Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Николай Младенов, министър на външните работи: До 14 март Първанов ще има новите посланици

02 Март 2011 Изказвания и интервюта

В- к „24 часа”,  Марияна Литова, Георги Милков

Искаме ли да сме държавата, която 20 г. се управлява от слухове, интриги и ченгета? Аз не искам! Омръзна ми!

Репортер: Г-н Младенов, в понеделник правителственият самолет евакуира от Триполи още 41 българи. Това последният полет ли беше?

Николай Младенов: Ситуацията в Либия продължава да се влошава с бързи темпове. Затова имаме готовност в следващите дни, ако се наложи, да изпратим още един самолет. Това ще се реши след оценка на случващото се в Либия. Още веднъж искам да призова всички българи да напуснат Джамахирията. Очакваме положението в Триполи да се влоши в следващите дни

Репортер: Колко българи не искат да напускат Либия?

Н. Младенов: За съжаление повече от 100 души са заявили пред посолството ни, че не искат да се прибират. Има и хора, които първоначално са изявили желание за евакуация, но впоследствие се отказват. Пак искам да напомня, че всички, на които се налага да бъдат настанени в посолството ни в Триполи, могат да се възползват. Съставът на мисията е подсилен, хората там работят денонощно и под голямо напрежение.

Репортер: В кой момент ще изпразните посолството?

Н. Младенов: Има подготвен план, но на този етап преценката ни е, че трябва да останат хора там. Посолството ще продължи да функционира, докато сме сигурни, че по-голямата част от сънародниците ни са напуснали страната. Прибрали сме жените и децата. Хора в посолството ще има до последна възможност.

Репортер: Имаше през изминалите дни разнопосочни информации за пострадали българи при размириците. Каква е истината?

Н. Младенов: По наши данни има един българин, който е бил леко ранени от рикоширал куршум. Той вече пътува за България. Разпространената информация за убит българин от чуждестранни наемници е грешна, няма такъв случай. Но ситуацията там се променя с часове и напрежението ескалира. Затова отново моля всички да се изтеглят.

Репортер: Откакто сте външен министър, това е първата кризисна ситуация, в която трябва масово да се евакуират българи от чужбина. При изпращането на първите два самолета се създаде усещането за хаос, имаше дори уволнен за няколко часа шеф на държавната "Техноекспортстрой". Имаше ли пропуск в плана?

Н. Младенов: Това, което правим в Либия, е най-голямото усилие за евакуиране на български граждани до момента. Процедурите за подобни ситуации в държавата са много рехави. От идването ми във външното министерство, въпреки ужасяващо малкия ни бюджет, направихме кризисно ядро, за да има кой да координира подобен тип усилия. Това обаче не отменя нуждата от ясни процедури. Ние създаваме тези правила в движение и за първи път. Когато сомалийските пирати отвлякоха български кораб, започнахме да напипваме пътя за действие в подобни ситуации, защото едва ли ще ни е за последно. Сега в Либия трупаме друг опит, който ще започнем да описваме, като приключи кризата и приберем българите. Сблъскваме се и с други ситуации - например отвличането на българи в Судан Това е трети тип криза. Всяко посолство и всяка институция трябва да знае какви точно са нейните отговорности в криза. Имахме в последните няколко месеца екипи, които посетиха британския и италианския кризисен център, който в момента е най-модерен и с най-голямо финансиране. Вече имаме идеи, които да приложим у нас. Ако погледнете общата статистика на всички страни, които имат свои граждани в Либия, мисля, че България се справя успешно с евакуацията. Аз обаче искам хората ясно да знаят какви са личните им отговорности и тези на държавата в кризисна ситуация.

Репортер: За да не искат да си "евакуират" и холната гарнитура...

Н. Младенов:
За да не ни задават абсурдни въпроси. Аз не ги обвинявам, че ни питат, но все пак трябва да има регламент. Освен това всички трябва да знаят какви услуги точно могат да очакват от българските консулства. Защото понякога има анекдотични и абсурдни претенции към държавата.

Репортер: Дайте пример.

Н. Младенов: Например жена, която не си е платила таксата за магистрала в държавата X. Спират я полицаи и тя, вместо да си плати глобата, обръща колата и блокира пътя. Отнемат й документите за самоличност и тя протестира. Тази жена е убедена, че държавата е длъжна да я защити. Аз обаче смятам, че държавата е длъжна да вменява на гражданите си, че те трябва да спазват правилата. Те са недоволни от обслужването, служителите на МВнР пък не приемат някои оплаквания срещу тях. В крайна сметка при липсата на регламент нито гражданите имат полза, нито държавата. Трябва, като влезе българинът в консулската служба, на стената ясно да пише: "Тук имате право на това, това и това. Ако се държите неучтиво със служителя, той има право... Ако служителят е неучтив с вас, Вие имате право...

Репортер: Ако амбицията Ви е тези правила наистина да действат, май ще трябва да подмените много от служителите в тези консулски отдели, една част от които съвсем не са загрижени и учтиви сънародници.

Н. Младенов: Така е, съгласен съм, но не искам да вземам страна. Когато няма правила, всеки е прав за себе си. Държавата трябва да помага на българите зад граница, а не да им пречи.

Репортер: Кога ще отзовете реално посланиците с досиета и кога ще предложите на президента списък с новите имена?

Н. Младенов: До 14 март президентът ще има на бюрото си моите предложения за нови посланици. Решението на правителството за отзоваване на дипломатите с агентурно минало, декларацията на парламента, гласувана с мнозинство от 2/3, и стратегията за национална сигурност, според която трябва да имаме модерна дипломатическа служба, ми дават основание да твърдя, че това не е поредното чудо за 3 дни. До края на годината в рамките на нормалния диалог тази промяна ще се случи. На някои това може би им изглежда бавно, но каквото и да е положението, те са работили години наред за външното министерство и ние не можем да се отнасяме безотговорно към тях. Все пак има някакви нормални срокове, в които те да се приберат в България.След 14 март обаче сроковете ще зависят от волята на президента да участва в модернизирането на българската дипломация.

Репортер: Все пак и Георги Първанов трябваше да има време да чете досиетата папка по папка. Знаете ли дали е готов, кога за последно се чухте с президента?

Н. Младенов: Нямам навика да си говоря с него по телефона. А папка по папка досиетата явно ги чете ""24 часа".

Репортер: Очевидно и Първанов ги чете, защото заяви, че само един от дипломатите би върнал веднага. Знаете ли кой е той?

Н. Младенов: Не съм се интересувал. Законът за достъп до архивите на Държавна сигурност е ясен - има комисия, която чете папките. Ако някой трябваше да ги чете, да ги беше прочел в началото на 90-те години. Впрочем, ако това беше станало, вероятно сега нямаше изобщо да водим този разговор. Днес всеки български гражданин може да ги чете, вашият вестник е доказателство за това. Аз обаче много искам всички тези досиета да бъдат сканирани и качени в интернет, за да не се разправяме кой какво чел... Нали всичко е публично?

Репортер: Няма ли поне един посланик, който искате да оставите?

Н. Младенов: Въпросът не е аз дали искам, или не. Въпросът е искаме ли ние да бъдем страната, за чиито дипломати 20 г. след промените остават съмнения за обвързаност със службите на бившия режим. Искаме ли да бъдем страната, в която волята на Народното събрание не се спазва, или държавата, която единствена от цяла Източна Европа не може да затвори тази страница. И искаме ли да сме страната, която се управлява от слухове, интриги и ченгета? Аз не искам! Омръзна ми!

Репортер: Не е ли несправедливо, че има посланици, които са били агенти, но са скрити, макар това да е законно?

Н. Младенов: Не ми е известно да има скрити посланици. Но архивите на ДС нито са вкъщи, нито са в министерството. Който има претенции, моля да се обърне към предишното управление на тройната. коалиция, което е приело закона в този му вид. Ако зависеше от мен, законът щеше да е доста различен. Сега съм длъжен просто да се съобразя с действащия.

Репортер: Мислили ли сте, че във вашето министерство има хора, които са с досиета, но не от ДС, а от КГБ?

Н. Младенов: Предполагал съм, но нямам конкретна информация. Надявам се един ден и това да можем да прочетем. Но пак ще кажа - основният проблем е, че 20 г. по-късно ние продължаваме да си говорим по тази тема. Не можете да ме убедите, че за 20 г. това общество не е имало силите и капацитета да развие хора, които да не са обвързани с бившите служби.

Репортер: Непрекъснато Ви атакуват, че миналото на вашия баща също е свързано с ДС. Някои пък продължават да смятат, че сте племенник на Петър Младенов.

Н. Младенов: Първо, нямам никаква роднинска връзка с Петър Младенов. Второ, нито майка ми, нито баща ми са активни борци. Баща ми беше радист в българското външно министерство и в посолства. Не е бил супершпионин. И въобще легендите, които се разпространяват за моя произход, ме карат наистина да се чудя на въображението на техните автори. Но нека да сме наясно: да съдим за човек по неговия произход, беше именно подходът на стария режим, с който се опитваме да скъсаме. Всеки носи отговорност за собствените си действия. Същевременно, за да отговоря на въпроса за баща ми по начин, по който той заслужава, ще кажа, че е човекът, когото най-много уважавам в живота си. Той почина отдавна, но винаги безрезервно ме е подкрепял. Преди много години го попитах дали няма да отиде и да прочете досието си. Той ми каза: "Няма, защото не искам да си развалям спомените и да разбера кой приятел какво е писал за мен." Повече на тази тема не сме разговаряли.

Репортер: Разговаряли ли сте поотделно с посланиците агенти? Какво Ви обясняват?

Н. Младенов: С някои съм говорил, с други - не. Всеки има своето обяснение. Не искам да ги съдя. Един е искал да израсне в кариерата, друг - да научи езици, да вземе апартамент, още една пенсия и заплата. Различни са случаите, има и човешки трагедии. Това можех да го коментирам, ако не бях министър на външните работи. Но аз съм и не мога да си позволя пред света и това петно да лепне върху държавата. Хайде да го изчистим най-после! Абсолютно никой не може да ме убеди, че това не се е отразило върху отношенията с партньорите ни. Може би никой няма да го каже открито на хора, които са свързани с ДС, но е факт и пред мен не го крият. Искам да е ясно едно нещо - няма начин повече задграничните ни представители да бъдат свързани с ДС. Просто няма такъв начин! Светът е голям, всеки може да се реализира свободно. Аз компромис няма да направя. В рамките на тази година въпросът ще бъде приключен. Тези, които са на необходимата възраст, ще бъдат пенсионирани, останалите ще продължат да работят.

Репортер: Каква е истината около отнетата виза за САЩ на Румен Петков? Тези дни стана ясно, че по американските закони има подозрения за негово участие в наркотрафик.

Н. Младенов: Потвърждавам само, че членът, по който е отнета визата на Румен Петков, съдържа и съмнения за наркотрафик. Повече не мога да коментирам.

Репортер: И Вие ли сте убеден, че следващият президент ще е от ГЕРБ?

Н. Младенов:  Много е рано в момента да се коментира кой ще е държавен глава, но вярвам, че ГЕРБ ще направи всичко възможно да има разумна кандидатура за президент, която да обедини хората с поглед напред, а не назад.

Репортер: Ще има ли ремонт на кабинета?

Н. Младенов: Ако можеше да има ремонт на опозицията, щеше да е чудесно! В момента моите приоритети са да приберем българите от Либия, да изтеглим посланиците с досиета и във външното министерство младите хора да могат да се развиват. Оставете ме да си свърша работата.

 

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация