Австралия и Океания
Азия
Африка
Европа
Северна Америка
Южна Америка
1. Ограничителни мерки за влизане в страната.
Считано от 27.04.2022 г. извънредното положение, свързано с Ковид-19 в страната е удължено до 31 май 2022 г.
• Задължително представяне на ваксинационен паспорт и на отрицателен PCR тест, направен не по-рано от 48 часа преди качване на самолета за всички пътници, желаещи да влязат на територията на Мароко;
• Бързи тестове за пътниците при пристигане на летищата на Кралството;
• Осъществяване на PCR тестове за отделни или групи пътници на случаен принцип при пристигане, като информация за резултата ще се предоставя по-късно;
• Възможност за извършване на допълнителен тест в хотела или в центъра за пребиваване на туристи, след 48 часа от влизането им на националната територия;
При положителни резултати от контролните тестове за съответните лица се предвижда:
• Настаняване в специални места за карантиниране, като ще се спазват санитарните условия и наблюдение;
• Критични положителни случаи ще бъдат насочвани към болници, за да получат необходимите грижи;
Правителството призовава всички посетители на Кралството, мароканци, чуждестранни жители и туристи, да се отнесат положително за успешното прилагане на тези мерки, да спазват всички превантивни мерки, да завършат ваксинацията си с третата доза, с цел постепенно връщане към нормалния живот в страната.
2. Наличие на задължителна карантина:
Няма задължителна карантина за влизащите в Мароко. Ако санитарните власти, след извършения контрол, установят повишена температура на пътника, той подлежи на задължителна 14-дневна карантина.
3. Транзитно преминаване:
За пребиваване в транзитната зона пътникът трябва да притежава отрицателен PCR тест, направен 48 часа преди влизането в страната.
4. Въведени ограничения/забрани за вносителите/износителите на стоки и услуги:
Вносът на медицински маски е обект на разрешителен режим от м.март 2020 год.
5. Граничен режим:
До момента от страна на Мароко е наложена забрана за пътнически полети от и до следните 54 държави: Албания, Аржентина, България, Босна и Херцеговина, Ботсвана, Естония, Камерун, Кипър, Хърватия, Малта, Мозамбик, Полша, Норвегия, Финландия, Гърция, Ливан, Кувейт, Алжир, Египет, Италия, Белгия, Турция, Тунис, Швейцария, Германия, Нидерландия, Австрия, Португалия, Швеция, Украйна, Чешка Република, Австралия, Индия, Ирландия, Бразилия, Нова Зеландия, Великобритания, Южна Африка, Дания, Мали, Гана, Демократична република Конго, Либия, Литва, Латвия, Люксембург, Гвинея-Конакри, Испания, Румъния, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария, Франция. Във всяко ново официално съобщение на компетентните власти се припомня, че забраната засяга всички пътници от и до тези държави, независимо от избраните от тях междинни кацания в други летища и държави.
Пътници, пристигащи в Мароко от тези държави, но с междинно кацане в друга държава, не се допускат в страната.
6. Вътрешни мерки:
От 10 ноември 2021 г. полицейския час е отменен и отпада забраната за нощно пътуване в цялата страна. разрешава се на ресторанти, барове и магазини да работят с капацитет от 50%. Отварят се спортни зали и обществени бани, при условие че не се надвишават 50% от капацитета им. От общественият транспорт се изисква да спазва капацитет от 75%. Събирания и събития, независимо дали са на открито или не, могат да бъдат организирани до максимум 50 души. Необходимо е разрешение от местните власти, ако този максимум бъде надвишен.
- Удължаване на полицейския час и забрана за движение на превозни средства в цялата страна в интервала от 21 часа до 5 часа сутринта (вместо от 23 ч до 5 ч.)
- Забрана за шофиране до и от градовете Казабланка, Маракеш и Агадир освен за следните групи, изключени от това решение:
• ваксинирани лица, притежаващи "паспорт за ваксинация",
• хора със спешни медицински състояния,
• хора, отговорни за транспортирането на стоки и стоки,
• служители в публичния и частния сектор, притежаващи „заповед за командировка“, документ, подписан и подпечатан от ръководството на съответната служба или фирма.
- Затваряне на ресторанти и кафенета в 21 ч;
- Пълно затваряне на обществени бани, фитнес зали и закрити басейни;
- Ограничения за събиранията и дейностите в затворени и открити пространства до 25 души, със задължението получаване на разрешение от местните власти за по-голям брой хора.
- Ограничеване на хотели и други туристически заведения до 75% от капацитета им.
- Насърчаване на дистанционната работа в публичния и частния сектор, в случаите, които го позволяват.
- Запазване на всички други превантивни ограничения, въведени по-рано (забрана за възпоменателни церемонии, забрана за организиране на сватби и партита, ограничаване на капацитета на обществения транспорт, ресторанти, кафенета и открити обществени басейни до 50% от капацитета им;
- Ограничаване на движението на работници между различни региони със задължението да представят сертификат за ваксинация или с административно разрешение за пътуване, издадено от местните власти и др.).
Австралия и Океания
Азия
Африка
Европа
Северна Америка
Южна Америка
Риск за сигурността, различен от познатите в България, съществува при всяко напускане на страната. Запознайте се с наличната информация за пътуващи – обща и за всяка конкретна дестинация, относно евентуалните рискове, които биха поставили под заплаха Вашето имущество, свобода на придвижване, здраве, а в екстремни случаи и Вашия живот. При планирането на пътуването и по време на пребиваването си зад граница, освен наличните тук и в задграничните представителства на България и държавите-членки на Европейския съюз данни, препоръчваме да следите редовно и информацията на местните медии за обстановката в държавите и местата по маршрута на пътуване.
Министерството на външните работи на Република България по правило публикува предупреждения за въздържане от пътуване само за районите, в които се водят военни действия (ситуация на война или Гражданска война в дадена страна), където съществува реална обща заплаха за живота.
В случай на кризисни ситуации - природни бедствия, възникване на военни конфликти, терористични актове, политически размирици и др., следва незабавно да се свържете с най-близкото българско задгранично представителство. При липсата на такова, можете да се свържете с представителството на ЕС или на държава-членка на ЕС, което да предостави, в рамките на възможностите си, защита, съдействие и помощ на българските граждани.
Когато изпаднете в нужда по време на пребиваването си в чужбина, за да Ви бъде оказана по-експедитивно помощта, от която се нуждаете, е необходимо да можете да предоставите следните основни данни: