Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Николай Младенов подготви в Анкара съвместна сесия на българското и турското правителства, Интервю за БНР, „Преди всички”, 08 септември 2011

09 Септември 2011 Изказвания и интервюта

Водещ: Втори ден от посещението на външния ни министър Николай Младенов в Анкара. В студиото, за интервю с г-н Младенов, е нашият репортер Никола Миладинов. Добро утро и на двамата.

Репортер: Г-н Младенов, Добро утро и от мен.

Николай Младенов: Добро утро.

Репортер: Вчера Вие се срещнахте с вашия турски колега Ахмед Давутоглу, външния министър на Турция, и тази среща стана на фона на доста силно напрежение между Турция и Израел. Неслучайно започвам с този въпрос, тъй като между Анкара и Тел Авив отношенията наистина се влошиха заради, знаем какви причини – така известната хуманитарна флотилия и последвалите доклади. Какво можете да кажете за това и има ли опасност наистина от регионален конфликт между Турция и Израел, според Вас?

Николай Младенов: Да, разбира се, това беше фона на срещата, но вероятно ще Ви разочаровам, че много малко време отделихме на тази тема. По-голямата част от разговора ни беше свързана с подготовката на самото съвместно заседание на двете правителства. Защото, една от формите, които сме възприели в България през последните две години за сътрудничество с нашите съседи, е възможността да заседават съвместно нашите правителства и да се изчистят много от въпросите, които са в дневния ни ред. Такива имахме с Гърция, с Румъния. Имахме такова и с Израел. Сега, живот и здраве, до края на годината ще направим едно с Турция. Но напрежението между Турция и Израел съществува. Аз смятам, че това е изключително неприятна ситуация, която не създава добра атмосфера в Източното Средиземноморие, за да се развива сътрудничеството между тези две важни държави, чиято сигурност и чието, до момента, сътрудничество е било един от, така да го наречем, основните стълбове на сигурността в региона. Особено, имайки предвид това, което се случва в Близкия Изток – тежката ситуация в Сирия, продължаващото насилие там, продължаващата несигурност и контрол на Хамас в Газа. Всички тези фактори само допринасят за една ситуация, в която, като че ли сигурността не е напред в дневния ред на всички в Източното Средиземноморие. Но за нас, в България, по-важно в момента е да търсим възможността да изнесем партньорството си със страна като Турция на едно ново ниво, защото има много ползи от това за българската икономика, за българския бизнес, за всички нас.

Репортер: Преди да Ви попитам конкретно за двустранната междуправителствена среща между България и Турция, още един въпрос по темата отбрана.

Николай Младенов: Да.

Репортер: Вече стана ясно, че елементи от противоракетната отбрана на НАТО, т. нар. ракетен щит, ще бъдат разположени в Турция, като отпадна вариантът България да приеме радар от щита. Вие вече приветствахте този факт. Но политическо или техническо беше решението да се избере Турция вместо България?

Николай Младенов: Абсолютно техническо. Логиката на системата и потенциалните източници на заплаха от югоизток от натовската територия, изведоха на преден план аргументите, свързани с Турция. В крайна сметка ние сме съюзници в НАТО и това, което е важно за България е не всеки да има парче от тортата, ако мога така да се изразя, а така да бъде направена системата, че тя реално да отговаря на нашите изисквания, на нашите нужди и да осигурява еднакво ниво на защита на всички страни-членки на НАТО, на всички граждани, на всички страни-членки на НАТО. Така че, с това ние нямаме никакъв проблем.

Репортер: А насрочихте ли вече дата? Кога двете правителства ще се срещнат на ниво министри?

Николай Младенов: Вероятно това ще бъде в края на месец ноември. За нас ще бъде много важно на това заседание да се постигне съгласие по някои теми, които са много ключови в сътрудничеството ни. Такава е например темата за съвместните патрули по границата, сътрудничеството между нашите миграционни власти, митническите власти по българо-турско-гръцката граница. Даже, важно ще бъде да се възползваме в максимална степен от новото законодателство, което сега се въвежда в Турция, свързано с възстановяването на имотите на религиозните общности тук. Това ще е една историческа справедливост, така че да може фондациите, наследниците на българската екзархия в Турция да получат тези имоти, тези движими и недвижими имоти, които са свързани с нашата, българска история и да могат да ги управляват на територията на Турция разумно. Много важно ще бъде да се постигнат някои икономически и търговски споразумения, върху които се работи в момента. Мисля, че преди да дойда в Анкара, ние бяхме идентифицирали десет области, в които можем да задълбочим нашето сътрудничество. Надявам се, че през следващите месеци ще можем да приключим преговорите по тях. Подобна практика за България е изключително полезна. Аз искам да напомня, че когато преди година направихме първото си съвместно заседание с Гърция, на него приключихме над близо…, близо двайсет теми бяха в основата на разговорите и приключихме доста споразумения с Гърция, които от години наред чакаха и все не се е намирало време, за да се постигне съгласие по тях. Резултатът за всички е видим. Това е постоянното, продължаващото отваряне на гранично-пропускателни пунктове, много доброто ни сътрудничество в областта на миграцията, което е важно и за нашето бъдещо членство в Шенген. Така че, има много ползи от подобен тип подход и...

Репортер: Да. Точно за това исках да Ви попитам, за Шенген, тъй като сме съседни държави с Турция. Освен охраната на общата ни граница, как стоят нещата с т. нар. споразумение за реадмисия? Тоест, имигранти, дошли от турска страна, да бъдат връщани обратно към Турция. Имаме ли проблеми с Турция в тази насока?

Николай Младенов: Това е споразумение, което се преговаря на ниво Европейски съюз – Турция. Ние сме изразили неведнъж нашите виждания по този повод. Европейската комисия води, от името на Съюза, преговорите. Мисля, че ще се намери един много добър баланс. В най-скоро време това споразумение също ще бъде подписано. То ще покрива всички страни-членки на Европейския съюз и Турция. Ние имаме в момента действащи нормативни актове, които са от времето на Студената война още, така че със сигурност има нужда от някаква актуализация на тях. Важното е нашия национален интерес и това, което е в интерес на сигурността на българската граница, да бъде реинтерпретирано в европейските споразумения по начин, по който не намалява нашата сигурност. И това е нещо, което беше постигнато наскоро.

Репортер: Турският министър Давутоглу, според пресата днес, която го цитира, е казал на срещата с вас, че се надява, след приемането й в Шенген, България да стане, така, силен поддръжник на облекчаването на визовия режим за турски граждани. Има ли възможност наистина България да направи някакви допълнителни облекчения или направо премахване на визите за турци?

Николай Младенов: Такава възможност съществува. Тя най-реално ще може да бъде оценена след присъединяването ни към Шенген. От нея са се възползвали страни като Испания, като Италия – страни, които наистина имат много интензивни икономически отношения с нашите съседи в Турция. Само за пример да Ви дам. Миналата година ние взехме споразуменията между Европейския съюз, Русия, Беларус, Украйна и Молдова и облекчихме нашия визов режим до възможно най-ниското ниво, което европейските споразумения с тези държави допринасят. Затова тази година виждаме този невероятен ръст на туристите от тези страни към България. Само по отношение на Русия имаме двойно увеличение спрямо цялата 2009 г. до момента. Наистина това е нещо, което през последните години не се е случвало в България. Сега ни предстои през следващите седмици да финализираме и да приключим облекчение на визовия режим между България и Катар, както направихме между България и Кувейт преди няколко седмици и във втората половина на тази година да облекчим цялата система за получаване на визи за България от Залива, за всички страни, с които тепърва имаме да развиваме много по-интензивни отношения – от Кувейт, Катар, Бахрейн, Обединените арабски емирства, Оман и т. н. Това ще даде много добри икономически възможности на нашата страна. Още повече, имайки предвид, че в най-скоро време „България Ер” ще възстановяват своите полети до Бейрут и до Дубай, „Катарските авиолинии” започват да летят от Доха до София. Така че, едно от нашите стратегически виждания трябва да бъде в посока на облекчаване на достъпа на чужденци, туристи, бизнесмени и т. н. до нашата страна, защото това е само в полза на икономиката ни, въобще на развитието на България.

Репортер: А днес имате среща и с премиера Ердоган. А и в разговорите с г-н Давутоглу видяхте ли желание и воля на тази предстояща междуправителствена среща, есента, да се стигне до окончателно решение на този спор за обезщетенията на т. нар. тракийски българи ... да изплати на тези граждани, които са били лишени от техните имоти.

Николай Младенов: Вижте, това е един изключително сложен юридически казус, който от 1920 г. съществува в нашите отношения. Разбира се, ние трябва да намерим най, така, правилното решение, което да бъде справедливо за наследниците на тези граждани. Вие знаете, че аз поисках българското Народно събрание да излезе с една декларация, в която се иска цялостна оценка и цялостен анализ на всички претенции, за да може да говорим с цифри, да говорим с ясни факти, а не само с емоционални изявления по този повод. Този анализ предстои да бъде финализиран. Така че, това е една...

Репортер: Това ще стане ли преди срещата, междуправителствената?

Николай Младенов: Не мога в момента да Ви отговоря на този въпрос. Но за мен това, което е важно, е в рамките на тази двустранна среща, на двете правителства, ние да видим какво е реално, какво е възможно в момента да бъде направено, защото тази среща няма да бъде първата и единствена. Практиката ни трябва да бъде поне веднъж на годината с всички наши съседи, с които имаме създаден такъв механизъм – двете правителства да сядат, да разговарят, да се изчистват нещата максимално, така, добронамерена атмосфера, за да може да се създаде и практиката постепенно тези въпроси, които по-трудно се решават, да намерят своето решение, да.

Водещ: Да се изчистват. Благодаря Ви.

Николай Младенов: Благодаря Ви и аз.

Водещ: Чухме министъра на външните работи Николай Младенов в интервю на репортера ни Никола Миладинов. В края на месец ноември ще има среща на ниво министри на България и Турция. Десет са областите, в които ще се задълбочи сътрудничеството. Техническо е било решението да се избере Турция за инсталиране на системата за противоракетна отбрана в района. Това са новините от интервюто с министър Младенов.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация