Съвет „Общи въпроси“ обсъди координирания отговор на ЕС срещу дезинформацията
08 Януари 2019 Новини
Координираният отговор на ЕС срещу дезинформацията и следващата Многогодишна финансова рамка за периода 2021-2017 г. бяха основните теми да първия за 2019 г. Съвет „Общи въпроси“, който се проведе днес с Брюксел. Румънското председателство на Съвета на ЕС представи програмата си за първите шест месеца на годината. Българската делегация за участие в заседанието бе ръководена от зам.-министъра на външните работи Емилия Кралева.
Съветът проведе обмен на мнения по приетия от ЕК в началото на декември 2018 г. План за действие срещу дезинформацията. Планът е част от действията за разработване на координиран отговор за справяне с предизвикателствата в тази сфера, особено с оглед на предстоящите избори за Европейски парламент. Днешната дискусия бе фокусирана върху бързото и координирано изпълнение на Плана и приоритетните линии, които трябва да бъдат адресирани.
Държавите-членки заявиха подкрепата си за Плана за действие и готовността си да работят за неговото прилагане. Акцент бе поставен върху необходимостта от работа с медиите и онлайн платформите, както и ангажирането на неправителствения сектор и гражданското общество. Българският представител заяви в изказването си, че дезинформационните кампании, насочени към ЕС и държавите-членки, представляват заплаха за демокрацията и нашето общество като цяло. Планът за действие е стъпка напред в усилията ни за справяне с този феномен и осигуряването на свободни и честни демократични процеси. Зам.-министър Кралева отбеляза, че предизвикателствата, свързани с дезинформацията, се различават в отделните държави-членки и това трябва да бъде ясно отразено в процеса на подобряване на нашите възможности за откриване, анализиране и разкриване на дезинформация. Съответните решения на национално равнище следва да бъдат подкрепени от общи действия на равнище ЕС.
Вътрешните и външните действия в борбата с дезинформацията трябва да се допълват взаимно, подчерта българският представител. Изграждането на съответния капацитет в държавите-членки трябва да върви паралелно с подсилването на капацитета на трите звена за стратегическа комуникация на ЕС – към Източното партньорство, Западните Балкани и Арабския свят. Зам.-министър Кралева изтъкна българската позиция, че от стратегически интерес за ЕС е подсилването на звеното за стратегическа комуникация към Западните Балкани, което да допринесе за осигуряването на трайна стабилност, просперитет и сигурност в региона.
Съветът проведе поредна дискусия по следващата Многогодишна финансова рамка. Мнозинството държави-членки подчертаха, че проектът на Преговорна кутия, изготвен от предходното Австрийско председателство, е добра основа за по-нататъшни дискусии. Румънското председателство представи плановете си за организиране на работата по темата.
Българският представител даде висока оценка за усилията на Австрийското председателство за постигане на напредък в преговорите по МФР. Постигането на балансирано споразумение относно бъдещия бюджет, което отразява позициите на всички държави-членки, е възможно, подчерта зам.-министър Кралева и насърчи Румънското председателство да продължи работата по положителен и конструктивен начин с амбицията да постигне споразумение не по-късно от октомври 2019 г., без да това да бъде за сметка на качеството му. Трябва да се справим с множеството предизвикателства, пред които сме изправени и да отговорим на очакванията на нашите граждани. В това отношение ни е необходим бюджет, който отговаря на нашето ниво на амбиция, заяви още тя.