Външният министър обсъди с експерти от ОССЕ препоръките в доклада за изборите през 2011г.
08 Май 2012 Новини
Външният министър Николай Младенов се срещна днес с експерти от Бюрото за демократични избори и права на човека (БДИПЧ) на ОССЕ.
България приема голяма част от препоръките на ОССЕ и е готова да обсъжда допълнително усъвършенстване на изборния процес, беше основното послание на министър Младенов към експертите. Той припомни, че МВнР е изготвило консолидиран отговор по заключенията в доклада, който обединява становищата на всички институции у нас, ангажирани в изборния процес. По време на срещата, Николай Младенов се спря и на най-важните теми в препоръките, за които има и политически консенсус. На първо място това е продължаването на процеса по изграждане на ЦИК като самостоятелен орган с постоянно действаща администрация и независим бюджет. Двете страни обсъдиха и нужните мерки за повишаване на прозрачността в дейността на ЦИК и Общинските избирателни комисии. Едни от предложенията са изрично записване в Изборния кодекс на задължението на ЦИК да публикува своевременно протоколите от заседанията си, както и създаването на механизъм, който да допуска наблюдатели и застъпници да следят работата на изборната администрацията на всички нива през целия изборен цикъл. Друга важна тема в разговора беше проверка на произхода на парите, с които се финансират предизборните кампании. Външният министър вече внесе доклад в МС, в който предложи да бъде намалена минималната сума на дарения за предизборни кампании, за която се изисква декларация за произход на средствата. Сред темите на дискусията беше и нуждата от допълнително дефиниране в ИК на правата и задълженията на чужди и местни наблюдатели.
Представителите на ОССЕ приветстваха готовността, с която България отговаря на препоръките в доклада за Избори 2011г. и при желание от българска страна могат да предоставят експертна помощ в някои области на изборния процес.
Програмата на експертите включва още срещи с представители на Централната избирателна комисия, Комисията по правните въпроси към Народното събрание, Главна дирекция „ГРАО” на МРРБ, Сметната палата.