удря по служебното правителство.
Водещ: Всички заедно против вас.
Марин Райков: Но това изглежда е част от издръжката на ситуацията.
Водеща: Най-сериозният упрек срещу вас, господин Райков, е това, че вие всъщност представлявате един определен икономически кръг, може би с политически амбиции.
Марин Райков: Единствените икономически интереси, към които съм категорично пристрастен, са икономическите интереси на българските граждани. При това, ако следите, а вие, разбира се, следите внимателно стъпките на моето правителство, не ви е убягнало, че за мен основен интерес представляват именно тези най-уязвими слоеве от българското население, които изпаднаха в тежко положение с оглед на социалната криза, която се стовари върху тях. Така че техните икономическите интереси са ми в момента основен приоритет. А иначе, обвръзка с кръгове съответни стопански, е очевидно, че нямам. Аз, за да бъда съвсем откровен…
Водеща: Не е очевидно, защото някои хора смятат, че дори тази комисия, която лично вие оглавявате, за някакви правила за държавните пари, всъщност е продължение на определени икономически интереси.
Марин Райков: Аз ви благодаря, че го казвате. И днес също споделих, че преди няколко дена казах една дума и това беше думата „солидарност”. Имах предвид необходимостта българите да помогнат на тези около себе си тогава, когато имат възможност да го направят. Намериха се хора, които реагираха изключително негативно на този мой призив. Аз бях казал само една дума - „солидарност”. Сега казах една друга дума и това е думата „правила”. И също се намериха хора, които да реагират остро на тази дума. Аз смятам, че ние трябва да се научим да живеем в едно общество, в което има правила. Намерението ми, което се материализира с подписа ми, е да създадем една такава работна група, която аз ще председателствам и която работна група ще има за цел да изработи едни ясни правила, благодарение на които ще можем да управляваме финансовия ресурс на държавните дружества по един по-прозрачен и може би по-ефективен начин, включително и риска. Тези правила не са насочени срещу никой.
Водещ: Имате ли поставени срокове, в които правилата да са готови, да направите ревизия на тези пари?
Марин Райков: На едно служебно правителство сроковете винаги са вчера. Но ще направим всичко възможно това да стане максимално бързо. Но аз държа да кажа – това наше намерение не е продиктувано от никаква амбиция да водим война срещу когото и да било. Това не е война срещу една или друга финансова институция. Това е единствено…
Водещ: А лични непоносимости към определени хора?
Марин Райков: Нямам, защото тези хора не ги познавам.
Водещ: Има обаче едно друго обвинение, и с това да приключим вече атаките срещу вас, да минем към по-ползотворната част от интервюто.
Марин Райков: Страхувам се, че няма да ги приключим никога. Поне до края на този мандат.
Водещ: Говоря за тази вечер, пък от утре нали знаете – нов ден, нов късмет. Но, имаше даже едно обвинение, че вие сте противоконституционно назначен за министър-председател, като една от версиите беше, че вие сте в трудово правоотношение все още с Министерство на външните работи, което Конституцията го забранява.
Водеща: И така може да бъде атакувано цялото правителство, и правилата ви включително.
Марин Райков: Имах интуицията, че сред многото теми, които могат да бъдат използвани срещу нас, няма начин да не бъде и тази. Затова си позволих да взема един документ, който аз няма да коментирам, защото взех решение да не коментирам обвинения, особено неоснователни. Но ще ви моля просто вие да се запознаете с него.
Водещ: А това какво е? Само да кажете на зрителите какво е.
Марин Райков: Това е една заповед, под която има подпис.
Водеща: Какво има в тази заповед, защото така ще загубим време. Кажете каква е тази заповед.
Водещ: Аз ще я прочета веднага. Заповедта е за прекратяване на служебното правоотношение с Марин Райков Николов, считано от 13 март 2013 година. И е подписано и подпечатано от постоянния секретар, явно тогава той трябва да подпише това.
Марин Райков: Да.
Водещ: Но, така или иначе, има номер, има дата, има всичко. Ето, мога да покажа и на зрителите. Ето, на тази камера можете да я видите – ето, заповед за прекратяване. Значи, вие по тази линия сте абсолютно легитимен.
Водеща: Аз обаче смятам, че има няколко по-важни въпроси.
Марин Райков: Разбира се. Сигурен съм.
Водеща: Да. Надявам се наистина, че е абсурдно премиерът да е противозаконно премиер. Въпросът е друг – защо отказвате да правите ревизия на предишното правителство? Хората очакват, че вие ще кажете какво е действителното състояние на страната, на фискалния резерв. Въобще къде сме?
Марин Райков: Съблазънта да се направи равносметка на това, което наследяваме, не е малка. Но същевременно аз от самото начало ясно заявих, че ако ние започнем да даваме оценки на предишния екип, на тези, които са били преди нас, очевидно е, че едни политически сили ще черпят аргументи от тази равносметка срещу други политически сили. В период на избори това е некоректно и аз няма да се подам на това изкушение.
Водеща: Разбрах ви. Обаче нещо да ви е смутило, нещо, с което най-трудно можете да се справите?
Марин Райков: Няма да скрия от вас, че ме смущава преди всичко социалното положение на една част от българското общество.
Водеща: Голяма ли е бедността?
Марин Райков: Бедността е голяма. Бедността е голяма и аз съм включително и пред някои морални дилеми. Когато отправих призив за по-голяма солидарност, този призив, както знаете, беше изтълкуван като едва ли не някакъв намек, че ние ще променим финансовата философия на управление. Това не е така очевидно. По-скоро за мен беше важно да помислим какви са механизмите, какви са инструментите, чрез които ние можем да помогнем на тези, които са най-нуждаещи се, тъй като моралният облик на едно общество се измерва със степента на солидарност, която то проявява по отношение именно на тези хора.
Водещ: Призоваха ви да дадете великденски пенсии, помощи на хората, тези с най-ниски доходи, на безработните. Това възможно ли е в рамките на този бюджет?
Марин Райков: За великденските пенсии аз имах същата мечта, но за съжаление това точно няма да е възможно. Но това, което ще бъде възможно, е да подпомогнем действително най-уязвимите категории – тези, които имат проблеми с енергийни помощи; тези, които са най-засегнати от безработицата. Ще направим някои стъпки. Днес мога да ви кажа, че приехме едно решение за отделяне на една сума от около 40 милиона, не е малка сумата с оглед на състоянието на нещата.
Водещ: Зависи за колко човека е.
Марин Райков: Ами ще видим. Ще видим. В момента се правят разчети. Тази сума всъщност се състои от две части. Едни 20 милиона, които днес разписахме. Не беше лесно, защото всяко министерство трябва да ограничи разходите си за издръжка с равен процент по отношение на бюджета си. Оттам ще съберем едни 20 милиона. И други 20 милиона ще отделим от тези средства, които до края на тази година няма да могат да бъдат изхарчени за магистрала „Тракия” и магистрала „Хемус”. Тоест те ще бъдат репрограмирани.
Водеща: Какво искате да кажете, че „Тракия” няма да ни я построите ли?
Марин Райков: О, не, не. Обратното. Те ще бъдат репрограмирани практически за следващата година, защото така или иначе няма да могат да бъдат усвоени до края на тази година, когато говорим за „Хемус”, или пък ще могат да бъдат в известен смисъл на думата спестени по отношение от тези проекти. Но магистрала „Тракия”, разбира се, ще трябва да бъде завършена.
Водещ: Но не на 1 юни май.
Водеща: Четири пъти по-бързо. Възможно ли е на четири смени да се работи?
Марин Райков: Ще трябва да се работи на четири смени. Средствата са отделени. Тази магистрала е от огромно значение за България и ние ще направим всичко възможно…
Водеща: 10 години призовавам, и повече, за тази магистрала. Нека най-после някой да я завърши.
Марин Райков: Аз няма да кажа: дай Боже. Аз ще кажа, че трябва да бъде направена и на всяка цена ние ще положим максимални усилия това да стане преди туристическия сезон.
Водеща: А черната дупка – енергетиката. Защо ни е външен одит? Не можете да се справите ли?
Марин Райков: Не, няма никакво отношение към това. Обратното.
Водеща: Големи ли са схемите, тайни ли има?
Марин Райков: За нас е много важно да се направи не външен одит, както в публичното пространство доби популярност тази наша идея, а по-скоро…
Водещ: Така беше казано по медиите наистина.
Марин Райков: Да. По-скоро става дума за една партньорска проверка, задълбочена, която да ни позволи да имаме още един допълнителен поглед. Тоест ние така или иначе правим анализ на системата, ние имаме аналитичен потенциал за това нещо. Вие знаете, че големи усилия, сериозни ресурси са концентрирани върху това. Но същевременно, и тук получих помощта и уверението на председателя Ромпой, че ще ни помогнат, имаме нужда от един външен обективен поглед, по-точно Главна дирекция „Енерджи”, енергетика, на комисията, която ще ни позволи практически да видим какви са вътрешните проблеми в този сектор, да анализираме причините, поради които България до този момент още не е била в състояние да въведе в действие трети енергиен пакет. Надяваме се също така на помощта на Главна дирекция „Конкурентоспособност”, за да може благодарение на нея да видим включително и цялата верига от системични договори, за да анализираме къде са точно тези слаби моменти, които по същество фалшифицират конкуренцията и позволяват…
Водещ: Значи, това е ясно. Но понеже говорите за…
Водеща: Какво ви смущава в енергетиката основно? Кой е вашият проблем там?
Марин Райков: Той не е мой проблемът. Проблемът е за всички нас. И в това е драмата.
Водеща: Е, той е наш. Но кажете за вас кой е проблемът.
Марин Райков: За мен основният проблем е функция от това, че ние имаме едно огромно производство. България произвежда в момента 12 000 мегавата, консумира 4700, изнася към 300. От това нещо произтича, че определени мощности не могат да функционират заедно с останалите.
Водещ: И те просто не трябва да работят.
Марин Райков: Тоест ние системно трябва да изключваме част от мощностите.
Водеща: Ами, ако имахме и „Белене”, какво щяхме да правим?
Марин Райков: Сигурно щеше да бъде катастрофа.
Водеща: Катастрофа?
Марин Райков: Да.
Водещ: Добре. Обаче от днес има една новина, която е свързана пак с енергетиката. Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ обяви, че с разрешение на Административния съд в София и с представители на МВР обискира офисите на ЕРП-тата – ЧЕЗ, „Енерго-про” и EVN. Обиск се прави и в офисите на неправителствените организации, Асоциация на търговците на електроенергия в България и Институт за енергиен мениджмънт.
Водеща: Търси се картел.
Водещ: Да. Докладваха ли ви? Явно тук се търси картел или някакви действия, които застрашават антимонополното законодателство на България.
Марин Райков: Точно така. Днес проведох среща с господин Петко Николов, който е председател на КЗК. Той ме запозна с тези действия, които КЗК предприема. Те са свързани именно с проверка дали би имало евентуално основание да се подозира, че ЕРП-тата по някакъв начин пристъпват към едни мерки, които са несъвместими с необходимостта да се осигури достъп на гражданите до различни доставчици. Ако това нещо…
Водещ: Технически как ще стане не ми е ясно на мен, но може би пък и да е възможно.
Марин Райков: Различните доставчици трябва в един момент да получат достъп до мрежата на равни основания и да се конкурират. Това е единственият начин да се доведе до известно падане на цените на електроенергията. Така че това е, разбира се, едната страна от действията, които КЗК предприе в последно време. Но също така, не по-малко важно е това, че днес господин Николов ме информира, че те са разширили своите, нека да го кажа условно, амбиции за работа, като оттук нататък ще бъдат в състояние да концентрират аналитичен потенциал, за да идентифицират проблемите в рамките на секторен анализ.
Водеща: А питахте ли го защо досега не е направен и не е мобилизиран този аналитичен потенциал? Питахте ли го?
Марин Райков: Да, питах го.
Водеща: Какво ви отговори?
Марин Райков: Не искам да се спирам върху това, което е било в миналото. Той ми представи един изключително…
Водеща: Натиск имало ли е? Такива неща каза ли ви?
Марин Райков: … един изключително обемен материал за всички стъпки, които е предприел в тази посока в миналото. Аз също споделих, че съм очаквал да видя повече резултати от тази бивша дейност, но за мен важното е това, което става днес и това, което ще направим утре.
Водеща: Монополите ли са най-взривоопасната тема за вашето правителство, или има и други взривоопасни теми?
Марин Райков: Аз смятам, че монополите са една от многото взривоопасни теми. Най-важната тема е да осигурим, както от самото начало казвам, едни прозрачни, демократични, честни избори, върху които да не падне съмнение за манипулация, да не дава Господи и за фалшификация.
Водеща: Ще успеете ли?
Марин Райков: Това, което е сигурно, е, че за мен основната опасност, както намеквате вие, идва от съблазънта на някои политически сили още отсега да търсят оправдание за лошите си предчувствия относно резултатите.
Водещ: Кои са те според вас?
Марин Райков: О, нали разбирате, че това няма начин да ви го кажа.
Водещ: Не искате да ги казвате. Ама всички ли са или само една част, поне така кажете?
Марин Райков: Няма как да са всички, защото ще има победители, ще има такива, които няма да са доволни от резултатите.
Водеща: Поемате ли отговорност обаче за честни избори? Вие наистина не знам доколко си давате сметка колко е взривоопасно това.
Марин Райков: Да.
Водеща: Могат да ви обвинят, че сте фалшифицирали, че сте играли в единия, че сте играли в другия отбор.
Марин Райков: Ами те вече ни обвиняват.
Водеща: Какви мерки вземате? Аз също като избирател се интересувам.
Марин Райков: Мерките, които ние взимаме, са от няколко типа. Разбира се, по линия на МВР примерно, вие знаете, че аз присъствах на националното съвещание на МВР, и обсъдихме всички мерки, които могат да утвърдят доверието на гражданите към действията на МВР в този период. Знаете, че и там имаше някои, срещу тях също така имаше обвинения. Мисля, че постигнахме разбиране общо, че трябва някои силни ходове да направим. Примерът с ротацията на полицаите е едно от доказателствата, че наистина искаме да отговорим на притесненията на отделни политици в това отношение. Също така призовах шефовете на РДВР да влязат в контакт с РИК-овете, да влязат в контакт с обществеността, за да може да идентифицираме това, което те наричат „оперативно интересните лица, склонни да се занимават с подобна дейност”.
Водещ: Които купуват и продават гласове.
Марин Райков: Които купуват и продават гласове. Ясно казах на това национално съвещание, че това безобразие не трябва да се допуска.
Водеща: Това е много важно. Исках да ви попитам и за няколко детайли около вашия кабинет, защото вие наистина сте мълчаливи. Сам ли избрахте министрите си или това са министрите, които назначи президентът Плевнелиев?
Марин Райков: Аз не обичам да лъжа. Не съм избрал сам министрите си, това е съвсем очевидно. Това е направено съвместно с президента. Президентът Плевнелиев наистина положи огромни усилия, за да може да идентифицира тези личности, които биха могли от една страна да предложат съществен капацитет, висок професионализъм и не на последно място, които имат възможността и способността да работят в екип.
Водеща: Защо им казахте да внимават с кого сядат на една маса? Кое ви накара да направите тази забележка?
Марин Райков: Нямам непосредствен повод да го направя. Но в момент, когато ние се опитваме да спечелим наистина доверието на хората и то съвсем искрено, всяка такава непредпазливост може наистина да минира усилията на останалата част от екипа. Ние сме малка нация, ние сме по-малко от осем милиона души, всички се познават в една или друга конфигурация. Но за нас е много важно да не даваме никакъв повод за съмнение, че имаме каквито и да било пристрастия, или, да не дава Господ, обвръзки.
Водеща: Е, те, съмненията, съществуват. В публичното пространство вие сте обвързани, както добре знаете.
Марин Райков: Нека да останат видимо неоснователни.
Водещ: Бяхте в Брюксел. Какъв знак ви дадоха оттам? Те добре ли следят ситуацията в България? Имат ли те притеснения, че има малко излизане извън европейските стандарти на поведението ни, или са спокойни в общи линии? Или какво ги притеснява, бедността?
Марин Райков: Никой не е изговорил пред мен някакво притеснение относно политическите нрави в България. Но, разбира се, не им е убягнало от вниманието, че напрежението и градусът на политическия говор в нашата страна наистина се различават от един по-спокоен стил на общуване, характерен в техните страни.
Водещ: Това прави ли им впечатление?
Марин Райков: Е, това не може да не направи впечатление на когото и да било. То и на мен прави впечатление.
Водещ: А българските нови министри, тоест вашите подопечни министри, как се представиха, които бяха с вас?
Марин Райков: Много добре.
Водещ: Защо, между другото, им пожелахте да бъдат по-подготвени?
Водеща: Кой не се беше подготвил?
Марин Райков: Не, аз не съм казал, че те не са били подготвени. Това, между другото, днес беше повод на един по-конкретен разговор между нас. Заминавайки за Брюксел, ние бяхме заринати от някакви огромни обеми анализи, справки, алтернативни предложения…
Водеща: Кой ви зарина? Българската администрация?
Марин Райков: Да, нашата администрация, която очевидно не е достатъчно ефикасна и която все още се затруднява по един синтезиран начин, концентрирано да ни предложи решения на въпросите, които представяме пред тях. Наложи се аз да седна с министрите да работим буквално по нощите, за да може наистина да…
Водещ: Това е много сериозен упрек, който отправяте в момента към българската администрация, която, между другото, е добре платена, доколкото ми е известно.
Марин Райков: Тя не е толкова добре платена, колкото вие вероятно мислите. Бъдете убеден, че администрацията на нашите европейски партньори, в страните, които са партньори на България, е значително по-добре платена.

Водеща: И българските, и другите, европейските министър-председатели, и европейските журналисти. Ние просто сме най-бедната страна в Европейския съюз. И важи за всички ни.
Марин Райков: За тях няма да говорим. Но най-добрият начин да създадеш предпоставки за корупция в една система, е да държиш администрацията с ниски заплати.
Водещ: Това е точно така.
Марин Райков: Това е очевидно.
Водещ: Добре, продължете сега за министрите и Брюксел, и какво…
Марин Райков: Така че министрите си изпълниха перфектно задачите. Вицепремиер Захариева, министър Василев бяха с мен. Те проведоха срещи с комисаря Йотингер по енергетиката, с комисаря Хан.
Водеща: Резултатът – обещаха ни одит.
Марин Райков: Не, не, не. Далеч не е само това. Далеч не е само това. В разговора, който аз имах с председателя Ромпой, ние обсъдихме много конкретни възможности за подпомагане на българите. И пак засягам темата за най-уязвимите.
Водеща: Кажете едно, защото българите като чуят Брюксел, знаят, че ние само се мазним там, искаме да ни потупват, а тук нищо не ни е наред. Та кажете едно нещо само. Брюксел мисля, че действа като дразнител.
Марин Райков: Ще ви кажа, добре, защото искате един конкретен въпрос да засегнем – това е въпросът за младежката безработица.
Водеща: Важен въпрос.
Марин Райков: В България младежката безработица рязко се покачи.
Водещ: 35%, ако не греша.
Марин Райков: Различни са процентите, които циркулират. Но така или иначе сме около 30%, според някои се движим и нагоре. Очевидно е, че с този проблем ще трябва да се справяме на основата на собствения си ресурс, но същевременно имаме възможност да ползваме съдействието и на нашите европейски партньори. Първо, по линия, и това е темата, която обсъдихме с господин Ромпой, на инициативата за младежка заетост, която може…
Водеща: Какво ще се случи? Ще дойдат пари?
Марин Райков: Която може да финансира определени проекти, но най-вече, ако ние имаме, така, бих казал реакцията тези средства, които имаме още от сега притеснение, че може би няма да успеем да усвоим от еврофондовете, да се опитаме да ги концентрираме върху това усилие, а именно от тях да вземем средства за стимулиране на младежката заетост.
Водещ: Това е много интересно. Това е хубава рокада. Много хубава рокада, ако се осъществи.
Водеща: Това е добре.
Марин Райков: Това беше тема на почти едночасов разговор с господин Ромпой. Той ме увери, че това не е невъзможно, независимо, че звучи на пръв поглед за тези, които познават европейските институции…
Водеща: Те са малко. Малко са, но за нас звучи добре.
Марин Райков: … изглежда странно, но наистина това е възможно, но и ще изисква големи усилия.
Водеща: А кой министър не ви вдига телефона?
Марин Райков: Да бъда съвсем откровен – повечето от половината поне веднъж.
Водеща: Не ви вдигат, защо, какво ви казват, толкова ли са заети?
Марин Райков: Всеки, който е зает в определен момент се съблазнява от мисълта, че може да изчака разговора му с колегите.
Водещ: За външна политика говори ли ви се като дипломат?
Марин Райков: Винаги, там нямам проблем да говоря спокойно.
Водещ: Кажете първо за „Хизбула” – защо смятате, че не трябва да натискаме Брюксел да сложи „Хизбула” в този така наречен списък на терористическите организации?
Водеща: Избързахме ли, като изказахме едно, как беше, „обосновано предположение” без разследването да е приключило?
Марин Райков: Както ви казах от самото начало – аз няма да хвърля камък срещу тези, които наследявам.
Водеща: Вие сте външен министър в момента, освен премиер.
Марин Райков: Така е.
Водеща: Това е важно.
Марин Райков: Още повече поради тази причина. Едно е сигурно, че България извърши една изключително задълбочена сериозна проучвателна дейност. Ние имаме определени доказателства. Тези доказателства ги предоставихме на нашите партньори. Поради различни причини някои от тях прецениха, че един остър подход по отношение на съответната организация не би отговарял на интересите на стабилността в определена държава. При положение, че ние не можем да постигнем пълен консенсус сред нашите европейски съюзници относно мерките, които трябва да бъдат предприети спрямо организацията, за която всички мислим, не е България тази, която ще оказва някакъв натиск или ще притиска партньорите с някаква настоятелност от наша страна.
Водеща: А притискат ли ни нас? Извинете, господин премиер, притискат ли ни нас от САЩ и от Израел да сме инициатори да бъде призната „Хизбула” за терористична организация?
Марин Райков: Мен никой никога не ме е притискал.
Водеща: Невероятно, но може би факт.
Марин Райков: Но е факт.
Водещ: Но внимавайте, имате още поне два и половина месеца като министър-председател.
Водеща: Въпросът е сериозен. Българите се страхуват, че ние понякога се превръщаме в маша на чужди външнополитически интереси. Възможно ли е това?
Марин Райков: Аз разбирам, че българите се притесняват от това и това е един голям упрек към политическата класа.
Водеща: Именно.
Марин Райков: Можете да бъдете убедена, че аз не подлежа на такъв натиск. Интересът на моята нация, на моя народ седят на всичко.
Водещ: Означава ли това, че бихте променили отношенията между България и Македония, които, така, в един момент доста се смразиха?
Водеща: Даже лидер е вашият патрон господин Плевнелиев, президентът, той пръв пое тази, така да кажем, остра политика спрямо Македония.
Марин Райков: Нека да не я наричаме остра. Тя е просто европейска.
Водеща: Категорична – да я наричаме.
Марин Райков: Тя просто е европейска и става дума за една изключително ясна и много убедителна логика. Всички българи знаят – със славяните в република Македония ние сме братя, ние споделяме, така, една обща историческа памет, имаме с тях споделени езикови традиции. Самият факт, че днес се строят в центъра на Скопие толкова много паметници на видни български национални герои, потвърждава това нещо. Това, което ние искаме, е тази обща история да не ни разделя. Това, че в миналото сме били толкова близки се дължи на факта, че сме били едно и е нормално днес тази общност в миналото да не ни разделя. За мен това е много важно. Още по-важно е да можем да седнем заедно на една маса, заедно да честваме общата си история. В това няма острота, обратното – това е една…
Водеща: Но…
Водещ: Ще направите ли опит с тази посока, за която говорите вие.
Марин Райков: Опит не мога да не направя, но дали той ще бъде успешен не зависи само от мен.
Водещ: Да.
Водеща: Понеже сме на финала, може ли няколко кратки въпроса да ви задам с много кратки отговори?
Марин Райков: Да.
Водеща: Има ли предложение на министър, което вие отхвърлихте вече? Някой министър да е дошъл с някакво предложение и вие да го отхвърлите?
Марин Райков: Да, има. Има няколко и те бяха всичките, свързани с разходи.
Водеща: С разходи.
Марин Райков: Много често съм съжалявал за това, че съм принуден да го направя. Ето, днес на Министерски съвет ние взехме решение за отделяне на тези средства, за да подпомогнем хората, които са в нужда. И за ваше сведение това решение не беше взето с единодушие. Имаше мои министри, които гласуваха „против”.
Водеща: „Против” – това да не е бил социалният?
Водещ: Кои са те – ще ги кажете или това ще остане тайна? То ще го видим ние в сайта на Министерски съвет. Така че можете да ги кажете спокойно.
Водеща: Кажете кой гласува против? А имате ли си вече любим министър?
Марин Райков: Не бих могъл да имам любим министър. Всичките са ми любими.
Водеща: А кой е най-активен?
Марин Райков: Мога да кажа, че министърът, който е най-активен, защото най-често се обръщам към него, е министърът на финансите.
Водеща: А той към вас?
Марин Райков: По-скоро аз към него.
Водеща: Добре, това ние го познаваме, в смисъл – беше тук при нас и подробно разговаряхме. Чувахте ли се с Бойко Борисов скоро или откакто сте станали премиер?
Марин Райков: Да, един път съм се чувал.
Водеща: Даде ли ви съвет, някакъв?
Марин Райков: Изказа ми, така, симпатия, да не кажа съчувствие и подкрепа.
Водеща: А с Росен Плевнелиев колко пъти се чухте, откакто сте премиер?
Марин Райков: Много често.
Водеща: Да, той ви е патрон.
Марин Райков: Това е съвсем нормално. Това е правителство, което е излъчено по силата на неговата воля.
Водеща: Доволен ли е от вас?
Марин Райков: Ще питате него.
Водеща: Какво ви казва?
Марин Райков: Той ни окуражава, той ни насърчава, но разбира се оценката ще дойде след три месеца.
Водеща: Много благодаря.
Водещ: За да завършим този разговор, аз имам едно предложение – малко преди изборите пак да ни гостувате, за да направим една равносметка на всичко, свършено от правителството до този момент. Съгласен ли сте?
Марин Райков: Напълно съм съгласен. Това мое явяване със сигурност ще бъде по-трудно от сегашното ми.
Водеща: Със сигурност, много повече ще ви критикуваме.
Водещ: Аз ви пожелавам успех, благодаря за това интервю.

Цялото интервю можете да видите ТУК

 

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация