Великобритания и България потвърждават своя ангажимент за развитие на силни двустранни отношения
17 Януари 2014 Новини
Днес ние потвърждаваме нашия ангажимент към развиване на силни и продуктивни двустранни отношения. Като партньори в рамките на ЕС и НАТО Великобритания и България споделят редица общи интереси.
През тази година България чества 10-годишнината от присъединяването си към НАТО. Ние направихме преглед на приоритетите на НАТО в навечерието на предстоящата Среща на върха във Великобритания. По-специално, обсъдихме необходимостта да се инвестира в точните способности и засилени партньорства, за да се запази ефективността на Алианса и способността му да се справи със заплахите и предизвикателствата на XXIвек. Ние изразихме и желанието си да бъде потвърдена политиката на НАТО на „отворени врати”. Високо ценим нашето конструктивно сътрудничество в рамките на операции и мисии на НАТО и ЕС.
Обсъдихме и някои от значимите въпроси, пред които са изправени държави-членки на ЕС. Потвърдихме необходимостта от по-нататъшни усилия за успешно преодоляване на последиците от глобалната финансова и икономическа криза и отбелязахме началото на положителни икономически тенденции. По-специално се спряхме на усилията на нашите правителства да бъдат предприети адекватни мерки както в рамките на ЕС, така и на национално ниво, с цел да бъде ускорен икономическият растеж и подобрена конкурентоспособността. Тези мерки следва да включват и намаляване на регулаторната и административна тежест за бизнеса, особено за малкия бизнес, завършване на изграждането на Единния пазар на услуги и на Единния цифров пазар, както и сключването на амбициозни търговски споразумения на ЕС с водещи държави. Такива политики ще допринесат за създаването на повече работни места, особено за младите хора.
Обсъдихме и външнополитически приоритети, по конкретно - Източното партньорство на ЕС , Западните Балкани, както и ситуацията в Сирия, като отбелязахме нашите близки или съвпадащи позиции. Отново потвърдихме ангажимента си към разширяването на Европейския съюз и, в частност, приветствахме решението за започване на преговори за присъединяване със Сърбия, както и стартирането на преговори за сключване на Споразумение за стабилизиране и асоцииране (ССА) с Косово. Същевременно, изразихме споделяната от нас загриженост по отношение на липсата на напредък към европейска интеграция в Босна и Херцеговина. Като цяло, ние споделяме общо виждане за това, че бъдещето на всички страни от Западните Балкани е в ЕС, в зависимост от индивидуалния им напредък в изпълнение на необходимите критерии.
Потвърдихме отново, че Източното партньорство продължава да бъде приоритет на ЕС. Ние считаме Украйна за важен международен партньор и подчертаваме, че договореното Споразумение за асоцииране, включващо Споразумение за дълбока и всеобхватна зона за свободна търговия, продължава да бъде открито за подписване. Ние искаме да подпишем, също така, колкото е възможно по-скоро, Споразуменията за асоцииране, включващи Споразумения за дълбоки и всеобхватни зони за свободна търговия, с Молдова и Грузия.
Във връзка с отпадането на ограниченията за достъп до трудовия пазар за български и румънски граждани от 1 януари т.г. ние признаваме положителния икономически принос на повечето българи, които в момента живеят в Обединеното кралство. Потвърждаваме, че свободното движение на работници в ЕС на недискриминационен принцип е важна част от Единния пазар и фактор за растеж, конкурентноспособност и заетост.
Ние обсъдихме, също така, значението на продължаването надосегашната съвместна работа за предотвратяване на евентуални злоупотреби с правото на свободно движение на работници от граждани на ЕС и на трети страни, както и на трудова експлоатация. Очакваме подписването на съвместно писмо за намерения, което ще позволи на британски и български официални представители да продължат и засилят тяхното сътрудничество по този въпрос.
Обсъдихме и нашите общи интереси в енергетиката и очакването да продължи двустранният ни Енергиен диалог, особено в контекста на стремежа на България да увеличи диверсификацията на енергийните си доставки.Ние се съгласихме, че Великобритания ще продължи да работи с България по развитието на нейната енергетика както в областта на ядрените, така и на газовите енергийни източници.
Ние очертахме откриването на предстоящи възможности заподновяване и засилване на двустранния диалог на високо равнище по ключови въпроси от взаимен интерес.