Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Вигенин: Трябва да търсим пазари за българските производители

14 Януари 2014 Изказвания и интервюта

Разговор с външния министър в предаването "Лице в лице", бТВ, 14.01.2014 

Водещ: „Лице в лице” продължава с министъра на външните работи Кристиан Вигенин. Здравейте. Предполагам, че чухте Андрей Райчев, говорихме за новината на деня. Вие какво си помислихте първоначално, когато разбрахте за това намерение? Предполагам, че знаете от миналата седмица, тъй като г-н Калфин тук, в това студио анонсира този проект.

Кристиан Вигенин: Всъщност решението за това, че г-н Калфин ще оглави паралелна листа, беше обявено вчера или поне стана ясно вчера.

Водещ: Защото го потвърди в петък още.

Кристиан Вигенин: Да, можеше да се направи такъв извод. Но така или иначе, днес вече това е сигурно.

Водещ: И официално.

Кристиан Вигенин: Всъщност, преди всичко изпитах съжаление, защото не смятам, че нас ни разделя нещо съществено. Аз самият, в предишното ми качество на евродепутат, съм работил много близо с г-н Калфин, заедно сме постигнали много успехи за българската и за европейската левица в този период. Честно казано, първо бях донякъде изненадан, макар че в последните седмици и месеци той определено имаше една по-различна позиция по част от събитията в България. Но преди всичко съжаление, защото смятам, че щяхме да бъдем по-силни заедно, а не поотделно.

Водещ: Смятате ли, че Георги Първанов би могъл да вземе - и с това приключваме по този въпрос – достатъчно гласове, така че да омаломощи на изборите БСП?

Кристиан Вигенин: Анализирайки ситуацията, аз съм човек, който се опитва да разгледа ситуацията от всички страни, да разбера всички гледни точки, но колкото и да се мъча, не видях кой печели от този ход, освен един – Бойко Борисов и в по-широк смисъл – ГЕРБ. От този ход най-големите губещи ще бъдат г-н Първанов и г-н Калфин, доколкото те станаха лице на тази алтернативна писта, ако мога така да я нарека. Сигурно и БСП ще загуби донякъде, но аз съм уверен, че тези, които познават добре партията знаят, че подобни стъпки са имали по-скоро мотивиращ ефект. Да, може би част от левите избиратели ще тръгнат в друга посока, една част вероятно ще се демотивират и изобщо няма да гласуват при такава ситуация, но в същото време аз вярвам, че много други ще се мобилизират и въпреки всичко, ще гласуват за листата на БСП и коалицията, в която тя ще участва в изборите. И може да се окаже, че това, което се случва, по-скоро допълнително ще мотивира и ще подобри резултата на БСП, отколкото да го омаловажи.

Водещ: Вие сте оптимист, да заключа от това, което казвате.

Кристиан Вигенин: като казвам това, разбира се, и аз самият, и колегите ми, ще направим всичко възможно точно това да се случи. Никой не може да гарантира.
Водещ: Това означава, че вие ще бъдете част от тази евролиста, така ли да разбирам?

Кристиан Вигенин: Не, не планирам, аз имам своите ангажименти като министър. Моята задача, така както аз я виждам, е да се опитаме, с МВнР и други институции, да фокусираме дебата, особено в периода непосредствено преди европейската кампания, върху европейските теми. Защото в момента като че ли европейското остана някъде назад и всичко, което се коментира около евроизборите, какъв ефект ще имат върху българския политически живот.

Водещ: Подозирам, че тази тенденция ще се запази, г-н Вигенин.

Кристиан Вигенин: Възможно е да се запази, но аз, като министър на външните работи и бивш евродепутат, съм длъжен да опитам поне част от този дебат да бъде върху европейските теми, които са много важни.

Водещ: Дай боже. Да ви върна към едно днешно интервю, направи ми впечатление, за ИТАР-ТАСС. Днес е публикувано, не знам кога сте го давали това интервю. Но казвате: „Проектът АЕЦ „Белене” е временно спрян.” Това грешка на руската страна ли е, или точно така сте го казали?

Кристиан Вигенин: Проектът е спрян...

Водещ: Временно. Има едно „временно”, което мен ме озадачи.

Кристиан Вигенин: Така не мога да кажа дали така съм го казал, мога да поясня какво съм имал предвид, ако съм го казал по този начин. Знаете, че се прави нов анализ дали този проект е жизнеспособен, дали е икономически ефективен. Ако е такъв, още миналата година премиерът потвърди, че сме готови да го рестартираме, но доколкото такъв анализ все още не е готов, затова не бива нито да говорим за започване отново на проекта, нито за окончателното му погребване, ако позволите този израз. Да кажем, че проектът е спрян, но това може да се окаже временно, може да се окаже и завинаги.

Водещ: Аз мисля, че се прави един опит да се държи публиката в напрежение по отношение на „Белене”. В същото време обаче посланикът на САЩ Марси Райс много ви похвали за 7-ми блок и за преговорите с „Уестингхаус” днес, не знам дали прочетохте.

Кристиан Вигенин: Не съм прочел, но е нормално да има подобна реакция от американска страна. Ние сме се ангажирали с този проект, 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй” ще има.

Водещ: Там няма отказване, нали?

Кристиан Вигенин: Мисля, че правителството ясно изрази позицията си по този въпрос, имаме решение, вървим към реализацията на този проект. Така че, ако нещо не се случи необичайно и непредвидено, ние ще реализираме този проект.

Водещ: Добре. „Русия е ключов партньор за България, също както САЩ.” Това е пак от онова интервю за ИТАР-ТАСС, пак ваши думи. Кой обаче е по-ключов? Не се разбира точно от това, което казвате.

Кристиан Вигенин: Аз там специално казвам, че говорим все пак за партньорство на различни плоскости. Ние със САЩ сме партньори в рамките на НАТО, споделяме общи ценности, работим заедно по много въпроси, имаме изключително доверие по изключително много чувствителни теми. С Русия партньорството е малко по-различно - от една страна е традиционно, от друга страна има изключително голям неизползван потенциал по отношение на икономиката, търговията, инвестициите и туризма също. Затова всяка страна, включително България, трябва да търси реализацията на своите интереси. България има интерес от едно много активно икономическо партньорство с Русия, защото и към момента негативният търговски баланс се измерва с милиарди. Т.е. ние трябва да търсим начини да излизаме на руския пазар, да търсим пазари за нашите производители, за да компенсираме поне донякъде този баланс.

Водещ: Досега защо не сме го правили толкова години? Това политически нагласи ли бяха, или лоша икономическа преценка?

Кристиан Вигенин: Мисля, че са правени опити, но никога не е имало ясна и последователна политика в това отношение. Имало е правителства, които някак си целенасочено като че ли, са избягвали тази тематика и са, ако не замразявали, поне в известна степен оставяли на заден план тази политика. Ако видите част от страните-членки на ЕС, включително водещи такива, имат изключително активна икономическа и търговска политика с Русия, което не изключва и критично отношение по редица въпроси, свързани с развитието на демокрацията, човешките права, начинът, по който се правят избори – позиции, които ние, като цяло, в ЕС споделяме. Но трябва ясно да видим нашия собствен интерес и да го преследваме. Затова ние без комплекси, без идеологически догми, подхождаме към тази проблематика. И в този смисъл ние можем да бъдем добър партньор с Русия по темите и политиките, които са важни за нас, по същия начин САЩ са наш ключов стратегически партньор и това ще продължи да бъде така.

Водещ: Добре, да минем тук на балканската тематика, така да я обобщя. Добросъседски договор или договор за добросъседство с Македония. Въобще работи ли се по този договор? Има ли нещо, което е препъни камък? И ако този договор не стане факт, ние ще продължаваме ли да подкрепяме тази държава за членството ѝ в ЕС?
Кристиан Вигенин: Нееднократно сме го заявявали - и публично, и на нашите партньори, че този договор е ключов за нас, той не може да бъде и само лист хартия, това също е много ясно, ние бихме искали да видим елементи от политиката, която предвижда този договор, да бъдат реализирани още в периода преди той да бъде подписан. Иначе по договора се работи, ние се опитваме и на по-високо ,политическо равнище, с външния министър на Република Македония, да търсим компромисните формулировки, които да позволят за неговото подписване. Също така е важно, че се опитваме в този период да изградим и по-висока степен на доверие между страни, което да позволи по-лесното подписване.

Водещ: Сега ниска ли е степента на доверие между двете страни?

Кристиан Вигенин: Бих казал, че не е достатъчна. Тя в определени елементи се разширява, но мисля, че е много труден този процес, тъй като това недоверие, което е създавано в годините, е добило размери, които е трудно да бъдат преодолени. При всички случаи няма да стане бързо. Винаги има сили, които не биха искали това да се случи и работят това да не се случи. Затова и моите послания миналата седмица бяха, освен всичко останало, и към медиите, и в Република Македония, в някаква степен и към българските, да се опитат да пишат и положителното за нашите отношения, за едната или за другата страна, защото трайно създадените негативни нагласи вредят дългосрочно на отношенията. Това е един дълъг процес.

Водещ: То е реципрочно.. Македонските медии да не мислите, че благославят българската страна?

Кристиан Вигенин: Точно, аз на първо място имах предвид македонските, защото изнасях лекция пред тяхната дипломатическа академия, имаше медии и се опитах и публично да отправя това послание.

Водещ: И те как реагираха?

Кристиан Вигенин: Ефектът беше смесен. Но така или иначе, усилията си струват. Ние трябва да изграждаме това доверие и аз дадох ясно да се разбере, обаче, България е добронамерена, но трудните въпроси не бива да се замазват и да се заобикалят, както се е случвало в миналото. Т.е. паралелно с положителните неща, които още сега можем да постигнем, трябва да говорим и да работим и по другите въпроси, защото иначе те рискуват да останат като язва в нашите отношения и в перспектива. Дали съм оптимист – да кажем, че сега съм по-голям оптимист, отколкото преди няколко месеца. Но това е един дълъг процес и той изисква усилия на много равнища.
Водещ: Въпросът е вашите колеги в Атина дали са оптимисти като вас, обаче. Те на какво мнение са?

Кристиан Вигенин: Аз не мога да говоря от тяхно име.

Водещ: Но знаете какво им е становището.

Кристиан Вигенин: Но бих казал, че не е съвсем предстоящо решаването на проблемите с Гърция и с България. Трябва да се работи в тази посока, защото България няма интерес дългосрочно Република Македония да остава извън стъпките, предвидени в евроинтеграционния процес. Но все пак не можем да правим и компромиси с всичко и това е доста ясно вече на нашите колеги.

Водещ: Моята мисъл беше, че дори и ние да направим компромиси, гръцката страна няма да направи, особено сега, когато и те поеха председателството на ЕС.

Кристиан Вигенин: Вижте, факт е, че са нужни усилия и от македонска страна, а вероятно и от гръцка страна, за да може да се случи това. Но тук пак стои въпросът за доверието. Ние не сме наивни, в България. Доверието се изгражда трудно, но трябва да се изгражда, поне това е моята философия в отношенията с Република Македония. Така че нека бъдем позитивни, нека бъдем оптимисти, но да поставяме на масата много ясно и проблемите си.

Водещ: Същото това, което казвате, важи ли и за отношенията ни с Турция? И особено за волята и все пак по някакъв начин да продължат разговорите с ЕС.

 

Кристиан Вигенин: Да някаква степен да. Самото усилие една страна да стане член на ЕС има много измерения. Важно такова измерение са добросъседските отношения. Аз смятам, че в последните месеци турската страна реагира доста бързо и ефективно на проблемите, които поставихме пред нея. Не казвам, че всичко е перфектно в нашите отношения, но имаме форматите, в които обсъждаме и трудните въпроси – Смесената комисия по нерешените въпроси, например, която заседава през декември в София. Има и други въпроси, които са в дневния ни ред, предстои посещение на моя колега в София. Имаме добър диалог. Но въпросът за членството в ЕС е по-голям и по-сложен. Ние подкрепяме евроинтеграционния процес, подкрепяме усилията на Турция да върви по европейския път, но всяка страна трябва да отговори изцяло и на критериите за членство. Така че една европейска демократична Турция, която спазва човешките права, свободата на медиите, е това, което искаме да видим.
Водещ: А виждаме ли го сега, при управлението на Ердоган?

Кристиан Вигенин: Да кажем, че процесът е на приливи и отливи. Но все пак е важно, че миналата година бяха възобновени преговорите, това е стимул за всички, които работят за реформите в Турция.

Водещ: Накрая, преди да си тръгнете, зададохме един въпрос във Фейсбук страницата на „Лице в лице” – „При какви условия България трябва да подкрепи членството на Македония и Турция в ЕС?” Някъде около 50-60 човека... Нали знаете мнозинството какво са написали? При никакви. Хора пишат, с удивителни: „При никакви!” Това, естествено, е екстремистко изказване. Аз също не го приемам, въпросът е да ви покажа какви са нагласите поне на тези, които се интересуват от интернет, от Фейсбук и от предаването „Лице в лице”.

Кристиан Вигенин: Все пак да кажа, че наскоро имаше едно социологическо проучване, което показа, че близо 60% от българите подкрепят членството на Република Македония, но не и преди да бъде сключен договорът за добросъседство. Но все пак да отворя една скоба и да кажа – не бива да съдим за момента, в който тези две страни, евентуално, ще бъдат готови за членство, по това каква е ситуацията в момента. в пред Република Македония, в още по-голяма степен, според мен, пред Турция, стои един дълъг процес на подготовка. И ние към момента не сме на етапа, в който трябва да кажем да или не на членството. Сега можем да кажем да или не на процеса на подготовка за членство, а „да” на този процес е изключително много в интерес на България.

Водещ: Накрая с да или не – има ли шанс този договор за добросъседство в близки срокове да стане факт?

Кристиан Вигенин: Смятам, че да, но пак казвам, не мога да говоря от името на колегите. Имаме един подобряващ се диалог, но не мога да дам гаранции, защото един договор изисква две страни. Ние бихме искали това да се случи бързо, но не трябва и да прибързваме, защото в условните въпроси е по-добре да обмислим внимателно нещата и да създадем, пак казвам, предпоставки този договор да не остане лист хартия, т.е. ангажиментът да не бъде само защото трябва да отпушим пътя на Република Македония, а да бъде осъзнат и той от тук нататък да залегне в политиката и на България, и на Република Македония.

Водещ: Защото после, ако го отпушим, не можем да го запушим.

Кристиан Вигенин: Можем, разбира се. Тук все пак ми се ще да уточня, че процесът на преговори на една страна, дава възможност на която и да е страна-членка на ЕС близо 100 пъти да спира този процес.

Водещ: Ние тази супа сме я сърбали дълги години.

Кристиан Вигенин: Така е. Но не бихме искали все пак по тези важни въпроси, да си играем, както се казва, на спиране и тръгване, по-добре фундаментално да бъде решен изначално.

Водещ: Благодаря ви, г-н министър.

Кристиан Вигенин: Благодаря и аз.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация