Заместник-министър Коджабашев участва в отбелязването на 40 години от присъединяването на България към Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу жените
26 Октомври 2022 Новини
Заместник-министърът на външните работи Костадин Коджабашев участва в отбелязването 40-годишнината от присъединяването на Република България към Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация срещу на жените и 40-годишнината на Комитета по конвенцията в Двореца на нациите в Женева. Участието на българския заместник-министър беше израз на приоритетното значение на правата на жените и момичетата за българската външна политика.
На 25 октомври 2022 г., в контекста на протичащата в Женева 83-та редовна сесия на Комитета за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените (CEDAW), Постоянното представителството на Република България към ООН и други международни организации в Женева организира съпътстващото събитие за отбелязване почетната годишнина, която чества нашата страна.
Проявата бе открита с видеообръщение на вицепрезидента Илияна Йотова. В своето приветствие към участниците тя подчерта, че равенството между мъжете и жените е ключов фактор за развитието в днешния свят и най-доброто лекарство срещу кризите. Изтъкнати бяха постиженията на България, както и предизвикателствата, пред които страната ни е изправена в областта на премахването на дискриминацията спрямо жените.
Заместник-министърът на външните работи Костадин Коджабашев приветства участниците в събитието, като заяви силната подкрепа на България за работата на Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените (CEDAW). Той подчерта, че равенството между жените и мъжете, овластяването на жените и борбата с дискриминацията са сред националните приоритети в областта на човешките права. Костадин Коджабашев обяви кандидатурата на България за членство в Съвета по правата на човека за периода 2024 – 2026 г. като изтъкна, че страната ни отново ще постави специален акцент върху постигането на пълно равноправие на жените и мъжете във всички области и върху овластяването на жените.
В своето приветствие Андреа Ори, високопоставен представител на Върховния комисариат по правата на човека, разгледа постигнатото от CEDAW и от България в борбата с дискриминацията спрямо жените.
Приветствия, под формата на видеообръщения, отправиха също така проф. д-р Дияна Ковачева, омбудсман на Република България, и доц. Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация.
В панелната дискусия участва постоянният представител на България към ООН и други международни организации в Женева Юрий Щерк. Той изтъкна обществения консенсус в България, разглеждащ равенството между мъжете и жените като задължително условие за развитието на нашата нация и решаващ двигател за просперитета на обществото ни. Посланик Щерк се спря на редица предизвикателства, между които овластяването на жените, борбата с трафика на жени и момичета, прилагането на Дневен ред „Жени, мир и сигурност“ и активното включване на гражданското общество. Призова за противопоставяне на всички форми на дискриминационно отношение спрямо жените, вкл. – такива, свързани с религиозни мотиви или национални традиции, както и за борба с прояви на насилие срещу жени и момичета, в това число – с мотивирано от полова принадлежност насилие в условие на военни конфликти, подобни на войната на Русия срещу Украйна.
В събитието като панелисти участваха също така членове на CEDAW и представители на български и международни неправителствени организации.
Събитието протече при силен интерес и активно участие от страна на ръководители на мисии на държави-членки на ООН в Женева и други дипломатически представители, членовете на CEDAW и представители на гражданския сектор.