МВнР работи стратегически за енергийната сигурност на България
30 Април 2019 Новини
Енергийната независимост на България е стратегически приоритет във външната политика на страната ни, заяви заместник-министърът на външните работи Емилия Кралева в дискусия по време на конференция за развитието на източноевропейските газови пазари и постигане на сигурност чрез диверсификация, организирана от Центъра за балкански и черноморски изследвания и Института за енергийни проучвания.
"Българската дипломация работи по темата на всички нива – в многостранни и двустранни формати", посочи заместник-министърът. Тя допълни, че въпросът за енергийната сигурност е сред приоритетите на настоящото ни председателство на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество, но бе основен и по време на Българското председателство на Съвета на ЕС.
Заместник-министърът подчерта, че българската дипломация е вложила много усилия и ще продължи да го прави за реализирането на проекта за междусистемна газова връзка между България и Гърция. Чрез него ще се осигури за първи път реална диверсификация на източниците, включително доставяне на договорените с Азербайджан количества газ, възможност за доставки на втечнен природен газ от проекта за плаващ терминал край Александруполис, но и реална възможност за търговия с природен газ. "Този интерконектор следва да бъде приоритет №1 на държавата в газовата политика и има пълната подкрепа на МВнР", подчерта тя. Емилия Кралева допълни, че този приоритет се вписва в разбирането на българската външна политика за развитието на Югоизточна Европа. "Подкрепата ни за европейската перспектива на Западните Балкани е траен приоритет, пряко свързан и с необходимостта от повече свързаност, включително чрез газовите коридори. Това е начин за постигане на повече сигурност и стабилност за нас и за съседите ни", подчерта тя.
България следи внимателно и разработването на нови находища на газ в региона на Източното Средиземноморие. "Въпросът засяга страни като Гърция, Израел и Кипър, с които имаме близки отношения, проекти като "Ийст мед" представляват важен интерес в посока на реалната диверсификация. За нас е важно в перспектива да участваме в подобни проекти, а не да бъдем просто наблюдатели", каза заместник-министър Кралева.
В конференцията по-рано взеха участие министър-председателят Бойко Борисов, министърът на енергетиката Теменужка Петкова и председателят на ДКЕВР Иван Иванов, както и представители на дипломатически мисии, на български и чуждестранни енергийни компании.