Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Кристиан Вигенин: Вратите на ЕС остават отворени за Украйна

26 Ноември 2013 Изказвания и интервюта

Министър Кристиан Вигенин в сутрешния блок на ТВ 7, „Добро утро, България”, 26 ноември 2013 г.

 

Водещ:Добро утро, България в Гореща точка на ТВ7. Светът е едно голямо село и всичко, което се случва тук или там всъщност рефлектира в целия свят, включително и у нас. Ето погледнете какви са темите. От битката за Украйна зависи бъдещето на Европа, твърди „24 часа” в анализа на проф. Михаил Константинов. Да попитаме Турция добър съсед ли е, пишат още във в. „Труд”. Във вестник „Стандарт” са публикували вчерашното изследване на Медиана - всеки трети българин заявява вън бежанците от България. Нашият посланик в Лондон Константин Димитров коментира и притесненията, и дори бих казала, акцията на англичаните срещу вълната от българи и румънци, която се очаква да залее страната, след като паднат ограниченията за пазара на труда. Всички тези въпроси са много важни, много болезнени и могат да имат един адресат. Това е министърът на външните работи Кристиан Вигенин. Добро утро в нашето студио.

Кристиан Вигенин: Добро утро.

Водещ: Започваме с Украйна, с най-горещия картоф, защото буквално 2 дни, 3 дни остават до 29-ти, когато във Вилнюс ще бъде срещата на върха, където ще участва и нашата държава и Украйна няма да подпише своето споразумение. Кажете какъв е този сигнал въобще към европейските граждани, към света? Защо Украйна стигна до тук, до революция буквално?

Кристиан Вигенин: Ако имаше лесен отговор сигурно щяхме да сме го намерили вече и споразумението да бъде подписано, но първо наистина Украйна се намира в една трудна ситуация, защото икономически нещата не вървят добре, затрудненията в търговията с Русия се отразяват сериозно вече и на държавата, а оттам и на гражданите. Бих казал, че Европейският съюз може би не успя на време да компенсира тези затруднения и заедно с това ЕС представи изисквания на Украйна, още миналата година, с които тя се ангажира да се справи, но едно от тях остана неразрешено, а именно отношението към бившия премиер Тимошенко.

Водещ: Която в момента е на плакатите на революцията и на демонстрациите в Киев.

Кристиан Вигенин: Ако трябва да бъдем честни в тази ситуация, истината е, че точно сегашното правителство на Украйна и сегашният президент на Украйна направиха много, за да се финализират преговорите по това споразумение, за да се парафира. Забавянето на подписването доведе и до сегашната ситуация. Знаете, че понякога, когато един въпрос се отложи неговото решаване става все по-трудно и все по-трудно.
Водещ: Все по-трудно, да. Но г-н Вигенин, има и още едно тълкувание.

Кристиан Вигенин: И все пак, ако позволите самото украинско правителство и президентът заявиха, че те не казват окончателен край на това споразумение .

Водещ: И Европа така заяви.

Кристиан Вигенин: Нашите врати, така да се каже, нашите врати остават отворени. Ако ситуацията в Украйна се промени, ако бъде взето друго решение и междувременно ЕС намери начин да компенсира загубите на Украйна от затрудненията в отношенията с Русия, това може и да стане факт, но нещо трябва да бъде ясно, ние уважаваме избора на всяка страна от източното партньорство до това доколко и докъде иска да стигне в отношенията с Европейския съюз, но много държим този избор да бъде осъзнат на база на националния интерес, а не поради натиск отвън.

Водещ: Но тук анализаторите предвиждат и наистина много неща сочат, че става дума за един фронтален сблъсък Евразия- Европейски съюз. Все пак Украйна не е каква да е държава, тя чисто геостратегически се намира на много важна позиция. Това са 50 милиона граждани и никак не са без значение за бъдещето на Евразийския съюз, както го именува Путин и за бъдещето на Европейския съюз от тази гледна точка. Нашата позиция?

Кристиан Вигенин: Бих коментирал това така. И аз самият и много от колегите, особено от Централна и Източна Европа настояваха за малко по-гъвкав подход по отношение на Украйна, именно осъзнавайки стратегическата важност на това решение. Не подписването от страна на Украйна, не ангажирането в такава степен, пак казвам, поне на този етап, не е от такова съдбовно значение за ЕС, може би, затова и подценихме това, но истината е, че без Украйна идеята за Евразийски съюз или някакъв друг такъв тип евразийска общност, интеграционна остава Под въпрос, няма как да се случи. Именно затова и на едно от заседанията, които имахме преди около 2 месеца след решението на Армения да се включи към митническия съюз и да изостави вече договореното споразумение с ЕС, един от колегите каза „изглежда ние гледаме на източното партньорство по-малко сериозно, отколкото самата Русия”, но подчертавам Източното партньорство не беше създадено и не е създадено и не работи, за да се конфронтира с Русия в тези страни, а да създаде възможности за стабилност, за икономическо развитие и се надяваме оттук нататък ЕС да бъде малко по-активен и в контактите си с Русия, защото не искаме конфронтация, няма смисъл от това, ние искаме стабилност в...

Водещ: Ще имаме ли роля в тези преговори оттук нататък, България, вие скоро бяхте в Украйна, имахте възлови срещи ще ни възложи ли ЕС някаква мисия в тези разговори?

Кристиан Вигенин: Аз мисля, че специална мисия едва ли е необходима, но ние участваме активно във всички дискусии на равнище Европейски съюз със своите познания за региона, със своята експертиза, надявам се да се вслушват малко повече в нашия глас. Аз самият и лично положих не малко усилия нещата да се придвижат напред, бях в Молдова, за да подкрепя също Молдова, на която предстои да парафира сега.

Водещ: И Грузия предстои, имахте среща с външния министър на Грузия.

Кристиан Вигенин: Точно така, грузинският външен министър Майя Панджикидзе беше вчера в София неслучайно, буквално дни преди срещата във Вилнюс.

Водещ: Т.е. играем важна роля в това източно партньорство ние с ЕС?

Кристиан Вигенин: Смятам, че да. Още повече, че аз бях в контакти с колегите от другите страни от партньорството – Беларус, Азербайджан, Армения. Ние имаме специфични познания, специфична експертиза и познаваме добре региона, нас ни познават добре и наистина можем да играем по-важна роля от тази, която и доскоро сме имали. Неслучайно и аз самият проявявам тази активност, защото това е важно за България, но е важно и за Европейския съюз, когато страни като нашата, които са познати с по-умерената си, бих казал често неутрална позиция към процесите да помагат, за да върви Източното партньорство и отношенията с Европейския съюз напред.

Водещ: Аз мислех, като чух, че сте се срещали с външния министър на Грузия, че сте обмисляли план за общи действия срещу Симеон Дянков, защото в Грузия също имат тежки поражения от неговото пребиваване там, но има ли разговор на тази тема? Може ли някакси да ограничите вредите от това?

Кристиан Вигенин: Не обръщаме чак такова внимание на миналото, опитваме се да гледаме напред и това мисля, че се случва, постепенно ще се преборим с наследството на хората, които мислеха повече за числата, по-малко за хората.

Водещ: А как ще се преборите с тази наша зависимост, като членки на ЕС, от Русия като енергиен източник? Цяла Европа е зависима от Русия и затова са толкова предпазливи и внимателни всъщност и как ще обясняваме, ето новите неща, които се случват в областта на енергетиката в България, които съобщи и Драгомир Стойнев вчера в нашето студио със строежа на 7-ми реактор на АЕЦ Козлодуй от „Уестингхаус”?

Кристиан Вигенин: Първо енергийната политика на всяка страна е преди всичко нейно собствено решение.

Водещ: Това така звучи да, но иначе не е така.

Кристиан Вигенин: Така че това е в основата, в смисъл такъв, че решенията, които взимаме и предложенията, които се правят са на база на българския национален интерес, оттам нататък ще работим за това този интерес да бъде уважен. Ние няма как да премахнем изцяло зависимостта си от руските енергийни доставки, а няма и смисъл, защото в края на краищата това е впрочем е взаимна зависимост, защото от Русия идва газ, нефт, от нас идват пари, които плащаме за това. Така че не може да се счита, че тази зависимост е еднопосочна, но ние работим активно за диверсифициране на трасетата, на доставките. Вярно е, че „Южен поток” е един от големите европейски проекти.

Водещ: Който ни напрегна с Украйна обаче.

Кристиан Вигенин: В известна степен да. Това не е новина, естествено всяка страна би искала да запази за себе си ролята на транзитна, което значително вдига и нейната цена, така да се каже, но ние пък, нашият национален интерес е такъв, ние да не зависим от транзитни страни. Така че няма силен сблъсък, не е някаква целенасочена политика. Ние, пак казвам, защитаваме нашия национален интерес с това. В същото време се работи активно и аз миналата седмица бях и в Унгария, където има някои идеи за създаване на регионален централно-европейски газов пазар, който да включва страните от югоизточна Европа, особено Румъния, България, Гърция, за да може...

Водещ: Каква перспектива е това?

Кристиан Вигенин: Перспективата е доста близка, защото след като беше направен избор за доставка на азербайджанския газ не през проекта „Набуко”, а през трансадриатическия тръбопровод, който ще мине през Гърция, има наистина съвсем перспективна идея освен доставка на газ от Гърция за България, нещо което е вече гарантирано, чрез националните газопреносни системи допълнителни количества газ да се пренасят до съседните страни, включително и до Унгария, така че алтернативата реално съществува. Ние ще продължим в тази посока.

Водещ: Моля ви за един коментар, защото времето напредва. Искам обезателно да поговорим за бежанската вълна. За един коментар и отношенията ни в енергетиката с Русия и отношенията ни със САЩ са извън отношенията на Европа и нейната стратегия за енергийна сигурност. Как сега ще балансираме в тези три посоки, просто доста напрегнато е?

Кристиан Вигенин: Ще кажа само, че те не могат да бъдат извън общите европейски правила, които ние спазваме и ще спазваме, а оттам нататък...

Водещ: Но трябва да се обясняваме и тук и там.

Кристиан Вигенин: Това е нормално . Който и каквото да прави в ЕС, не да се обяснява, трябва да информира, да получи съответните положителни становища. Аз нямам колебания нито по отношение на „Южен поток”, нито по отношение на въпросния 7-ми реактор.

Водещ: А по отношение на АЕЦ Белене?

Кристиан Вигенин: Ние ще спазим правилата. АЕЦ Белене, това е проект, който бих казал, че не сме загърбили изцяло. Чакаме икономически анализ, както обяви премиерът, ако се прецени, че този проект е ефективен той може да бъде рестартиран. Пак не виждам проблеми с ЕС в това отношение. Ще имаме, ще направим всичко необходимо, каквото и да правим в България да бъде съобразено с европейските правила, но преди всичко да бъде съобразено с българския национален интерес.

Водещ: Добре г-н Вигенин, обаче проблемите с Турция са очевидни, всички анализатори казват, че тези неблагополучия с бежанските вълни в България идват и от недоброто ни сътрудничество и недобрите споразумения, които имаме с турската страна. Вие имахте среща съвсем наскоро, съветват ви тук анализатори и евродепутати включително да подновите спешно тези срещи да предприемете спешни действия. Кажете как можем да убедим турската страна, че потокът трябва да минава през тяхното сито първо преди да влиза в нас неконтролирано и каналджиите да извеждат емигрантите?

Кристиан Вигенин: Всички необходими действия са предприети.

Водещ: Кои точно?

Кристиан Вигенин: Бяха осъществени контакти на най-високо политическо равнище и по линия на Министерството на вътрешните работи и по линия на Министерството на външните работи, предстои до края на годината да се проведе централната смесена комисия по едно споразумение за граничните инциденти.

Водещ: До края на годината, г-н Вигенин.

Кристиан Вигенин: Вижте...

Водещ: Морската граница защитаваме ли я някак?

Кристиан Вигенин: Защитаваме я, разбира се.

Водещ: Как?

Кристиан Вигенин: Ние сме шенгенска граница, т.е. готови сме да бъдем шенгенска граница, ние сме граница на ЕС.

Водещ: Ама тя и тази граница ли ни е такава като пътната?

Кристиан Вигенин: Има пълен контрол на границите на България, които са и европейски граници, няма никакви притеснения нито за нас, нито за ЕС, но като реагирате така все пак, за да се случи нещо за него са необходими две страни. Нали не очаквате ние сами без ангажимента на Турция да направим каквото и да било от нещата, за които говорим.

Водещ: Ама точно за това става дума. За подновени, по-интензивни контакти, набелязват ли се такива?

Кристиан Вигенин: Да, набелязани са. Това ви казвам, в средата на декември предстои заседание на тази комисия, на която ще се коментират съвсем конкретни въпроси по по-нататъшното съвместно наблюдение на границата между двете страни.

Водещ: Съвместни патрули ще има ли?

Кристиан Вигенин: Съвместни патрули се планират. Финализирано е споразумението за съвместно наблюдение на границата и предстои в скоро време подписването на това споразумение, работи се по създаването на тристранен център между Гърция, Турция и България. Т.е., пак казвам, всички необходими мерки са предприети, извършва се сега и започна вече строителството на преградните съоръжения по част от българо-турската граница. Ззаедно с това не сме спрели да оказваме необходимия натиск по отношение на Турция и по отношение на ЕС да се ускори работата по споразумението за реадмисия, което е ключов въпрос. За съжаление то е обвързано и с други въпроси, но струва ми се, че има все по-голямо разбиране от страна и на ЕС, че това трябва да бъде ускорено. То е парафирано още през 2012 година, просто не е подписано, не е ратифицирано. България тук не може сама да направи нищо повече.

Водещ: Така е г-н Вигенин, така е, но стоя и си питам.

Кристиан Вигенин: Така че заедно с това, все пак да кажа, че турската страна прие сериозно сигналите, които дойдоха от България, имаше сигнали за разбити каналджийски мрежи към България и към Турция. Потокът и към България е намалял, в допълнение разбира се, и мерките, които нашето правителство предприе дават резултат, но не бива да бързаме да хвърляме вината изцяло на Турция. Моето разбиране е, че първо няма целенасочена политика от тяхна страна и второ сигналите, които дойдоха от нас се приемат сериозно. Самата Турция разбира добре, че няма интерес да създава впечатление, че умишлено създава проблеми и пренасочва имигранти към ЕС, оставяме настрана, че ние сме първата страна, а отделно от всичко това, разбира се, много по-активно работим и за обща европейска политика заедно с другите страни.

Водещ: Която чак догодина ще се изработва, г-н Вигенин.

Кристиан Вигенин: Тя има няколко етапа.

Водещ: Да, няколко етапа, знаете ли...

Кристиан Вигенин: Значи спешните мерки вече са на лице, оттам нататък предстоят дискусиите и решенията през лятото.

Водещ: Знаете ли има една хубава поговорка „Докато мъдрите се намъдруват, лудите се налудуват”. Предстоят европейски избори.

Кристиан Вигенин: Не съм съгласен с това.

Водещ: Националистичната вълна е във възход. Вижте какво публикуват, какво мерят социолозите.

Кристиан Вигенин: Аз ви разбирам, но какво предлагате?

Водещ: Ами да побързате, както се казва, малко по-енергично.

Кристиан Вигенин: Значи това, което зависи от нас ви гарантирам, че е направено.

Водещ: Ама не от вас конкретно. От цялата тази общност на това високо ниво.

Кристиан Вигенин: Не, разбирам ви, но България заедно, особено, тъй като сами не сме достатъчно силни, но заедно с останалите страни по южния фланг, така да се каже, на ЕС работим изключително активно. Но това е голяма машина с различни интереси, няма как да направим нещата толкова бързо колкото ни се иска, но те се движат и съвместно мерките, които се взимат на европейско равнище, тук в България и съответно в отношенията със съседните страни, тъй като не само Турция, работим активно и с Гърция, смятам че започват да дават резултат, но големият въпрос е, и трябва да сме наясно, докато има война в Сирия ние в момента се борим с последствията, ние ограничаваме последствията. Основната цел и задача, и това е друг елемент от нашата работа, осъзнавайки разбира се, нашата тежест в глобалните отношения, все пак ние работим и там активно, докато не се спре войната в Сирия ние ще продължим...

Водещ: Каква роля и позиция имаме по въпроса?

Кристиан Вигенин: Работим активно, насърчаваме всички усилия, които се предприемат по отношение на свикването на новата мирна конференция, втората впрочем. Тя предстои да бъде реализирана през януари, ако нещо негативно не се случи междувременно. След споразумението за химическите оръжия на Сирия се създаде една добра атмосфера, която да позволи следващата стъпка- спирането на войната, определяне на основните параметри на един преход в Сирия. Това е начинът да се спре допълнителното излизане на бежанци от Сирия към съседните й страни и оттам към нас. Това е целият комплекс от мерки, ще даде резултат, но наистина предизвикателството е голямо, още повече се случи в много кратки срокове. Буквално през август започна това рязко...

Водещ: Едва ли обаче не се е знаело предварително, Европа се оказа крайно неподготвена за... не звучи сериозно...

Кристиан Вигенин: Факт е. България, също смятам, че предишният период подцени въпроса очаквайки, че някак си ще ни се размине, анализът очевидно не е бил ...

Водещ: Да, е не, когато зъб те заболи то в крайна сметка отиваш на зъболекар няма как. Сега нещо много важно, защото малко време ни остава. Наистина евроизборите наближават, у нас като че ли така въобще думата избори е мръсна напоследък, но как ще премине кампанията под тази вълна на национализъм стигащ до ксенофобия и до крайно отрицателни и дори неприлични изяви на големи групи хора? Кажете как ще убеждаваме, че общността е нещо прекрасно при положение, че има национализъм в дивата му форма?

Кристиан Вигенин: Това първо бих казал, че не е проблем само за България.

Водещ: Да, да, не е само за България, Англия...

Кристиан Вигенин: Цяла Европа.

Водещ: България е потърпевша от такова отношение.

Кристиан Вигенин: Навсякъде има основания някакви върху, които безотговорни, бих ги нарекъл, политически сили градят своята популярност, което е един много деструктивен начин да търсиш популярност, но е факт и ние трябва да направим всичко необходимо умерените политически сили в Европа, проевропейските да успеят да обяснят какво предлагат, да мотивират своите избиратели, защото има един допълнителен феномен, който ще ни изиграе лоша шега, ако не успеем да го преодолеем. В европейски избори по начало избирателната активност е по-ниска, проевропейски настроените избиратели имат склонността по-малко да участват в такива избори, националистите, антиевропейците, ксенофобите има склонността точно в такива избори да се мобилизират, от което тяхната реална тежест в следващия Европейски парламент ще бъде по-висока, отколкото реалното им влияние в обществото.

Водещ: Огромна опасност.

Кристиан Вигенин: Така че отсега работим за това. И впрочем самото МВнР започва една серия от такива информативни срещи и конференции, в които да обясни значението на европейския избор, насоките на развитие на Европа. Първата от тях ще бъде на 9 декември зависи от всички нас и много разчитам и на вас журналистите подходът да бъде все пак информативен и да не се търсят сензациите специално тук и не винаги това, което е интересно като идеи, които идват от крайните националисти и си струва да бъде широко отразявано, нека така да го...

Водещ: Все едно хората трябва да знаят и опасностите. Понеже буквално сме в последната секунда. Кажете точно по линия на антиксенофобията какво прави България и как реагира на отношението на Великобритания към отварянето на вратите за трудовия пазар за българи и румънци.

Кристиан Вигенин: Буквално ежедневно следим какво се случва. Това е ситуация, която наистина е много неприятна. Не бих го нарекъл на Великобритания, то е отношение на една политическа сила, която натрупа популярност. Абсолютно необосновани и неоснователни са кампаниите, които се водят срещу българските граждани там, но ще можем да бъдем по-убедителни след 1 януари 2014 година, когато ще се срине цялата тази кампания, когато всички видят, че няма да има такава вълна и че българите не са опасност за Великобритания.

Водещ: Само чакаме да се срине ли кампанията или правим нещо, за да се срине?

Кристиан Вигенин: Не, работим активно. Нашият посланик там е в постоянен контакт с властите и информира. Аз самият съм планирал посещение във Великобритания през януари, в края на януари по-точно, където ще можем по-конкретно вече и на база на реалната ситуация във Великобритания да покажем, че тази кампания е лишена от основания. Междувременно търсим съдействието и на Европейската комисия, за да бъдат спазени европейските правила.

Водещ: Да, тя заплашва с наказания, но англичаните особено не им пука от това.

Кристиан Вигенин: Вижте, аз смятам, че самата партия на независимостта във Великобритания ще стане жертва на собствената си кампания. В момента няма чуваемост, особено в част от медиите за положителните послания, но този шанс ще се върне още през януари, когато се види, че нищо няма да се промени във Великобритания и вярвам, че те ще платят политическата си цена за това, което направиха.

Водещ: Дано сте прав.

Кристиан Вигенин: И разбира се, ние ще предприемем необходимите мерки също да защитим българските граждани. Това е една недостойна кампания и ще получи своя отговор.

Водещ: Така. Разбираме от министър Кристиан Вигенин, че България полага всякакви усилия, макар и не толкова демонстративно за защита на достойнството на българските граждани и срещу кампанията, която Англия провежда срещу нас. Предстоят трудни разговори с Украйна, в които очевидно ние ще имаме и активно участие. Благодаря ви г-н Вигенин. Успех по време на тези преговори.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация