Кризата в Либия и миграционният натиск са във фокуса на Съвет „Външни работи”
20 Април 2015 Новини
Кризата в Либия и произтичащия от нея засилен миграционен поток през Средиземно море към Европа доминираха днешния Съвет „Външни работи”, който се проведе в Люксембург. Първите дипломати на 28-те започнаха с минута мълчание в памет на стотиците загинали при вчерашния трагичен инцидент край бреговете на Италия.
Съветът потвърди подкрепата за преговорите под егидата на ООН за сформиране на правителство на националното единство в Либия, което да може да разчита на подкрепата на международната общност. Постигането на национално помирение е от ключово значение за изграждането на ефективни държавни институции, които да гарантират сигурността и да работят за справяне с предизвикателствата на икономическата криза, тероризма и нелегалната миграция.
В контекста на зачестилите в последно време трагични инциденти в Средиземно море Върховният представител Федерика Могерини свика извънредна среща във формат министри на външните и на вътрешните работи. В заседанието участва и комисар Димитрис Аврамопулос, който представи от името на Комисията план от 10 конкретни мерки за справяне с проблема, сред които борба с мрежите за трафик на хора, засилване на операцията на Фронтекс в Средиземно море, солидарно разпределение между страните членки на отговорността при приемането на бежанци и търсещи убежище.
Вицепремиерът Румяна Бъчварова изрази принципната подкрепа на българската страна за предложение мерки, като подчерта, че паралелно с проблемите по морските граници, ЕС не бива да забравя и силния миграционен натиск, на който са подложени и сухопътните, включително и България като външна граница на Съюза. Министър Даниел Митов постави акцент върху необходимостта от разрешаване на кризите в Сирия и Ирак, както и от максимално скорошното влизане в действие на споразумението за реадмисия с Турция и приемането на протокол за съвместно наблюдение на границите между България и Турция и България, Турция и Гърция. Той отбеляза нуждата от отделяне на повече средства от страна на ЕС за справяне с проблема с миграцията.
В заключение Върховният представител Могерини подчерта, че днешната извънредна среща, която за по-малко от 24 часа събра 41 министри, е ясен знак за силната политическа воля на страните членки и общото мнение, че е необходим всеобхватен стратегически подход. Темата ще бъде обсъдена и на най-високо политическо равнище на свикания на 24 април извънреден Европейски съвет.
В рамките на днешното заседание външните министри проведоха стратегическа дискусия за развитието на отношенията на ЕС с Латинска Америка и Карибите. Те се обединиха около необходимостта от по-нататъшно задълбочаване на политическото и икономическото сътрудничество с региона, както и на партньорството по глобални въпроси. Първите дипломати обсъдиха и ситуацията в Йемен, като потвърдиха подкрепата за легитимните власти в страната и осъдиха дестабилизиращите едностранни действия на хутите и верните на бившия президент Салех военни части. Отправен бе призив към всички страни в конфликта за започване на приобщаващ политически процес.
Програмата на Съвет „Външни работи” продължава със среща на външните министри на държавите от Източното партньорство, на която ще бъде обсъдена подготовката на Срещата на върха на Източното партньорство в Рига на 21-22 май 2015 г.