Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Марин Райков, премиер и министър на външните работи: Служа на хората, няма да водя войни

06 Април 2013 Изказвания и интервюта

Марин Райков, премиер и министър на външните работи: Служа на хората, няма да водя войни

 

Интервю пред в. 24 часа, 06 април 2013 г.

 

Въпрос: Г-н премиер, прокуратурата образува 5 дела за престъпления в енергетиката, повечето за безстопанственост. Всички тези проблеми обаче са от години. Защо според вас прокуратурата се активизира чак сега?

Марин Райков: Има разделение на властите. Не се чувствам призван да коментирам работата на прокуратурата. Като всички останали граждани очаквам да видя последствията от тази проверка, с която се запознах. Прокуратурата има пълните основания да се активизира, защото това е отговор на едно обществено очакване. При това недоволство на обикновените граждани чест й прави, че се ангажира с това разследване.

Въпрос: Поискахте помощ и от ЕС за анализ на ценообразуването в енергетиката. Значи ли това, че правителството не би се справило само с тази ревизия?

Марин Райков: Въпросите на енергетиката станаха детонатор на натрупано социално недоволство. Срещу нас текат наказателни процедури в ЕС именно в тази сфера. Ако те завършат осъдително, пак гражданите ще платят цената. Решението е в безмилостния анализ на пялата верига на ценообразуването. Казвам това, за да е ясно, че не водим война срещу чуждите инвеститори. Видяхте, че прокуратурата ясно заяви, че EVN и "Енерго-про" са чисти. Проблемът е по пялата верига от системни договори. Можем сами да стигнем до истината и го правим. Но помощта на европейските партньори е нужна, за да разсеем всякакво подозрение в обективността ни.

Въпрос: Какво очаквате от този анализ? Комисарят по енергетиката Гюнтер Иотингер каза, че е по-добре да се помага на нуждаещите се, вместо да се свалят цените.

Марин Райков: Цените започнаха да падат и това не е само плод на натиск. От анализа очакваме ясна картина, която да избистри проблемите, но не, за да си посипем главата с пепел, а за да си извадим нужните изводи и много бързо да направим така, че системата да влезе в равновесие. Проблемът е в свръхпроизводството, в липсата на енергийна ефективност и в участието на скъпата електроенергия в общия микс. Работим по намиране на решения на затлачен от годините проблем. Да се наливат средства в една нереформирана система, е напълно безсмислено. Европа вече няма да дава пари за нереформирани сектори. Това е категорично.

Въпрос: Комисията за конкуренция не можа да посочи монополите. Как ще се води борбата с тях, след като те не са назовани?

Марин Райков: КЗК трябва да изпълнява функцията си на антимонополен орган в държавата. За това бях категоричен при срещата си с председателя й. Този разговор може и да не е бил приятен, но аз вярвам, че КЗК има достатъчно правомощия.

Точно в тази посока беше и молбата ми комисията да извърши секторен анализ. И се надявам искрено, че нейната работа няма да се изрази само в това да провери как работят ЕРП-тата, а ще види какво се случва преди тях и след тях. Неслучайно обръщаме внимание на термина "секторен анализ по пялата верига". Вярвам, че той ще ни е много полезен.

Въпрос: Избухна скандал в подслушване, който лидерът на БСП Сергей Станишев нарече "българския У отъргейт". Казахте, че трябва да се очакват подобни бомби. Могат ли обаче те да взривят служебния кабинет?

Марин Райков: Със сигурност някои биха искали да ни вкарат в политически интриги и сблъсъци. Ясно казах: служебният кабинет не участва в изборите. Това е голямото му предимство. Ние се стремим да създадем условия гражданите да изразят спокойно и свободно волята си на избиратели. Сигналът за подслушването е тревожен дотолкова, доколкото изобщо съществува подозрението за подобна практика. Помолил съм всички органи, които имат отношение, да съдействат максимално на институциите, които водят разследването. Ще ми се да вярвам, че подозренията са напразни. Апелирам към партиите да водят партийните си битки извън терена на служебния кабинет. Няма да се уморя да повтарям, че този служебен кабинет няма да бъде предизборна платформа на никого.

Въпрос: Вие самият внимавате ли какво говорите? И как ще реагирате, ако разберете, че сте подслушван?

Марин Райков: Изобщо не искам да разсъждавам по такава хипотеза. Вярвам в демократичните устои на държавата и в нейните институции. Освен това говоря, каквото мисля, и правя, каквото говоря. Аз съм свободен човек. Не съм служебен премиер, за да служа някому, а за да преведа страната през брода до успешно съставяне на ново правителство.

Въпрос:Преди дни бившият депутат на социалистите Румен Петков директно ви обвини в корупция поради това, че събирането на определени такси на границата е дадено на частна фирма.

Марин Райков: Има политици, които активно разобличават всяка корупция, в която не участват Сигналът обаче е верен и аз съм благодарен за него. Още сутринта, когато научих за този договор, той бе прекратен. Един анализ на трезва глава на досието би показало на подателя на сигнала, че договорът е сключен в деня преди моето правителство да влезе във функциите си. Въпреки обидите благодаря за предупреждението.

Въпрос: Изборният борд започна работа. И вече има съмнения доколко е полезен уж да се чуе гласът на хората, пък от него нищо не зависи...

Марин Райков: Служебният кабинет действа в условия, в които няма парламент. Ние не можем да променяме законодателството. Този борд не е създаден, за да замени съществуващите структури или за да подмени законодателната даденост. Обратното. Той функционира в рамките на тази законодателна рамка. Колкото до смисъла на функционирането му, той е очевиден - целта е неправителствени организации, личности, известни на обществото, заедно с нас да анализират хода на изборния процес, да сигнализират, когато преценят, че може нещо да бъде направено, за да се увеличи доверието на гражданите в прозрачността и демократичността на този процес.

Въпрос: Ротацията на полицаи, която предложихте, достатъчна ли е да се предотврати купуването на гласове? Какво още ще предприемете?

Марин Райков: Задачата на това правителство е да работи превантивно на първо място. Затова създадохме този механизъм на ротация. Чувам обвиненията, че това не е достатъчно. Интересно е, че те идват именно от политическите партии. Много ми харесва, също и че именно политическите Партии задават един болезнен въпрос по следния начин: Какво ще направи служебното правителство срещу купуването на гласове? Отговорът е кратък е ясен: Няма да купува гласове. Министър Калин Христов ми се закле тържествено, че няма перо в бюджета за това. Казвам го с чувство за хумор, макар да не ми е смешно, повярвайте ми.

Имайки предвид, че това правителство не участва в изборите, ми се струва странно политически партии да хвърлят подобни обвинения именно към него. Не правителството купува гласове, а партиите някои партии. Апелирам за по-малко популизъм по темата. Призовах също и всички държавни служители, които искат по някакъв начин да участват в изборите, да се оттеглят от изпълнение на работните си ангажименти в този период. За това ще бъда безкомпромисен. Партиите трябва да положат усилия, за да излъчат свои компетентни представители в секционните избирателни комисии, защото тяхната роля не е никак маловажна.

Въпрос: Има ли вече областни управители, които излязоха в отпуск, както ги помолихте?

Марин Райков: Да, има. Получил съм категорично уверение от тези, които имат политически ангажименти, че ще се съобразят с нареждането ми. За мен още по-важно е те да оставят една добре работеща администрация, така че оттеглянето им да не се отрази по никакъв начин на обслужването на хората и на фирмите.

Въпрос: Бившият регионален министър Лиляна Павлова нарече популизъм пренасочването на пари от строителството на магистрали към социални плащания за най нуждаещите се...

Марин Райков: Инфраструктурата е приоритет и на това правителство. В това отношение сме в приемственост спрямо екипа на г-н Борисов. Ако с това пренасочване на средства щяха да бъдат застрашени по някакъв начин дейностите, свързани с магистралите "Хемус" и "Марица", аз лично щях да се противопоставя. Направихме много внимателен анализ с вицепремиера Захариева и нейния екип и аз вярвам на тяхната оценка, че тези средства няма проблем да бъдат релокирани за следващата година. При тези обстоятелства не видях проблем да помогнем на онези, които са в по-голяма нужда и за които тази помощ е изключително нужна днес и сега. Знаете личната ми чувствителност по социалната тема - трудно ми е да гледам как хора бъркат по кофите.

Въпрос: Имаше обвинение, че искането за правила за държавните пари в банките е защита на икономическите интереси на един бизнес кръг и удар по интересите на друг? Има ли вече критерии, по които ще се избират банките за държавните пари и какви са те?

Марин Райков: На първо място дължа едно много важно уточнение, направено и от финансовия министър Калин Христов - държавните пари са на сигурно място в БНБ. Нали? Когато става дума за пари, трябва да бъдем особено прецизни. Не може да се правят спекулации. Няма да позволя такива. Правилата са правила и те трябва да са еднакви за всички. Не разбирам целия дебат около този простичък факт. Не разбирам и излишното напрежение. Второто важно нещо в това наше действие е свързано с прозрачността. Ако някой се притеснява от правилата и прозрачността, започвам да си мисля, че това може да означава, че всъщност наистина има някакъв проблем. Работната група, в която на практика влизат всички министри, ще провери ситуацията, ще направи анализ и на базата на този анализ ще изготви ясни правила, които да не са препоръчителни, а задължителни. Твърдото ми убеждение е, че когато става дума за управлението на парите на държавните дружества и предприятия, вярвам никой няма да спори, че държавата трябва да го прави като добър стопанин. В момента този стопанин сме ние. Отказвам да влизам в каквито и да било спекулации и хипотези, свързани с някакви кръгове, конкретни институции и личности. Казах го ясно и ще го повтарям - аз не искам срещу никого да водя войни. Трябва да има правила и прозрачност.

Въпрос: Призовахте бизнеса за солидарност към бедните? Откликна ли някой?

Марин Райков: Да, и искам отново да благодаря на онези, които ме разбраха правилно. Случи се така, че думата "солидарност", която използвах, някои изпълниха със съдържание "потенциална репресия", свързана с опасения за увеличаване на бремето върху бизнеса. Стана ясно, че това е неоснователно. Държавата се движи от икономиката и аз нямам никакво съмнение, че трябва да бъдат създадени нужните условия за това бизнесът и добрите практики да бъдат поощрявани, а не обратното. Нали именно бизнесът, средните и малките предприятия създават работни места? В тази връзка беше и диалогът ми с големите работодателски организации, които уверих изрично, че тази програма за солидарност и взаимопомощ няма да бъде базирана на платформа, която да създаде предпоставки за едно бъдещо увеличение на данъците или изобщо на тежестите върху бизнеса.

Въпрос: Какво служебното правителство за това кратко време смята да направи, за да даде глътка въздух на малкия и средния.

Марин Райков:  На първо място ще положим усилия правителството да се издължи. Работим и по въпроса за по-бързото възстановяване на ДДС. Видяхте тези дни, че финансовият министър подсети и общините за задълженията им да се издължават в 30-дневен срок на бизнеса, които произтичат от ново законодателство. Освен това работим и по проекта за електронно правителство. То ще подобри условията за правене на бизнес. Ще пести време, ще намали бюрокрацията и администрацията, ще намали условията за корупция. Ще направи нещата по-лесни. От медийния интерес към работата и личността на министър Роман Василев съдя, че обществото разбира това. И това ме радва. Ние не сме магьосници и си даваме сметка, че сме тук за кратко време. Искаме обаче да зададем темпо и да оставим формула за работещи механизми. Мисля, че имаме капацитета за това.

Въпрос: Отчаяните и самоунищожителни действия на отделни хора се увеличават. Виждате ли начин да се спре това?

Марин Райков: Това е човешка трагедия. Надявам се, че не сте права, като казвате, че тези случаи се увеличават, но не мога да нямам чувствителност към тази тема. Налице е сигнал, че обществото боледува и причините са дълбоки. За нас като правителство, на първо място, бяха належащи спешните социални мерки, които целяха именно най-уязвимите групи. Екипът на вицепремиера Деяна Костадинова работи много усилено. Разбира се, направеното никога не е достатъчно в тази сфера, но е нещо. Все пак ще подадем ръка на над сто хиляди българи в беда. Стартира също и съвместна инициатива на социалното министерство и МВР. Районните полицейски инспектори заедно със социалните работници извършват тези дни специални посещения точно на хора, които са в риск - говорим за такива, които живеят сами или в отдалеченост от населеното място, за които се знае, че имат социален проблем или които дават сигнали, че може да се поддадат на отчаяние. Идеята е да им се подскаже и покаже, че има грижа. Че тя не е формална. За мен е особено важно и какво прави цялото общество по тази тема. Затова и призовах за солидарност. Нека просто бъдемхораи да сипомагаме. Простичките и малките жестове имат значение. Ние работим много активно и по така наречената от нас "Програма солидарност". Ще оставим структуриран проект, твърдо съм решен, и своевременно ще ви информираме за конкретните неща, които предприемаме в тази посока.

Въпрос: Министрите ви вдигат ли си вече телефоните? Кой конкретно в онзи момент предизвика острата ви реакция?

Марин Райков:Много интересно как един работен фрагмент грабна медийното внимание. За мен това беше обикновена молба във връзка с работния ни процес, който поради обстоятелствата е интензивен и наситен и точно по тази причина имаме нужда да сме постоянно в контакт. Не съм целял да порицавам публично министрите си, но те трябва да са на разположение 24 часа в денонощието, защото нямаме никакво време, а работата е много. А и президентът Плевнелиев е толкова настоятелен да види резултати от работата ни. Медиите станаха свидетели на един обикновен разговор на един обикновен работен екип, каквито сме аз и министрите от кабинета ми. Това е.

Въпрос: Как си обяснявате факта, че в момента масови протести няма?

Марин Райков: Няма основание за самоуспокоение. Бих се радвал, ако отпаднат причините за демонстрации. Те подадоха ясен сигнал и сега цялата ни политическа класа е на ред да си извлече поуки. Беше и е предизвикателство социалната криза да не се превърне в срив. Аз продължавам да стоя зад думите си, че ние разбираме справедливия протест на хората. Не теглим разделителна линия между нас и тях. След като някои партии се противопоставиха на усилията на служебния кабинет, наш съюзник е именно човекът от улицата. Това искам много ясно да го заявя. И точно поради това полагаме всички усилия да отговорим с конкретни действия в рамките на нашите правомощия, така че да сме от полза на обществото и гражданите. В същото време е много важно, че ние не искаме никого да заблуждаваме с празни обещания.

Въпрос: Вие лично каква програма максимум си поставяте?

Марин Райков: Да оправдая очакванията на българите и тези на президента Плевнелиев.

Въпрос: Преместихте ли се в премиерската резиденция и как се чувствате там?

Марин Райков: Да. Това е просто една процедура за сигурност, а резиденцията е един хотел. Моят дом е там, където е семейството ми.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация