Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Разговор с Николай Младенов, Нова телевизия,

21 Март 2011 Изказвания и интервюта

Водещ: Министърът на външните работи Николай Младенов е наш гост в
студиото сега. Добро утро.
Николай Младенов: Добро утро.

Водеща: Добро утро. Какъв ще е приносът на България в операцията в Либия?
Н. Младенов: Това ще го преценим тепърва, но вероятно ако има операция по осъществяването на военноморска блокада на Либия, за да може да се приложат санкциите, които са наложени от Съвета за сигурност, България може да се включи с една от нашите фрегати, както и да участваме в хуманитарна операция.

Водещ: А предложили ли сме го това на французите?
Н. Младенов: На французите?

Водещ: Да.
Н. Младенов: Защо на французите да предлагаме каквото и да е?

Водещ: Питам Ви защо на французите, понеже те започнаха първи офанзивата в Либия.
Н. Младенов: Не, става въпрос за тази част от операцията, която ще бъде под егидата на НАТО. Тя се планира и се разработва от няколко дни.

Водеща: Какво си говорихте с посланиците на страните от НАТО и Европейския съюз?
Н. Младенов: Точно това, информирах ги за нашия анализ на ситуацията, за вижданията, които имаме. След това имах доста по-дълга среща с посланиците на Арабската лига в София.

Водеща: Имаме ли готовност да се включим в операции на НАТО?
Н. Младенов: Нали ви казах, още в началото на разговора.

Водеща: Категорично?
Н. Младенов: Да.

Водеща: Само с "Дръзки"
Н. Младенов: С какво искате друго да се включим?

Водеща: МИГ-21 и МИГ-29 несъвместими се оказаха с изискванията на НАТО.
Н. Младенов: Мисля, че няколко дена вече по този въпрос говорим публично, че участието на България ще бъде, ако има такова, с фрегата и в хуманитарната операция.

Водещ: Вчера стана ясно, че Муамар Кадафи за пореден път е казал, че спира атаките. Според Вас трябва ли да му се вярва?
Н. Младенов: Не. Той каза, че спира атаките още в деня, в който се прие резолюцията на Съвета за сигурност, и продължи. Няколко дни преди това нарече народа си плъхове и че ще ги гони в дупките, докато ги намери, нарече ги наркомани и какво ли не. На този човек, който прави обръщенията си към народа от една стара кола с чадърче, не може да се вярва вече.

Водещ: Значи работата трябва да бъде свършена докрай.
Н. Младенов: Той трябва да си отиде, да.

Водещ: Това ли е финалът според Вас на кризата в Либия - той да си отиде?
Н. Младенов: Да, казвам го категорично. . .

Водещ: Питам Ви, защото има различни мнения.
Н. Младенов:. . . Кадафи трябва да си отиде, защото неговото стоене там, където той се намира, каквато титла заема в момента, режимът, който той оглавява, по никакъв начин не може да осигури единството на либийския народ. Реално вече има голяма част от либийския народ, която е против брата-лидер, както наричат Кадафи. Още в началото, когато започнаха протестите, от него, от представители на неговата фамилия, от представителите на режима бяха направени нееднократно заявления, че те са готови на реформи, на конституционна реформа, на промяна на структурата на управление на Либия и т.н. Нищо от това не се случи. Напротив, започна една повсеместна атака срещу хората, които са против режима, връщане назад за тях няма.

Водещ: В такъв случай, как си обяснявате това, което дойде от американците, че крайната цел на офанзивата там не е свалянето на режима на Кадафи, плюс Никола Саркози, който започна атаката, и той каза, че ако Кадафи обяви примирие, пак се връщаме към езика на дипломацията.
Н. Младенов: Военната операция, която в момента се реализира, е с мандат на Съвета за сигурност. Тя е за осигуряване на въздушното пространство над Либия, за да може да спрат атаките срещу цивилните граждани, които се правят от либийската авиация.

Водещ: Т.е. има следваща резолюция. . .
Н. Младенов: Това е мандатът на операцията, но политическата криза, която е в Либия, не може да се разреши при оставането на сегашния режим. Аз мисля, че може тук да се скрием зад различни юридически формулировки, да намерим различни начини да го кажем, но докато няма временно правителство на Либия, формирано на базата на някакъв консенсус в страната, който да представлява всички течения, всички виждания, всички племена не може да се говори за политически процес.

Водещ: Позицията на България малко прилича на тази на Германия и вече, поне доколкото четох в печата, германците трупат негативи заради тази своя пасивност.
Н. Младенов: Не знам кой какво трупа, но моята работа е да имаме позиция, която е ясно изградена върху стройни аргументи за това какво се случва в момента.

Водеща: Сверяваме ли си часовника според решенията на Ангела Меркел?
Н. Младенов: На кого? Не.

Водеща: Не?
Н. Младенов: Това, което правим, е на базата на информацията, с която ние
разполагаме, и на анализа, който ние правим на ситуацията.

Водещ: Вие целите ли. . .
Н. Младенов: Анализът, който правим на ситуацията, е следният: след като Кадафи започна атаките срещу гражданите на собствената си държава, намесата на международната общност беше неизбежна. Тази намеса е операцията, която се случва в момента. Ние в нея не можем да участваме, ние нямаме физическата възможност да участваме в нея, а и не смятам аз, че в дългосрочна перспектива в интерес на България, в интерес на Европа е наши военни подразделения да се разхождат на територията на Либия.

Водещ: Да, но вие цените ли мнението на вашия предшественик Соломон Паси?
Н. Младенов: Със сигурност да. Какво е казал?

Водещ: Ето какво казва той в интервю днес: България пропусна шанса да стане съюзник на Франция и предлага да попитаме французите как да помогнем.
Н. Младенов: Не, аз не съм съгласен с това мнение, защото това, което за нас е важно, е с възможностите, които ние имаме, да осигурим, на първо място участието си в операцията на НАТО, когато такава има, това е задачата ни. Втората ни задача е реално да преценяваме възможностите, които страната ни има, с целите, които си поставяме. Ако ще изпратим една химическа тоалетна в Либия и по този начин ще смятаме, че сме съюзник на някого. . .

Водеща: Само с толкова ли разполагаме. . .
Н. Младенов:... не намирам това за коректно. Намирам за коректно да участваме там, където ние имаме способности. Ние имаме способности с нашите военноморски сили да участваме в операцията по ембаргото, да участваме в хуманитарната операция в Либия. Нека също така и да не забравяме, че в Либия има все още български граждани, които живеят, работят в територии, които се контролират от Кадафи и които се контролират от временния съвет в Бенгази.

Водеща: Като казахте български граждани, защо не призовахте сега, тези дни, вчера, днес, българските граждани там, в Либия, да се приберат у нас, при условие, че Барак Обама каза незабавно се изтегляйте на американците, а нашата препоръка е да сложим лепенки на прозорците и те да се затворят вътре и да не излизат?
Н. Младенов: Защото останалото означава да ги обречем на смърт. Ако вие смятате, че това е коректно, бъдете така добра да го направите по телевизията.

Водещ: Американците така ли правят с техния народ?
Н. Младенов: Когато започнат въздушни операции... Моля ви, мислете, преди да говорите по телевизията, ако обичате.

Водещ: Опитваме се.
Н. Младенов: Имаме повече българи в Либия, отколкото американци. Нека да не симплифицираме нещата по начина, по който се опитвате да го направите.

Водеща: Колко са точно българите там?
Н. Младенов: Регистрирани към момента има 200 човека.

Водещ: А иначе?
Н. Младенов: Колко са точно, не мога да ви кажа, защото никой не е задължен да бъде регистриран.

Водещ: Могат ли да бъдат 2000, примерно.
Н. Младенов: Могат да бъдат повече, не мога да ви кажа колко. Свободна държава сме, всеки сам решава дали да се обади в посолството, където присъства или не.

Водещ: И това ли е единственият начин те да бъдат локализирани, че се намират. . .
Н. Младенов: Но какво искате - да ги хванем и да ги вържем ли? Какво да ги направим, GPS-си ли да им закачим. Когато започнат военни действия, когато се затвори небето над една държава, когато текат сблъсъци между режима и тези, които са против него, когато границите са затворени, вие какво искате да призова българите, да кажа разхождайте се по улиците, вземете такси, тръгнете. . .

Водещ: Не разходки, търсете начин да се евакуират... поне така правят американците. Вероятно са по-малко те като хора. . .
Водеща: Кой ще носи отговорност, ако се случи инцидент. . .
Н. Младенов: Опити за евакуиране бяха направени успешно с 3 полета, 300 човека сме прибрали, с кораби, с наши съюзници и т.н. Седмици наред сме предупреждавали, който иска, да се евакуира. . .

Водеща: Кой ще носи отговорност, ако се случи инцидент с български граждани?
Н. Младенов: Който е преценил да остане там, отговорността е негова.

Водещ: Понеже Ви питат и на Вашата страница това, г-н Министър, не само ние Ви питаме, има приятели, няма да цитирам имена, за това, че имат близки в Либия и Ви питат как да се евакуират.
Н. Младенов: Пак ви повтарям, седмици наред, от началото на тази криза пришки ми излязоха на езика да повтарям това - всички да се евакуират. Имаше много български граждани, които не можеха, защото детето ходело на училище, не можел да си обърне валутата от либийски пари в конвертируема валута.

Водещ: Защото има да взима пари.
Н. Младенов: Колата няма как да си вземе и т.н. Създадохме условия, изпратихме кораби... изпратихме самолети, организирахме кораби. Всичко това беше направено седмици наред. Но когато почнат въоръжените действия, всеки седи там, където е, и чака те да приключат. Няма друг изход. Който не  го прави на собствена отговорност.

Водещ: За Кадафи да си поговорим.
Н. Младенов: Да.

Водещ: Очаквате ли това въоръжаване, което той предприе на народа си, да прави и следното: да насочи хората си срещу чужденците на територията на Либия?
Н. Младенов: Възможно е, затова трябва да бъдем изключително внимателни в изявленията си и в действията си. Не смятам обаче, че призивите, които той отправи през последните дни, да се въоръжат 1 милион либийци, да тръгнат пеша към Бенгази,  всички тези призиви реално ще бъдат последвани. Защото ако ви прави впечатление, през последните седмици, откакто започнаха бунтовете, реално системата на либийската държава се разпадна. От посланици в чужбина, които се отказаха от режима, генерали, бивши министри и т.н., армейски части, които преминаха на страната на Временния съвет, всичко това се случи за няколко седмици. Така че реално това, което е в главата на Кадафи, и това какво мислят неговите съграждани за него, е доста по-различно от реалността.

Водещ: А българите сред по-застрашените чужденци ли са на либийска територия, предвид случилото се с медицинските сестри. . .
Н. Младенов: Не мисля, че към момента са към по-застрашената група. Мисля, че фактът, че продължаваме да поддържаме посолството си в Триполи, където всеки може да се обади и да потърси съдействие, ако има нужда, че продължаваме да имаме един нормален диалог, е именно в интерес на. . .

Водещ: А може ли да бъде приютен в посолството...
Н. Младенов: Да, разбира се, това седи от началото на ситуацията като възможност. Не се подигравайте със съветите, които даваме.

Водещ: Не, не се подигравам, в никакъв случай. Аз разбирам този съвет, отдолу е по-безопасно, но нямаше нотка на подигравка.
Н. Младенов: Пак ви казвам, не се подигравайте, защото когато става въпрос за военни действия, всички съвети, които се дават, са с цел да се предпази животът на хората. Може би не звучат красиво по медиите и не звучат интересно, и ще предизвикват и във Фейсбук смях, но моята задача не е това дали да се смеем по телевизията или не, а хората да знаят все пак какво да направят при ситуацията, в която се намират.

Водеща: Питам Ви като бивш военен министър, възможно ли е да бъдат поискани нашите военни бази и летища за...
Н. Младенов: Няма причина да смятаме това, защото операцията се случва в различна посока. Тук не може да се прави паралел и с Ирак и Афганистан, където за осъществяването на операциите там беше нужно да може да се каца на летището в Бургас, да се презареждат самолети и т.н. Просто географията на операцията е различна.

Водеща: А има ли възможност и ние като германците да помислим, освен за въздържане от операция в тази международна намеса, за изпращане на сили в Афганистан? Нещо като компенсация.
Н. Младенов: Това не е някаква търговия. Ние имаме сили в Афганистан, имаме близо 600 човека в Кабул и Кандахар.

Водеща: Допълнително?
Н. Младенов: Имаме обучителни екипи, изпълняваме си ангажиментите там абсолютно коректно. Това не е някакъв пазар, на който търгуваме - вие направете това в Афганистан, ние ще направим онова в Либия. Няма такава търговия.

Водещ: Според Вас закъсня ли международната операция? Нямам предвид години назад заради случая с българските медици, а сега, от началото на войната, и дали са очаквали международните сили, че някак си либийците ще могат да се справят сами с Кадафи?
Н. Младенов: Мисля, че имаше такова очакване, по-скоро в посока, че след като видяхме какво се случи в Египет и какво се случи в Тунис, ако щете дори и това, което се случва в Йемен. Египет и Тунис на първо място показаха зрялост на обществото. . .

Водеща: По-цивилизовано.
Н. Младенов: Да, ако искате. Когато започнаха протестите, имаше сблъсъци, имаше напрежение, но в крайна сметка ръководството на държавата се оттегли в интерес на подкрепата на хората, които има. Мисля, че имаше някаква надежда, че и в Либия това ще се случи, въпреки тежките заявления от страна на полковник Кадафи. Част от надеждата в това отношение бяха изявленията на Сейф ал-Ислям, който говори за конституционна реформа, за промяна на ситуацията. Тези надежди не се оправдаха и още по-неприятното, мисля, че това стана, когато започнаха и по-масираните удари на режима срещу цивилното население. Това е нещо, което нито в Египет, нито в Тунис се случи.

Водещ: Още от първия ден реакцията им беше доста груба. Още първите протестиращи започнаха да стрелят срещу тях.
Н. Младенов: Да. Те и изявленията им бяха малко непремерени.

Водещ: Кадафи каза, че ще спре да си сътрудничи с Европа за емигрантските вълни. Било ли е ценно до момента това негово сътрудничество?
Н. Младенов: Ако го погледнем като риск от миграция в Европа, да, няма защо да се лъжем. Защото Либия е една много голяма, изключително рядко населена страна, с лесно проходими граници. Т.е. ако искаш да емигрираш нелегално в Европа, лесно ще минеш през Либия, идвайки някъде от Африка например, за да стигнеш до Южна Италия. Така че сътрудничеството на техните служби за сигурност, полиция и т.н., е било важно, за да може да се спира този поток. Как оттук нататък това ще се случи, сложен въпрос, който тепърва трябва да се договаря с новото ръководство на Либия.

Водеща: Готови ли сме. . .
Н. Младенов: Разбира се, най-сериозният риск е да има разпадане на държавата Либия в сегашните й граници, една част от нея да остане под контрола например на. . .

Водещ: На Кадафи.
Н. Младенов:. . . Кадафи или да е независима от Източна Либия. Тогава вече всички тези рискове в перспектива ще се задълбочат. Допълнително усложняващ фактор е, че ако трябва да направим едно много грубо сравнение, много условно сравнение с Централна и Източна Европа, Либия е по-скоро Югославия на Централна и Източна Европа. Т.е. опасността от продължителен конфликт там, със сложни етнически, в случая племенни отношения, е доста реална.

Водещ: Вашата прогноза и като дипломат, е, че ще се разпадне.
Н. Младенов: Аз мисля, че още не сме в момента, в който ще можем да кажем, че със сигурност ще се разпадне. Съществува този риск. Колкото по-дълго продължи съпротивата на Кадафи и отказът от диалог с опозицията, и отказът от консолидиране на държавата, толкова повече се увеличава този риск.

Водеща: Каква е Вашата прогноза, колко време ще продължат събитията там?
Н. Младенов: Това е изцяло в ръцете на режима. Ако режимът, който днес сутринта отново заяви, че спира бойните действия, не знам, 15 минути, може би 1 час ги е спрял, нямам представа, но. . .

Водеща:Това в кръга на шегата го казвате, предполагам.
Н. Младенов:. . . в кръга на шегата, разбира се. Но рискът е, че операцията ще продължи дълго, ако режимът продължи да се съпротивлява. И това ще увеличи риска за. . .

Водещ: И на по-късен етап ще се намесим и ние, вероятно.
Н. Младенов:. . . разпадането на Либия като такава. Пак казвам, за мен дългосрочна перспектива рискът от това западни, да ги наречем европейски или български, военни подразделения да стъпят на територията на държава като Либия е с непредвидими последици за сигурността на Европа.

Водещ: Ще се обърне ли според Вас Кадафи към тероризма? Питам Ви, защото вече имаше такива. . .
Н. Младенов: О, да, със сигурност. Той е един от най-опитните по отношение на обръщане към тероризма. Да не забравяме и Локърби, случая с нашите медици, доста други случаи, в които режимът е прибягвал към такива инструменти. Това също трябва да се има предвид, както трябва да се има предвид и че Либия наистина разполага с ограничени, много ограничени, но все пак разполага с химически оръжия. Аз не смятам, че те ще бъдат използвани срещу цивилното население на Либия, мисля, че това би било безумие. Но все пак преди 25 години, на 16-ти този месец, мисля, че се навършиха 25 години. . .

Водещ: От Локърби?
Н. Младенов:. . . не, от атаката на Саддам Хюсеин в Халабджа, един град в Ирак, в който той използва химическо оръжие, за да. . .

Водещ:. . . срещу собствения си народ.
Н. Младенов:. . . избие близо 70 хиляди човека от собствения си народ. Така че подобен тип действия са възможни. Но пак казвам, оценката трябва да бъде реалистична, кое е вероятно и кое не е. Рискът за разпадането на Либия е сериозен, ако режимът на Кадафи продължи да се съпротивлява на постигането на някакъв диалог, на някакъв политически процес, който да позволи оттеглянето му и създаването на някакво временно управление, което да отведе Либия напред.

Водеща: Тъй като нашият разговор отива към финал, да ни кажете докъде стигнахме с посланиците в страните-членки от Европейския съюз.
Н. Младенов: Докъде да са стигнали?

Водеща: Имената.
Н. Младенов: За кое?

Водеща: За посланиците, доносничели.
Н. Младенов: Това е отделна тема на разговор, който не мисля, че в момента, когато имаме война в Либия. . .

Водеща: Защо?
Н. Младенов: Защото е наистина е отделна тема на разговор. Ако имате още 16 минути, може да говорим за нея наистина.

Водещ: Да, обаче нямаме и ако сте съгласен, друг път да Ви поканим отново.
Водеща: Нямаме и аз затова казах, че искам да завършим. . .
Н. Младенов:С удоволствие ще говоря.

Водещ: Благодаря.
Н. Младенов:Благодаря ви.
Водеща: Благодаря.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация