Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Николай Младенов: Нашата външна политика няма нищо общо с този терористичен атентат

02 Август 2012 Изказвания и интервюта

Николай Младенов: Нашата външна политика няма нищо общо с този терористичен атентат

"Нова телевизия", "Здравей, България", 27 юли 2012 г.

Водещ Евгений Генчев: Министърът на външните работи Николай Младенов...

Николай Младенов: Добро...

Водещ: ...ни е гост тази сутрин, здравейте.

Н. Младенов: Добро утро.

Водещ: Министър Младенов, деветият ден е днес след атентата, на 18-и се случи...

Н. Младенов: Да.

Водещ:...днес е 27 юли. Достатъчно време като че ли да се оцени обективно това, което се случи, да се преценят грешки дали са допуснати, или не са допуснати. Направихте ли го?

Н. Младенов: Да, това е достатъчно време да си дадем оценка ясно какво се случи в Бургас с този терористичен атентат. Може би не е достатъчно време, за да приключи разследването, защото то продължава. Най-важното, което трябва да си... въпрос, на който трябва да си отговорим, е какво точно стана в Бургас с този терористичен атентат. Това беше атака срещу израелските интереси и израелските туристи в България, целяща да порази в най-голяма степен израелски граждани. Това не беше терористична атака срещу България, срещу българските интереси...

Водещ: Защо така смятате?

Н. Младенов: ...или срещу българската политика. Защото България е била подложена на терористични атаки в миналото. В съвременната ни история две са открояващите се такива атаки. Едната е в Кандахар, когато петима български военнослужещи биват убити от директна терористична атака срещу българската база, и втората е с отвличането на българските шофьори в Ирак. Целта на тези две атаки беше да се промени политиката на България, както, в същия този период на войната в Ирак, знаем и за голямата терористична атака, която беше в Мадрид, която целеше да промени политиката на Испания по отношение на Ирак.

Водещ: Така.

Н. Младенов: В този случай, за който сега говорим - в Бургас, това е атака срещу израелските туристи, израелските интереси, за да покажат на света терористите, които са я организирали, че те могат да стигнат до тях във всеки един момент, във всяка една
точка по света. Такива атаки има не една, не само в нашия регион, от Югоизточна Азия до Южна Америка, на различни места.

Водещ: Това, което казвате, е много важно като позиция на външно министерство, защото, нали, очертава в каква посока разсъждаваме и в каква посока ще бъде насочена...

Н. Младенов: Да.

Водещ:...политиката ни. Вие казвате, че терористите всъщност не са искали да ни кажат нищо на нас, че това не е знак за нищо спрямо България, така ли?

Н. Младенов: Това е терористична атака, която се случи на територията на България, и ние имаме много неща, които трябва да направим, за да предотвратим в бъдеще или поне да увеличим защитните си механизми това да не може да се случва в бъдеще.

Водещ: Добре, но можем ли да кажем, че този терористичен акт...

Н. Младенов: Но това е атака не...

Водещ:...е станал случайно...

Н. Младенов: Не, не е станал случайно.

Водещ:...на територията на нашата държава?

Н. Младенов: Той е целенасочено подготвян в продължение на години.

Водещ: В България.

Н. Младенов: Във... по предварителна информация имаме достатъчно данни да смятаме, че не само в България са подготвяни подобни атаки. Просто тази в България се случи сега. Това, което знаем, и това, което трябва да продължим да, така, да... по това трябва да продължим да работим, е да изградим, първо, като общество да засилим собствените си защитни механизми, да бъдем по-бдителни най-малкото, най-общо казано да бъдем по-бдителни, но това означава много конкретни неща, как работим с нашите служби, да засилим всичките тези партньорства, защото рискът, глобалният риск от гледна точка на тероризма, се увеличава неимоверно през последните няколко години. И той се увеличава, разбира се, много по-сериозно в други страни, които са по-големи, имат много по-голям капацитет, но, разбира се, той се увеличава и в страни като България.

Водещ: Вижте, това, което ми казвате - че нападението не е срещу държавата България в никакъв случай, означава, че по ваша оценка не е допусната абсолютно никаква грешка външнополитическа, заради която да са ни ядосани, така да се каже, и да искат да ни отмъстят.

Н. Младенов: Нашата външна политика няма нищо общо с този терористичен атентат. Нашата външна политика е изградена на същите ценности, на същите принципи, на които всички в Европейския съюз изграждаме външната си политика. Ако целта беше тя да се промени, то тогава цел на атентаторите, цел на терористите биха били български обекти. Затова правя този паралел с Кандахар, защото... извинявайте, с Кербала, защото в Кербала имаме българска база, която е директно атакувана с цел да се убият колкото се може повече български военнослужещи и да се принуди българското обществено мнение, българската политика да си промени позициите по отношение на Ирак.

Водещ: Чухме мнения на какви ли не експерти, кои по-добре информирани, кои по-малко, според които територията не се избира случайно. Изборът на мястото, където се случва, държавата, границите, в които се случва терористичният акт, винаги означават нещо, винаги са послание към управляващите на тази държава.

Н. Младенов: А какво беше посланието в Тайланд?

Водещ: В смисъл?

Н. Младенов: Ами, в смисъл,  много подобна атака имаше терористична в Тайланд преди време. Какво беше посланието?

Водещ: Не мога да преценя, не мога да преценя, г-н министър.

Н. Младенов: Какво беше посланието например, когато беше хванат преди няколко дни този терорист в Кипър?

Водещ: Така.

Н. Младенов: Ако той беше стигнал до осъществяването на неговата терористична атака, какво би било посланието към кипърските власти? В смисъл...

Водещ: Добре, дайте да...

Н. Младенов: Вижте, разбирам, че на нас като общество за първи път това ни се случва. Оставям назад периода...

Водещ: И търсим отговорите на много въпроси.

Н. Младенов:...преди 1989 г., защото реалностите са съвсем различни. Логично е да търсим отговорите на въпросите, но когато търсим отговорите на въпросите, трябва да започнем, първо, за мен поне лично, от две позиции. Първата позиция е да имаме доверие на собствените си институции, че ще приключат разследването, че ще си свършат най-добре работата. Защото това, което пак, за пореден път го казвам, това, което аз видях на място в рамките на 48 часа след атентата, когато бях там, беше изключително висок професионализъм от нашите служби. Това е първото. И второто...

Водещ: Да, довършете.

Н. Младенов: И второто, да си дадем сметка какви са реалните параметри, какви са реалните параметри, най-точно казано, на това, което се е случило. Когато имаш атака срещу собствените си, срещу твоите интереси, срещу твоята политика, която цели да промени твоя ход на действие, тя изглежда по един начин. Когато битката е на друго ниво, когато тя цели да порази граждани на друга страна, били те израелци, били те някакви граждани на друга държава, тогава тя изглежда по съвсем различен начин. Това е реалността, в която съществуваме в момента.

Водещ: Питате какво е посланието. Преди няколко дни колегата от "24 часа" Жоро Милков написа едно заглавие "Кучето е заровено в Дамаск", но не само той е, много хора разсъждават в тази посока. За какво става въпрос? Преди 2 месеца ми бяхте на гости...

Н. Младенов: Да.

Водещ: ...по времето, по което се случи една среща на сирийската опозиция в България. Опозиция според нас, а терористи според президента на Сирия Башар Асад. Да пуснем една малка част от изказването ви тогава и да поговорим върху възможното послание на този терористичен акт.

Водещ: Казвате, не можем да се правим на ощипани. Предполагам, държите на това си мнение. Това обаче не означава ли взимане на страна в един конфликт, който се случва в Близкия изток, и не противоречи ли на разбирането ни за балансирана външна политика?

Н. Младенов: Дайте да си отговорим на въпроса какво значи взимане на страна. В политиката винаги взимаш страна. Ако не взимаш страна, ако не участваш в гласуването, ако нямаш мнение, ти не участваш в политиката, ти си просто безгласна буква. Взимането на страна, в случая трябва да прецениш дали я взимаш на базата на някакви принципи, зад които заставаш - правата на човека, демокрацията и свободата, или заставаш на страната на един диктатор. В момента на страната на диктатора Асад в Сирия седят Русия, Китай, Иран и една шепа други държави. Всички останали в международната общност, в Европейския съюз ясно и категорично са заявили, че подкрепят промяната в Сирия. Защото, ако преди повече от една година България беше последната страна от Европейския съюз, която направи опит, координирано с нашите съюзници, разбира се, да обясни на президента Асад защо той трябва да започне реформите, които хората искат от него, той не го разбра и не ги започна тези реформи - 16 хиляди са вече убитите, над 150 хиляди са бежанците от Сирия. Представете си, ако тезата за балансираност я върнем към времето на 1990 година в България, как би изглеждала тя. Това би... тогава случващото се в Източна Европа, падането на комунизма, би означавало политиците на Запад да седят и да кажат, ами, вижте сега, нека да не се месим, да не взимаме страна, каквото стане.

Водещ: Каквото стане - такова.

Н. Младенов: Да оставим в Югославия да се избият, каквото стане. Това не е политика, която можем да следваме и не трябва да я следваме, защото в момента, ако 90-те години основните външнополитически теми на нашата страна, на Европа са били именно тук, на Балканите, в Югославия и т.н., в момента основните теми са в Близкия изток.

Водещ: Но...

Н. Младенов: И ние или заставаме от правилната страна на историята, или заставаме от грешната страна на историята.

Водещ: На гости ни беше бившият премиер, нека от тази позиция да го анонсираме, Иван Костов, който каза така: По отношение на интереса ни, дадохте пример с Югославия, България като съседна на Югославия тогава държава имаше интерес там да се реши конфликтът много по-голям, отколкото е сега интересът ни в Сирия, едно. И второ, балансирана политика означава да поканиш в Правец не само опозицията, а двете воюващи страни. Защо не направихте така?

Н. Младенов: Добре, че г-н Костов и политици като него не са ръководили Западна Европа 1990 година, защото доникъде нямаше да стигнем.

Водещ: Добре, дайте сега по същество отговор на тази критика.

Н. Младенов: Това, тази критика показва абсолютно непознаване на ситуацията и няма две страни в случая от наша гледна точка. Защото има една страна - страната на демокрацията и на свободата, на която всички ние в Европейския съюз, всички ние в общността, в която ние принадлежим, заставаме. Ако искате, другата теза принадлежи на... другата теза принадлежи на една много малка част от левицата, която е в малцинство дори в Българската социалистическа партия. Например тази теза се извади nот г-н Янаки Стоилов. Аз с него мога да имам спор, защото знам, че неговият аргумент е идеологически...

Водещ: Ляв.

Н. Младенов: ...и ние просто имаме различни идеологически аргументи, но това... човекът, когото вие цитирахте, сега просто отдавна не се интересува и не познава тази проблематика. За съжаление това е политически опортюнизъм. За мен, когато ние оценяваме нашите интереси, ние трябва да си дадем сметка, че нашите интереси не са в това да седим изолирани от света, да бягаме от света, да се страхуваме от него. Ние имаме интереси на Балканите, имаме интереси в Черно море, имаме интереси в Близкия изток. Знаете ли колко много български компании изнасят стоките си за този регион? Знаете ли колко се е увеличил нашият износ през последните години за този регион, колко работни места в България зависят от това и как всъщност контактите, които нашата държава и нашето общество има в Близкия изток, всички са били изградени 50-те и 60-те години и хората, които, с които... българското общество там познава, отдавна вече не са на власт. Ние, ако сега не инвестираме в бъдещето, в новите си контакти в този регион, кога ще го направим?

Водещ: Още един въпрос откъм самооценката на случилото се, всъщност оценката на случилото се девет дни по-късно. В началото ни беше казано и от министър-председателя, че и не само от него, че няма пробив в националната сигурност. Вчера чухме президента в изказването му по време на Консултативния съвет за национална сигурност, че напротив, има много сериозно... тежък проблем, цитирам го точно, налице е тежък проблем със сигурността. Кое от двете е вярно?

Н. Младенов: Вижте, факт е, че тази атака се случи в Бургас, това никой не може да го отрече, и че има мерки, които трябва да се предприемат, за да може да се засилят нашите защитни механизми като общество, пак казвам, към подобни атаки в бъдеще. Това е факт, но аз не съм привърженик и тук това е моето лично мнение, което вчера го казах и на консултативния съвет, аз не съм привърженик на този характерен за съжаление за българската политика самоизяждащ се подход на последните 20 години. Това, което се е случило в момента, е наистина тежко, има убити 5 израелски граждани, един български гражданин на територията на България. Ние трябва да се обединим, да застанем зад тези хора, които работят по случващото се, да си направим анализите и когато приключим, и когато стигнем до категоричния извод кой го е извършил, защо го е извършил, как го е извършил, тогава вече можем да говорим спокойно за този...

Водещ: А това става, като не си заравяме главата в пясъка, нали така?

Н. Младенов: Това не става...

Водещ: И не се правим...

Н. Младенов: Разбира се.

Водещ: ...на слепи за проблемите, които съществуват.

Н. Младенов: Разбира се, разбира се, но нека да си дадем сметка къде са ни приоритетите в момента. В момента основният ни приоритет е разкриването на схемата, по която това се е случило, и изграждането на механизми да се предпазим за в бъдеще.

Водещ: Да.

Н. Младенов: Всичко останало е приказки.

Водещ: Вижте, още един пример по отношение на това да не си заравяме главата в пясъка. Казахте и вие преди малко - нашите...че 48 часа сте били на място, че сте наблюдавали работата на нашите професионалисти там, че са работили много добре. Според израелски експерти обаче този човек, гледайки го как се държи на видеокамерите, е бил изключително подозрителен. Вътрешният министър Цветан Цветанов каза - той изобщо няма по какво да го разбереш, че е терорист, защото е един човек по бермуди, който се разхожда. Разбирате ли, важно е да направим правилните изводи.

Н. Младенов: Разбирам ви, да, и точно затова ви казвам, че ние трябва да изградим нашите механизми в нашето общество, за да можем да се предпазваме от подобен тип ситуации в бъдеще. България няма опит. Това се случва за първи път. Израел за съжаление...

Водещ: Ето, какво да се направи в тази конкретна ситуация?

Н. Младенов: Израел за съжаление е...

Водещ: Да ни научат.

Н. Младенов:...една от страните наред с Великобритания, Испания и други, които имат за съжаление огромен опит в това. Тяхната...

Водещ: Защото са го изстрадали.

Н. Младенов: ...експертиза е друга, нашата експертиза е различна. Ние няма нужда сега да изпадаме в състоянието на параноя и да изграждаме всичките механизми, които те имат, защото при тях проблемът е много по-сериозен. Той може би е в глобален мащаб най-сериозният, който съществува.

Водещ: Така е.

Н. Младенов: Техните граждани са постоянно изложени на такъв риск. Но ние трябва да изградим разумните механизми, които да ни позволят да работим нормално и да се предпазваме. Това сега ще започне и това започва. Този разговор тече, но ние...

Водещ: Е, то ако започва отсега нататък, значи сме били неподготвени до момента. Ако досега...

Н. Младенов: Ами, вие...

Водещ: ...не е имало експерт, който на...

Н. Младенов: ...дайте ми...

Водещ: ...камерата да види, че се държи подозрително този терорист...

Н. Младенов: Добре, извинявайте много, ама вие колко често сте се замисляли за риска от терористичен атентат в България?

Водещ: То на мен не ми е толкова работа.

Н. Младенов: Не, не, вие като гражданин...

Водещ: Има ДАНС, има разузнаване.

Н. Младенов: Не, не е така, защото това е работа както на ДАНС, на разузнаването, така и...

Водещ: Да.

Н. Младенов: ...на всеки един от нас. Затова казвам, че ние като общество трябва да имаме повече чувствителност към тази тема. Колко често сте се дразнили от въпросите, които ви задават на летището - вие сам ли си опаковахте багажа, дайте да ви го проверя? И си казвате, абе, стига сега, какво му проверявате, дай по-бързо да...

Водещ: Нали като кандидатства човек за виза, го питат правил ли сте бомба, знаете ли как се прави бомба? Американците.

Н. Младенов: Или се дразним на това, че има тези метални детектори и т.н. Разбирате ли, това е просто един механизъм, който трябва да се въведе в нашето общество, защото България не е изолиран остров. Тя не е същество на някаква собствена планета. Всичко, което става по света, ни влияе. Но то не само ни влияе негативно, то ни влияе и положително, защото нашата икономика е отворена, нашата държава е отворена.

Водещ: Добре.

Н. Младенов: Тук идват туристи от цял свят...

Водещ: Добре.

Н. Младенов: ...нашите съграждани пътуват. Не искам заради това, което се случи сега, и ако си спомним, пак казвам, и дебата, спомнете си как изглеждаше дебатът в България, когато стана атаката в Кербала. Спомнете си как изглеждаше дебатът в България, когато беше косовската криза. Не трябва подобен тип ситуации да ни свиват, да ни изолират и да ни карат да се чувстваме потиснати.

Водещ: Но трябва да се поучаваме от грешките си, нали така...

Н. Младенов: Разбира се, че трябва да се поучаваме от случилото се...

Водещ: Ето, бяхме ли предупредени? Бяхме ли предупредени, било то от "Мосад"...

Н. Младенов: По данните, с които аз разполагам, няма нито едно предупреждение за потенциална опасност на летище Бургас до момента, когато атаката се случва.

Водещ: Кирчо Киров, знаете...

Н. Младенов: Има общи предупреждения, общи сигнали, които вървят по службите. Не мога да говоря за това, но има достатъчно рискове, които са били предотвратени в миналото, рискови ситуации...

Водещ: Тук.

Н. Младенов: ...когато са съществували, които са били предотвратени. Но пак казвам, нека да си извадим наистина правилните изводи от случилото се, да си дадем правилната оценка за какво се е случило и да не се затваряме, да не се свиваме, да не се
изолираме от света, просто да бъдем по-бдителни, внимателни и да продължим напред.

Водещ: Опитват ли се политиците на Израел да ни привлекат на тяхна страна след този терористичен атентат? И общо взето, как да кажа, оказват ли натиск в тази посока? Защо? Интервю...

Н. Младенов: Не ви разбрах, да.

Водещ: Интервю на Стас Мисежников, който беше наскоро в България - България да отговори може ли да е с Иран на една маса в ООН? Знаете, те посочиха конкретния виновник.

Н. Младенов: Да, те посочиха конкретния виновник, което е резултат от техния политически диалог и от проблемите, които Израел има и идентифицира като заплаха за своята национална сигурност по отношение на Иран и по отношение на "Хизбула". А българската гледна точка е различна. Българската гледна точка се базира на нашия национален интерес и на нашия анализ, който ние направихме. Ако...

Водещ: Не, питах ви има ли натиск да променим гледната си точка...

Н. Младенов: Не, нашият анализ...

Водещ: ...от тяхна страна.

Н. Младенов: ...и нашият прочит на ситуацията ще бъде произнесен, когато приключим разследването. Не може да се хвърляме в, от наша гледна точка, българска, и не би било правилно, да се хвърляме в сочене с пръст в една или в друга посока, преди да сме приключили разследването си, преди да сме си дали напълно сметка какво се е случило. Израел има друга гледна точка, базираща се на нейните интереси на сигурността и на нейните граждани. Ние тази гледна точка я разбираме напълно, но нашата, в случая българската, е по-различна и това е част от...

Водещ: Мислите ли, че те могат да започнат война заради това, което се случи в България, просто да го използват като причина, както се твърди, и ние да се окажем въвлечени в тази война?

Н. Младенов: Значи, никой не се оказва въвлечен във война, никъде в историята. Значи, погледнете внимателно, никой не се оказва въвлечен във война.

Водещ: Стига войната да не е специфична като тази на...

Н. Младенов: Всичко става на базата на решения. Българските решения за нашата национална сигурност се взимат в контекста на нашите съюзници в НАТО. Защото, когато ние взимаме нашите решения относно това да как пазим границите на България, как да осигуряваме националната си сигурност, това го правим колективно и това са ни ангажиментите, които имаме в Северноатлантическия договор.

Водещ: Добре, отиваме към финал вече. Кажете останаха ли още боровинкаджии в Швеция, или прибрахме всички български граждани, които са там с проблема...

Н. Младенов: По последните ни оценки общо има около 500 български граждани, които са били подлъгани по тази схема в Швеция. Някои от тях вече пътуват към България, други се транспортират към Стокхолм, където местните власти са подсигурили едно училище с легла, храна и т.н., за да могат те да бъдат приети, и, така, автобусите, които ние изпратихме от външно министерство, Министерство на отбраната, пътуват към Швеция, за да започне да тече процесът на прибирането на тези хора.

Водещ: Всичко е за наша сметка, в смисъл за сметка на държавата.

Н. Младенов: За сметка на държавата е за съжаление, да.

Водещ: Защо взехте това решение?

Н. Младенов: Ами, защото...

Водещ: Първоначално се мислеше в друга посока - че по-скоро не би трябвало.

Н. Младенов: Ами, взехме го, защото, първо, защото това е извънредно голям брой българи, които са изпаднали в тази ситуация. Второ, защото те в голямата си степен са били подлъгани и използвани в, най-вероятно в престъпна схема, която ги е закарала там без никакви договори и без никакви осигуровки. Сега, ще призная за пръв път може би и една друга цел, която аз лично си поставих с тази операция, и това е да предизвикаме в българското общество дебат по този казус. Защото това не е за първи път, случаят.

Водещ: Не е...

Н. Младенов: За първи път може би, ако го погледнем от положителната страна, за първи път става въпрос за хора, които са отишли в страна като Швеция, за да работят. Те са отишли да си изкарват прехраната там. Не са го направили от добро, не са го...

Водещ: И в Гърция са подобни случаите...

Н. Младенов: Не, говорим за по-далеч. Преди е имало случаи, в които има хора, които отиват в определени страни - във Финландия например имахме такъв проблем, и които използват дупките в законодателството, за да злоупотребят.

Водещ: Имате предвид не са там да крадат или по някакъв начин да точат системата, а да работят.

Н. Младенов: Не са там да точат системата. Те са отишли да работят. Защо са изпаднали в тази ситуация? Кой носи отговорност за това? Фирмите ли, хората, които са ги подлъгали от българска страна? Това не може да стане без съучастници и от шведска страна. Това не е просто... така се предполага, нали, всичко това трябва да излезе сега в разследването. Но е добре ние като общество пак, пораствайки със сантиметър след сантиметър след всяка една такава случка, да си дадем сметка, че никой българин не може... трябва да, хората трябва да внимават - имат ли договор, нямат ли договор, какви са им правата, какви са им задълженията. Без значение дали отиват за сезонна работа, за малко и за кратко, или отиват за дългосрочен договор, за 20 години в чужбина.

Водещ: Добре, благодаря ви за този разговор, успешен ден ви желая.

Н. Младенов: Благодаря.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация