Политиката за развитие е инвестиция в стабилността и просперитета на самия ЕС
19 Март 2015 Новини
2015-та г. е емблематична година в областта на развитието – време на размисъл и оценка за извършената работа по изпълнението на договорените през 2000 г. Цели на хилядолетието. В същото време това е и период на значителна трансформация на приоритетите и изработването на нов амбициозен дневен ред, поставящ устойчивото развитие, политическата стабилност и социалното приобщаване в центъра на международните усилия за изграждане по-справедливи общества. Това заяви министър Даниел Митов, който откри днес конференция, която поставя началото на Европейската година за развитие в България. Организатор на събитието е Дипломатическият институт към министъра на външните работи.
Инициативата „Европейска година на развитието” е необходима и навременна за страните от ЕС, и особено за България. За нас е важно да осъзнаем, че политиката за развитие на ЕС е както проява на солидарност с развиващите се страни, така и инвестиция в стабилност и просперитет на самия ЕС, заяви министър Митов.
Външният министър отбеляза, че като член на Европейския съюз България подкрепя изработването на истински универсална международна рамка, която да е приложима във всички държави в съответствие със специфичните условия. Принципът на универсалността има фундаментално значение, тъй като той произтича от глобалния характер на предизвикателствата и заплахите, на които са изложени всички държави, подчерта той.
Министър Митов изтъкна, че България участва активно в протичащите в момента международни преговори в ООН за изработване на дневен ред на развитието след 2015 г. Българската делегация интензивно лобираше за укрепване на формулировките в Цел 16 „мирни общества и ефективни и прозрачни институции”, ръководейки се от ключовата роля на върховенството на правото, стабилността и демократичните институции за развитието и ще продължи да работи в тази посока и в предстоящите преговори, допълни той.
В изказването си Даниел Митов посочи, че Националната програма за участието на страната ни в Европейската година на развитието си поставя за цел да популяризира сред българската общественост успехите и предизвикателствата пред политиката за развитие на ЕС и на България. Чрез значителния брой събития ще се повиши осведомеността на българските граждани за сътрудничеството за развитие и за положителния ефект от него за авторитета на България. Външният министър подчерта, че изпълнението на тази амбициозна програма би било невъзможно без участието на партньори от неправителствения сектор и академичните общности и отчете като силно положително подписаното през февруари Споразумение за сътрудничество между МВнР и Българската платформа за международно развитие.