Политически консултации между министерствата на външните работи на България и Полша
24 Февруари 2015 Новини
Политически консултации между министерствата на външните работи на Република България и Република Полша на ниво заместник-министри на външните работи се проведоха на 24 февруари във Варшава. Българската делегация бе ръководена от Румен Александров, а полската страна от Хенрика Мошчицка-Дендис. Консултациите са изражение на доверителното партньорство между двете страни и отразяват отличното взаимодействие, както в двустранен план, така и в рамките на Европейския съюз.
Разговорите бяха фокусирани върху широк кръг въпроси от европейския и двустранен дневен ред. Специално внимание бе отделено на изграждането на Европейски енергиен съюз, в т.ч. гарантиране на енергийната сигурност на Европа, Плана за инвестиции в Европа, ситуацията в Украйна, въпроси на сигурността, борбата с тероризма, миграцията, европейската интеграция на страните от Западните Балкани. Двете страни обсъдиха Европейската политика за съседство в контекста на нейния преглед и Срещата на върха в Рига през май. Бе дадена висока оценка на двустранните отношения, включително търговско-икономическото сътрудничество между България и Полша.
Подкрепена бе идеята за изграждане на Европейски енергиен съюз. Специално внимание бе отделено на реализирането на идеята на България, Гърция и Румъния за изграждане на Вертикален газов коридор. Обсъдена бе идеята същият да свърже Южния газов коридор с газопреносната мрежа на държавите от Вишеград и Балтийските държави и в контекста на инициативата на държавите от Вишеград за изграждане на регионален газов пазар. Двете страни се споразумяха, че Полша ще постави приоритетно въпроса в рамките на Вишеград.
Сред поставените акценти от заместник-министър Александров бе състоянието на сигурността, в контекста на нарасналите външни рискове. Налице са съществени допълнителни елементи в подкрепа на членството на България в Шенген, свързани със сигурността и борбата с тероризма, включително възможностите, които предоставя пълния достъп до ШИС, ВИС и Евродак. В този контекст Полша отново изрази подкрепа и готовност за намиране на положително решение за членството на България в Шенген. Разгледани бяха още въпроси, свързани с функционирането на Механизма за сътрудничество и оценка; солидарността в поемането на отговорности по отношение на миграционната политика; ситуацията в Украйна.
В рамките на консултациите, в специален формат с фокус върху енергийната сигурност бе дискутирано възможното взаимодействие между страните за регионалното и европейското измерение на проблематиката. Разговорите имаха важно значение, предвид ключовото значение и потенциала на двете страни в геополитически план.
От полска страна бе проявен особен интерес към сътрудничество с българската страна в процеса на подготовка на българското председателство на Съвета на ЕС, особено по отношение на преговорите по многогодишната финансова рамка на ЕС за периода след 2020 г.