Съвет „Общи въпроси“ подготви предстоящата среща на върха на ЕС
13 Декември 2022 Новини
Заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова взе участие в днешното заседание на Съвет „Общи въпроси“ на ЕС, което се състоя в Брюксел.
Основният акцент в работата на министрите беше подготовката на предстоящото на 15 декември редовно заседание на Европейския съвет. В дневния ред бяха също темите, свързани с политиката на разширяване на ЕС, прозрачността и таргетиране на политическото рекламиране, Годишния диалог относно върховенството на закона, законодателното програмиране, Европейския семестър и резултатите от Конференцията за бъдещето на Европа.
Съветът продължи работата си по подготовката на Европейския съвет на 15.12.2022 г. Основните точки от дневния ред на лидерите ще бъдат темите Украйна/ Русия, енергетика и икономика, сигурност и отбрана, Южно съседство и външни работи – Транс-атлантически отношения и отношенията със страните от Западните Балкани.
Министрите подкрепиха ускорена работа по деветия санкционен пакет спрямо Русия и препотвърдиха подкрепата си за Украйна в контекста на руската агресия и настоящите трудни зимни условия.„Предоставянето на подкрепа от страна на ЕС за Украйна в контекста на тежките зимни условия е от ключова важност и България дава своя принос в контекста на решението на НС за предоставяне на помощ на Украйна“, каза българският заместник-министър.
Тя добави, че пътят към възстановяването на Украйна ще бъде дълъг и труден, но следва да започнем да вървим по него още сега.
Друга важна тема, която отново е свързана с руските военни действия срещу Киев, са високите цени на енергийните ресурси и проблемите за енергийната сигурност на ЕС.
Министрите отбелязаха постигнатия напредък до момента и призоваха за бързо решение за мерки за намаляване на бремето от високите цени на енергията за потребителите и бизнеса.
Министрите изразиха очакване лидерите да утвърдят важно решение в рамките на политиката на разширяване на ЕС, а именно да бъде предоставен статут на страна кандидат за членство в ЕС на Босна и Херцеговина.
Подчертана беше важността на трансатлантическите отношения в контекста на настоящите огромни рискове за сигурността в Европа и света. Диалогът с Вашингтон по прилагането на американския антиифлационен закон трябва да продължи в интерес и на двете страни.
България и Румъния поискаха въпросът за разширяването на Шенгенското пространство да бъде обсъден от лидерите в рамките на предстоящия Европейски съвет на 15 декември.
Българският заместник-министър призова за открита и честна дискусия на лидерите по темата, с оглед постигане на решение възможно най-скоро през 2023 г.
Съвет „Общи въпроси“ прие заключения по политиката на разширяване на ЕС. Заместник-министър Петрова изрази удовлетворение от приетите заключения по темата, съдържащи препотвърждение на вече постигнатите договорености относно започване на реални преговори за членство на Северна Македония при изпълнение на поставените на 18 юли 2022 г. условия от Съвета и изискванията в Преговорната рамка.
Българският заместник-министър изрази сериозно безпокойство от засилващия се брой атаки, мотивирани от омраза и насочени срещу граждани на Северна Македония с българско самосъзнание. В тази връзка бе представена декларация от името на България, в която се акцентира върху необходимостта от ефективно преследване и осъждане на престъпленията от омраза от властите в Северна Македония. Темата е част от върховенството на закона и основните свободи, които са ключов критерий за напредък в процеса на присъединяване към Европейския съюз.
Съветът обсъди частите от годишния доклад ЕК за състоянието на върховенство на правото в ЕС, касаещи Полша, Португалия, Румъния, Словения и Швеция (до момента са обсъдени 20 ДЧ, вкл. България).
Европейската комисия представи своята законодателна програма. Работната програма на Комисията включва 43 нови политически инициативи, които обхващат всичките шест основни амбициозни цели, изложени в политическите насоки на председателя Фон дер Лайен, и са пряко свързани с речта ѝ за състоянието на Съюза за 2022 г. и с писмото за намерения. Те са: Европейската зелена сделка; Подготвена за 20 цифровата ера Европа; Икономика, която работи за хората; По-силна Европа на световната сцена; Утвърждаване на европейския начин на живот и Нов тласък за европейската демокрация.
Много от ключовите инициативи в тази работна програма отразяват също и резултатите от Конференцията за бъдещето на Европа. Съветът одобри Съвместна декларация на Съвета, ЕК и ЕП по законодателните приоритети на ЕС за 2023-2024 г. Предстои лидерите на трите европейски институции подпишат Съвместната декларация на 15.12.2022 г.