България и Хърватия имат общ интерес от укрепването на сигурността в региона
25 Май 2015 Новини
България и Хърватия са свързани от вековни културни и исторически връзки. Това е здравата основа, върху която стоят динамично развиващите се в последното десетилетие отношения между приятели, партньори и съюзници в ЕС и НАТО. Това заяви министър Даниел Митов на съвместна пресконференция с Весна Пусич, първи заместник министър-председател и министър на външните работи и европейските въпроси на Република Хърватия, която е на официално посещения в София по покана на българския си колега.
Първите дипломати обсъдиха сътрудничеството в региона и актуални въпроси от европейския дневен ред, като потвърдиха, че по много от темите България и Хъвратия имат сходни позиции, които могат успешно да бъдат отстоявани в рамките на ЕС, ако двете страни говорят в един глас.
Министър Даниел Митов изрази своята благодарност за подкрепата на Република Хърватия за необходимостта, тежестта от миграционния натиск да бъде споделена между всички държави-членки. Абсолютно необходимо е тежестта да бъде равномерно разпределена по ясни критерии, да бъде разпределена отговорността за хората, които в тези тежки времена на юг и на изток от нас идват в ЕС, заяви министър Пусич.
България и Хърватия споделят общата заинтересованост за укрепване на сигурността в региона. Едно от големите предимства на ЕС е възможността страни като България и Хърватия, намиращи се в един и същи регион, без да са непосредствени съседи, да поемат политическата отговорност за стабилността на същия регион, заяви Весна Пусич. Поддържането на регионалния мир и стабилност и присъединяването на страните от региона към ЕС и НАТО, при изпълнение на необходимите критерии, нямат алтернатива, отбеляза, от своя страна, министър Митов.
Сред темите на днешния разговор бе и ситуацията в Република Македония. Необходимо е ясно и категорично ангажиране на ЕС в процеса на излизане на страната от политическата криза и в целия преходен период до установяването на трайна политическа стабилност, която да гарантира запазването на гражданския и междуетническия мир в Република Македония, както и териториалната цялост на страната, посочи Даниел Митов. Това ще бъде един дълъг процес, който сме готови да подпомогнем, но отговорността за провеждането на реформи и поддържането на стабилността в Република Македония остава на политическите фактори в страната, допълни той.
Двамата външни министри се ангажираха да работят съвместно, за да подпомогнат развитието на търговско-икономическите отношения и реализирането на неизползвания потенциал в икономическата сфера.