Донорска конференция за възстановяване на Газа
13 Октомври 2014 Новини
Министър Даниел Митов участва в Донорска конференция за възстановяване на Газа, която се проведе в Кайро на 12 октомври 2014 г. по инициатива на Египет и Норвегия. Целта на форума е да се съберат средства за реконструкция на Ивицата Газа и да се излъчи ясен политически сигнал за нуждата от напредък към постигане на трайно примирие между Палестина и Израел. Съпредседатели на конференцията са Генералният секретар на ООН, Бан Ки-мун, Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката за сигурност Катрин Аштън, министрите на външните работи на Италия, Франция, Япония и Йордания, а също и представителят на Близкоизточния Квартет Тони Блеър и Генералният секретар на Лигата на арабските държави Набил Елараби.
Участниците във форума се обединиха около това, че има известна умора сред страните-донори и финансовите институции заради честата нужда от подобни събития в резултат на разрушителни действия в Газа. За преодоляването на този порочен кръг и правилното изразходване на средствата, събрани в рамките на конференцията в Кайро, всички подчертаха, че е необходима ясна политическа рамка за преговори с конкретни времеви параметри, както и вдигане на блокадата на Газа. Като допълнително условие за възстановяването бе очертано пълноценното функциониране на правителството на националното единство на територията на Газа, както и на Западния бряг. Общо бе и заключението, че принципът за две държави няма алтернатива за постигането на траен мир. Участниците апелираха към страните в конфликта да изпълняват стриктно ангажиментите, които заявяват.
В изказването си на конференцията министър Даниел Митов открои значението на единното палестинско управление на територията и на Газа, и на Западния бряг, което би представлявало сериозна крачка напред в контекста на Близкоизточния мирен процес. Той призова Израел и палестинците да се върнат към преговорите, за да постигнат окончателно и трайно решение, основаващо се на принципа за две независими държави. Що се отнася до настоящата ситуация в Газа, българският външен министър министърът изрази надежда, че събраните средства ще се изразходват пълноценно и подчерта, че предвиденият от палестинското правителство механизъм за мониторинг е от съществено значение. България ще допринесе за възстановяването на хуманитарната ситуация в Газа чрез Агенцията за палестинските бежанци към ООН.