Конструктивният политически диалог в Либия няма алтернатива
06 Март 2014 Новини
България последователно подкрепя процесите на демократизация в Либия и смята, че за постигането на мир и стабилност конструктивният политически диалог няма алтернатива. Това заяви министър Кристиан Вигенин в изказването си на Конференцията за помощ за Либия, която се провежда днес в Рим. Подкрепяме и ще продължим да подкрепяме политическия процес, но в същото време отбелязваме с тревога факта, че той не протича толкова бързо, колкото се очаква, допълни той.
По думите на министър Вигенин, сред основните пречки, пред които е изправена Либия, са влошаващата се ситуация по отношение на сигурността и тежката социална и икономическа обстановка. Той изрази надеждата, че днешната конференция ще допринесе за по-доброто организиране на общите усилия за постигането на вече поставените цели.
Макар успешното завършване на процеса на преход, очертан в Конституционна декларация, да зависи от Либия и нейния народ, международната общност остава готова да подпомага усилията за укрепване на демокрацията и създаването на стабилна и просперираща държава на основата на национално помирение, справедливост и зачитане на правата на човека и върховенството на закона, заяви българският външен министър.
Кристиан Вигенин отбеляза, че първата стъпка в тази посока е вече направена с избирането на комисия, която да изработи нова Конституция. „Сега основен приоритет за Либия трябва да бъде приемането на пътна карта, която да очертае ясни цели и отговорните фактори за тяхното постигане – изработване на нова Конституция, провеждането на референдум за нейното приемане, както и организирането на парламентарни и президентски избори, каза той.
Според министър Вигенин, паралелно с укрепването на властта в Либия, от основно значение остава гарантирането на сигурността, като на този етап ключов приоритет е да се отговори на либийските нужди в сектора на сигурността, най-вече по отношение на засилването на граничния контрол и по-ефективен процес на разоръжаване, демобилизация и реинтеграция.
Ще подкрепим усилията и плановете за създаване на централизирани органи по сигурността, както и нова либийска армия, заяви министър Кристиан Вигенин, като подчерта, че България, в сътрудничество със САЩ, се подготвя за провеждането на обучение на либийски военнослужещи, което ще допринесе за постигането на пълен контрол от страна на държавата върху използването на въоръжените сили и демилитаризацията на либийското общество.
Българският външен министър потвърди готовността на страната ни да подкрепи либийския народ в успешното постигане на прехода към демокрация, стабилност и просперитет, като отбеляза, че за постигането на тази цел е необходим по-активен диалог с ключовите фактори от региона. „Надяваме се, че днешната конференция ще допринесе за идентифицирането на отговорностите на Либия, както и на ангажиментите на международната общност. Готови сме да изпълним нашата част и очакваме Либия да направи същото”, подчерта в заключение той.
В края на конференцията бяха приети заключения, че в Либия има спешна необходимост от изграждането на широк консенсус по управлението на преходния период с цел гарантиране на законно предаване на властта на новоизбрано държавно управление, което ще допринесе за стабилизирането на настоящата ситуация в страната за поддържане на демократичния процес и въздържане от използване на насилие в политическия процес. Участниците във форума подчертаха, че всеобхватният процес на национален диалог и помирение е ключов за процеса за стабилизация в страната, а международните партньори ще го подкрепят при пълно зачитане на либийските суверенни власти чрез координиран принос.