Годишна среща на посланиците на Република България
24 Юли 2014 Новини
Стратегическа цел на Министерство на външните работи е да провежда активна, но разумна външна политика, основана на българските национални интереси и европейски и евроатлантически ценности, която да осигури максимално благоприятна външна среда за развитието и просперитета на българската нация. Чрез външната политика на Република България се отстояват и реализират политическите, икономически и културни интереси на страната зад граница и се защитават правата на българските граждани, общности и юридически лица в чужбина. Това бе водещото за мен през тази една година като министър на външните работи. Това заяви Кристиан Вигенин при откриването на Годишната среща с посланиците на Република България, която се провежда на 24-25 юли.
Министър Вигенин представи пред дипломатите основни моменти от дейността на МВнР в изпълнение на външнополитическите приоритети на правителството. В изказването си тойподчерта, че е осъщественактивен двустранен политически диалог на всички равнища с държави-членки на ЕС от Централна и Западна Европа. ,,Това беше един от идентифицираните дефицити, които в голяма степен преодоляхме и се надявам темпото да се запази и занапред, заявивъншният министър. Той отбеляза продължаващото възходящо развитие на отношенията със САЩ, запазването на каналите за комуникация с Руската федерация, придаването на силна динамика вотношенията с Китай и Виетнам.
По думите на Кристиан Вигенин сред главните направления на дейността на МВнР бе пълноценното участие във формирането и реализацията на политиките на ЕС по ключови за Съюза и страната въпроси. Системни бяха усилията за отстояване на българската позиция за принципите на преразпределение на общия бюджет, подчерта той. Съществено и успешно бе участието на България в политиката на ЕС по Източното партньорство. През изминалата година нашият стремеж бе да възстановим позициите на България в Югоизточно Европа и в Черноморския регион и да водим ефективна регионална политика. Интензифициран бе политическият диалог на различни равнища, като бяха направени посещения на ниво външен министър в почти всички страни от региона. Успешно бе осъществено Българското ротационно председателство на Организацията на Черноморско икономическо сътрудничество януари-юни 2014 г. Беше одобрено предложението ни да поемем ротационното председателство на ПСЮИЕ от юли 2015 до юни 2016 г. Продължи и системната подкрепа на Р България за евроатлантическата интеграция на страните от Западните Балкани, при условието за изпълнение на установените европейски критерии и с особено внимание върху спазването на принципа за добросъседство.
През изминалата година МВнР активно работеше за гарантиране на значима, адекватна и видима роля на България, не само в регионален, но в глобален план и в частност – с оглед участието ни в ООН и другите международни организации, каза още министър Кристиан Вигенин. По думите му, преизбирането на Ирина Бокова на поста Генерален директор на ЮНЕСКО е несъмнен успех за нея, но също така и за страната ни и българската дипломация.
За правителството икономизирането на външната политика бе дефинирано като приоритет и смея да твърдя, че поставихме едно добро начало в тази посока. Опитахме се да разширим дейността на дипломатическите ни представителства в полза на икономическото развитие на страната ни и българския бизнес. В рамките на тази дейност бе осигурено съдействието на държавата за осигуряване на по-евтин и бърз начин за издаване на български туристически визи за граждани на страни, нечленуващи в ЕС. В МВнР бе създадена специализирана дирекция „Външноикономически отношения”, която да осъществява единодействие на вътрешноведомствено и междуведомствено равнище, с което значително се подобри и координацията с МИЕТ.
Сред основните приоритети на външната политика традиционно бе и защитата на правата и интересите на българските граждани в чужбина и оказване на подкрепа на българските общности зад граница за съхраняването и развитието на българската идентичност, култура и духовни ценности. През периода засилено внимание бе отделено на българските общности в Молдова и Украйна
Смятам, че аз и екипът ми успяхме да създадем позитивна атмосфера, в която всеки може да се чувства полезен, уважаван и оценен. Не си затварям очите за реалностите – сложната вътрешнополитическа среда неизбежно има своето отражение и върху външнополитическите възможности на страната, заяви в заключение министър Вигенин. Имахме по-големи амбиции, които се надявам да бъдат реализирани от следващото ръководство, допълни той.
Годишната среща на посланиците на Република България е организирана под форма на тематични панели, които дават възможността за обмяна на мнения по някои ключови за нашата външна политика въпроси като Югоизточна Европа, страните от Източното партньорство и Русия, българските кандидатури за международни организации, българските общности зад граница, икономическа дипломация. В рамките форума ще направят изказвания членове на ръководството на МВнР, на представители на министерствата на културата, на образованието, на икономиката и енергетиката и на Държавната агенция за българите в чужбина. Почетен гост на конференцията е Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО.
Пълният текст на изказването на министър Кристиан Вигенин можете да намерите ТУК.