Министър Вигенин обсъди с колегите си от НАТО приоритетите за срещата на върха през 2014 г.
04 Декември 2013 Новини
Подготовката на срещата на върха на НАТО през 2014 г., засилване на партньорските отношения и политиката на „отворени врати“ обсъдиха министрите на външните работи на Алианса през първия ден от срещата си в Брюксел.
На първата работна сесия министрите разгледаха дневния ред и целите на предстоящата през септември 2014 г. среща на високо равнище на НАТО във Великобритания. Дискутирано беше бъдещето на НАТО след приключване на най-мащабната операция ISAF и преминаването от фаза на водене на операции към фаза за поддържане на готовност. „Трябва да покажем, че НАТО остава най-ефективният алианс, готов да посрещне предизвикателствата на 21 век, като подобрява военните си способности, продължи реформите и развива връзките си с партньорите“, заяви в изказването си министър Вигенин. Той подчерта необходимостта от балансиран дневен ред на срещата на върха, в който да намери място и политиката на „отворени врати“.
Втората сесия бе посветена на партньорствата, тяхното развитие след 2014 г. и как да се запази оперативната съвместимост и политическата свързаност с партньорите. Българският външен министър подкрепи идеята за засилване на взаимодействието с партньорите, проявяващи най-голям интерес за задълбочаване на сътрудничеството и способни да допринесат най-много, както в политически, така и в оперативен план. По повод на съветническата мисия на НАТО в Либия министър Вигенин защити виждането, че подкрепата на Алианса за Либия в областта на отбраната и двустранните усилия на съюзниците за подготовка на либийски военнослужещи са взаимно допълващи се и допринасят за постигане на по-добри резултати. Министрите приеха изявление за събитията в Украйна, в което осъдиха прекалената употреба на сила срещу мирни демонстранти и призоваха правителството и опозицията към диалог и за започване на процес на реформи.
По време на вечерната дискусия по политиката на „отворени врати“ министър Вигенин потвърди подкрепата на България за евро-атлантическата интеграция на страните кандидатки и поиска всяка от тях да получи обективна оценка на напредъка си и подкрепа за продължаване на реформите. „За нас е важно тази тема да е сред водещите при подготовката на срещата на върха през 2014 г., без да предпоставяме решенията, които ще бъдат взети на нея за страните кандидатки“, посочи той.