Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Ако бяхме скрили това, което вчера беше представено, тогава заплахата за националната ни сигурност ставаше много по-голяма

06 Февруари 2013 Изказвания и интервюта

Българска национална телевизия, "Денят започва", 6 февруари 2013


Водещ Марио Гаврилов: Продължаваме да черпим сега информация от извора, в студиотони е министърът на външните работи Николай Младенов. Добро утро, г-н Младенов.

Водещ Явор Стаматов: Добро утро.

Николай Младенов: Добро утро.

Водещ:Да започнем от там, как трябва да тълкуваме формулировката обосновано предположение, която не е еквивалентът на факти и доказателства?

Н. Младенов:Тази формулировка означава, че на този етап разследването, което сме направили, което нашите служби са направили, потвърждава, че имаме достатъчно основание да смятаме, че този атентат на летище "Сарафово" е организиран, вдъхновен от хора, които са част от военното крило на "Хизбула". Оттук нататък това, което ни предстои да направим, е да започнем няколко процедури за съдебно сътрудничество - на първо място с Ливан, навторо място с Канада и с Австралия, за да може да се съберат още допълнителни данни, които обаче само ще потвърдят наличието на онова, което вече беше изнесено пред Съвета за национална сигурност вчера. Тъй като на този етап данните са класифицирани, понеже все още засягат хора, които са извън нашата юрисдикция, не можем да ги извадим в публичното пространство в момента. Но още веднъж искам да уверя абсолютно всички, че разследването, което българската страна направи, което българската страна организира и води изцяло в сътрудничество с нашите съюзници, със службите на страни от двата края на света -в крайна сметка тук е и Австралия, и Канада, и много други бяхаангажирани - е абсолютен пример за начина, по който трябва да се работи, когато има такъв тип заплаха за националната сигурност. И фактът, че вчера министърът на вътрешните работи обяви тези данни, реакцията на международната общност показва, чесме абсолютно на правилен път и че е правилната политика,която да следваме. Това в крайна сметка ни прави по-сигурни и
ни прави по-защитени от опитите на всевъзможни терористи не самокъм нас, а и към целия Европейски съюз, да отправят заплахи.

Водещ:Г-н Младенов, основният въпрос, който се налага след вчерашния ден, е дали имаме достатъчно сигурни данни за това, което стана ясно...

Н. Младенов:Можете да бъдете абсолютно убедени, че не бихме си позволилиподобна формулировка, подобно изявление, ако нямаме достатъчно данни. И мисля, че фактът на подкрепата на изявленията, които още вчера бяха направени от нашите съюзници от двете страни на океана, и най-вече две много важни изявления, които като че ли минаха незабелязани поне във вчерашния ден от българската общественост, на първо място на ливанския министър-председател, който каза, че ливанската страна е готова да сътрудничи с България в това разследване - ние вече сме започнали съответнитепроцедури в тази посока - защото те също имат интерес от разкриване на истината не само за този атентат, а и въобще в борбата срещу тероризма. Между България и Ливан имамного добри традиционни връзки, които ще бъдат запазени и коитоса в основата на това добро сътрудничество, което днес очакваме. И второто изявление, разбира се, на г-жа Аштън, която ясно и категорично заяви, че случилото се в Бургас е предизвикателство към цяла Европа. И сега в рамките на Европейския съюз ние ще имаме дискусия какви са колективните мерки, които можем да предприемем, за да се предпазим от подобентип заплахи в бъдеще.

Водещ:Г-н Младенов, не знам дали имахте възможност вчера да гледате предаването "Референдум" по Българската национална телевизия, беше много показателно. Мисля, че седем души бяха гости в предаването, почти единодушно всички казаха, че това, което се случи вчера, е резултат на изключително силен външен натиск от страна на Съединените щати и Израел. Силен ли беше натискът, г-н министър?

Н. Младенов: Искам да ви уверя, че никой никога, в нито един момент, не е оказвал натиск върху България да излезе с резултати от това разследване, докато ние не приключим собствената си работа. Приключването на собственото ни разследване стигна до тези изводи. Тези изводи не са резултат от внушения отвън. Аз чух вчера коментарите, чух ги и Консултативния съвет по национална сигурност. Мисля, че трябва да имаме малко повече уважение към собствената си държава, към собствените си институции, когато се взимат такива решения. В крайна сметка ние сме съюзници, ние сме в НАТО, ние сме в Европейския съюз. Европа, Северноатлантическият алианс не са нещо извън нас, което идва и ни натиска да направим някакви неща. Решенията там се взимат с нашия глас. Отговорността, която имаме, се споделя с всички наши съюзници. Това е нашето семейство, в което ние взимаме решенията. Дори акотрябва да бъда честен, може спокойно да се каже, че натискът беше по-скоро отвън да не се излиза с тези данни, да не се назовава тази истина, с която разполагаме. За съжаление той дойде отсреди в България, което е най-жалкото и което всъщност може би е и най-притеснителното. Защото, когато имаме подобен инцидент, ние трябва всички да се обединим зад съответните разследващи органи, зад българските служби за сигурност и когато те стигнат до заключенията, които са стигнали, да ги подкрепим, защото товаотправя сериозното послание към света, че България като държава, българската нация, българският народ са способни да преминат през това изпитание единни и да преминат по начин, по който го преминават всички останали страни в Европа. Ако ние бяхме скрили това, което вчера реално беше представено пред консултативния съвет, ако се бяхме подали на това изкушение да замълчим, да замотаем истината, тогава заплахата за националната ни сигурност ставаше много по-голяма, защото тогавапосланието, което излъчваме към целия свят, е: вижте, там всичко може да правите. Това не е посланието, което България може да излъчи. И вижте реакциите, които само в часовете след вчерашното изложение, похвалите, които дойдоха за нашата страна,за разследването, за хода на работата на следствените органи, похвалите, които дойдоха към България, говорят най-ясно за това кои са нашите истински съюзници, къде е нашето семейство. И доверието, което има към нашата страна отвън, е може би по-голямо, отколкото доверието, което ние сами, вътре в България, имаме към собствените си институции. Нека да се замислим и над това.

Водещ:Казвате, че България ще стане по-сигурна страна, тъй като това би стопирало, така, повторение на този сценарий, който се разигра в Сарафово, обаче пък много хора се притесняват, че можем да станем обект на възмездие от страна на "Хизбула". Споменахте, между другото, военното крило на "Хизбула" и преди малко в разговор в студиото стана ясно, че "Хизбула" е малко аморфна структура, едно крило от нея дори има запазена квота в управлението на Ливан.

Н. Младенов:Никой няма запазена квота. Политическата част на тази организация в момента е в правителството на Ливан. Това е резултат на изборите, които бяха проведени там. "Хизбула" е еднамного сложна организация, със сложна структура и със сложна функция в ливанското общество - и политическа, и социална, и т.н. Но когато говорим за политическо представителство, когато говорим за легитимно участие в един, в нормалния политически живот, никой не поставя тези въпроси, тези теми под въпрос, а когато говорим обаче за актове, които са свързани с тероризъм, хора, които са инспирирали, идвали в нашата страна, планирали тази атака, извършили я, тогава отговорността трябва да бъде търсена от тях. И затова нашето желание в момента е в три посоки- първо, да стане ясно на целия свят, на всички хора, които смятат, че могат безнаказано да атакуват Европа, Европейския съюз, че това няма да се случи, че когато се разкрият данните затях, те ще бъдат показани пред целия свят и ще бъдат доведени вкрайна сметка до съд и до присъда. Второ, че ние ще сътрудничимс ливанските власти, ще сътрудничим с всички наши съюзници, за да може наистина да довършим до край този процес, който е много важен не само за нашата страна, а и за останалите страни в Европейския съюз. И трето, че ще предприемем общи мерки, общи действия на ниво Европа. И това е посланието, което и г-жа Аштънизпрати вчера - че ние от тук нататък започваме тази дискусия. Тя няма да е лесна тази дискусия, защото ще трябва да има консенсус на ниво 27 страни-членки. Но да не забравяме, че ние втази дискусия не сме сами, по никакъв начин не сме в някаква изолация или в някаква трудна позиция, напротив, ние имаме многоясни данни, които ще представим сега, след вчерашното заседание, на всички колеги в Европейския съюз и на тази база щезапочнем дискусията за това какво можем да направим заедно.

Водещ:Като си говорим за дискусия, министър Младенов, ми направи впечатление, че няколко пъти споменахте думата тероризъм, терор и така нататък, каква ще бъде позицията на България в тези дискусии в рамките на Европейския съюз? Знаем, че има държави, които живо се интересуват от това дали "Хизбулла"ще бъде обявена за терористична организация от евросъюза.

Н. Младенов:Няма държава в Европейския съюз, която може да си позволи да несе вълнува от проблема с тероризма.

Водещ:Но има, общо взето, два лагера.

Н. Младенов:Има, разбира се, различни аргументи, различни тези, различни политически ситуации, които трябва да се вземат предвид, но в крайна сметка решенията в Европа ще бъдат взети на ниво 27, за което се изисква консенсус. Всички ще бъдем абсолютно единни, зада се предпазим от подобен тип атаки в бъдеще. Колко време ще отнеме тази дискусия, каква е процедурата тя да се случи, какви аргументи ще бъдат изнесени... От наша гледна точка ще бъдат изнесени аргументите на това, което видяхме, че се е случило в Бургас, това, което ние знаем. Останалите страни- членки също иматсвоите аргументи, не една са били страните в Европа, които са били обект на терористични заплахи, все повече са всъщност тези страни. Има страни, в които в момента текат процеси срещу заподозрени хора във връзка с терористични организации, една такава държава е например Кипър. Така че нека да оставим да се
развие нормалният цикъл на вземане на решения в Европейският съюз и през следващите месеци ще видим какви ще бъдат резултатите от него, но аз съм убеден, че в крайна сметка те ще ни направят по-силни.

Водещ:От думите ви разбирам, че България смята, че има достатъчно аргументи "Хизбула" да бъде обявена за подобна терористична организация?

Н. Младенов:България, ако нямаше достатъчно аргументи да заяви вчера, че следите на този атентат водят към военното крило на "Хизбула", нямаше да го направи, в това можете да бъдете сигурни.

Водещ:Не е ли възможен, г-н Младенов, сценарият хора, които формалночленуват във военното крило на "Хизбула", но самото крило да неседи зад организация на този атентат?
Н. Младенов:Аз не можах много да разбера въпроса ви.


Водещ:Ами, става въпрос хора...

Н. Младенов:Ако ти си част от една група, която се занимава с терористична дейност, тоест отговорността вече за това не е самотвоя, а е и на цялата група. И пак казвам, не само ние, не самоЕвропа, ако искате, не само Съединените щати или нашите
съюзници в НАТО, властите в Ливан имат интерес от разкриването на истината за този атентат, защото те нямат интерес върху тяхната страна да пада това петно и те нямат интерес тяхната страна да генерира несигурност към по-широкия регион на своите
съседи или, най-общо казано, в Европа. Затова и вчера думите на ливанския министър-председател бяха много ясни и категорични: не само ние имаме добри отношения с България, не само ние ще сътрудничим на това разследване, но ние ще запазим сигурността на европейските и на българските граждани. Това послание е най-важното от казаните неща през вчерашния ден, които потвърждават, че ние сме на правилния път и че имаме съюзници, с които ще доведем докрай действията, които сме започнали. Така че, няма основание за някакъв страх, няма основание за някаква паника в случая. Напротив, мисля, че има по-скоро основание за това да дадем пълната подкрепа на съответните следствени и други органи в българската държава, които могат да си довършат работата спокойно...

Водещ:Наистина ли смятате, г-н Младенов, че правителство, в което участва "Хизбула", макар и политическо й крило, ще съдейства напълно за разкриването на потенциални участници от страна на "Хизбула" в атентата?

Н. Младенов:Ливан е една много сложна държава...

Водещ:Абсолютно сте прав.

Н. Младенов:...в която има много сложни баланси, които трябва да се разгледат. Нека да не забравяме, че на тях им предстоят избори сега, през пролетта, да не забравяме, че страната е под огромен бежански натиск, заради кризата в Сирия. Само за четири месеца бежанската вълна се е увеличила от около 40 хиляди на 250 хиляди, потърсили убежище в тази страна. Така че аз съм сигурен,че има достатъчно сили в тази държава, които искат тя да се отърси от оковите на това впечатление, че е страна, която
генерира несигурност и в международен план. Пак казвам, не е наш въпрос да коментираме вътрешните политически баланси в едно правителство, но много силни са в момента и настроенията, много силно е и желанието на нормалните хора в тази страна, както навсякъде другаде по света, да се излезе от ситуацията по начин,по който подобен тип заплахи да бъдат прекратени в бъдеще.

Водещ:Съществува ли риск, г-н Младенов, да се превърнем, така, в една страна в някаква глобална политическа игра, например ако изявлението на българското правителство бъде използвано като повод за война срещу Иран?

Н. Младенов:Не, това е прекалено фантастичен сценарий, който няма връзкас реалността. България, пак ще повторя, е част от Европейския съюз и от НАТО. Ние сме част от общност, която защитава определен тип политика, политика, изградена на ценности. По същия начин, по който ние заедно в Европейския съюз и заедно в НАТО взимаме решенията за развитието на нашия континент, за нашата сигурност, така и подкрепяме нашите съюзници тогава, когато те се изправят срещу тероризма. През последните седмици сме свидетели на най-мащабната операция, която Франция инициира в сътрудничество със страните от Западна Африка и с мандат от Обединените нации за борба с най-дълбоко раковите образования на международния тероризъм в Мали. Преди години българската държава беше обект на терористични атаки. Нека да не забравяме, че истинската терористична атака срещу България беше извършена в Кербала, когато бяха убити български военнослужещи с цел промяна на българската политика. Ние не сме глобална супер сила, не сме обаче и някаква безгласнабуква на световната карта на политиката. Ние сме страна-членка
на НАТО, на Европейския съюз, която заявява своите позиции и гиотстоява в съюзничество с нашитe  партньори. Това е рамката, в която функционираме, това е рамката, която ни дава най-голяма сигурност и това рамката, която ни позволява в крайна сметка да постигаме целите, които си поставяме в политиката или в икономиката дори.

Водещ: Обаче, г-н министър, отлично знаете, че дори в едно семейство, както вие представяте НАТО и Европейския съюз, има най-различни разногласия. . .

Н. Младенов: Разбира се, че има различни...

Водещ: ...и в този смисъл има различни тези - дали трябва да бъде проведена военна операция срещу Иран...

Н. Младенов: Но покажете ми, покажете ми. . .

Водещ: . . . или не трябва.

Н. Младенов: Не, това е теза, по която няма различия.

Водещ: Наистина ли? В рамките на НАТО. . .

Н. Младенов: Няма различия по този въпрос, защото политиката, която всички в Европейския съюз водим, е, че трябва да бъде даден шанс на преговорите с Иран. И между другото вчера се взе и решение за следващ кръг от преговори между международните сили, които се водят в крайна сметка от Европейския съюз. Те ще се проведат, ако не ме лъже паметта, в Казахстан, с Иран по повод тяхната ядрена програма и съмненията, които все още съществуват. Вие казахте, че в едно семейство винаги има различни мнения. Да, винаги има различни мнения, но има теми, по които в крайна сметка след дискусии, след обсъждания, след взаимни компромиси и намиране на най-доброто златно сечение, ние винаги оставаме единни. Няма една тема в политиката на Европа по отношение на случващото се в Близкия изток, по отношение на борбата с тероризма, ако искате включително, по отношение на политиката ни към съседите в Средиземноморието, по която ние да имаме различия в Европейския съюз. Всички решения, затова и процедурите работят бавно, в крайна сметка се взимат с консенсус и със съгласието на всички страни-членки. Това ни прави длъжни не само пред българското общество, но пред всичките ни съюзници, добре да мотивираме предложенията си, добре да защитаваме позициите си и ясно да изразяваме това, което искаме да постигнем.

Водещ: Би било интересно накрая да чуем Вашия коментар за реакциите на някои опозиционни политически сили вчера след Консултативния съвет. Основната реакция беше от БСП и "Атака". Дори беше спомената думата, че България става мишена. Това нормално вътрешнополитическо говорене ли е?

Н. Младенов: Разбира се, че не е нормално. Разбира се, че това е разочароващо политическо говорене. Въобще парадигмата за това, че някой те натиска или ти натискаш някого, съществува само в мисленето на българските социалисти и на "Атака". Пак казвам, не може да се отнасяме безотговорно към този тип решения. Премълчаването на истината няма да ни направи по-силни, напротив, то ще ни направи по-слаби. Нито в България това ще бъде уважавано, нито пред света това ще бъде уважавано, камо ли от нашите съюзници. Вчера заключенията на разследването бяха представени пред Консултативния съвет за национална сигурност. Следваше всички
политически сили да кажат - да, това са заключенията. . . Ние не очакваме от опозицията да седне и да обявява резултати или нещо такова, по никакъв начин, господ ни опазил от такъв сценарий, но всички да кажем - да, заставаме зад това, което са направили българските следствени органи, заставаме зад техните заключения и продължаваме оттук нататък напред. Това би била зрялата реакция. За съжаление, може би още време ще ни трябва, за да достигнем до такова ниво на зрялост.

Водещ: Смятате ли, че трябваше да уведомите малко по-рано опозицията за нещата, с които трябва да се съгласят, както вие твърдите? И още, направи много силно впечатление едно изказване от страна на "Синята коалиция", че докладът, който вие сте изнесли за Близкия изток, е бил повърхностен.

Н. Младенов: Аз всякакви коментари съм чувал. Няма да отговарям, няма да влизам в дебат с тях, защото не намирам за необходимо. Политиката на България към Близкия изток и към целия регион е изцяло и 100 процента в центъра на това, което европейските страни правим заедно. Що се отнася за дискусията вчера, за да може министър Цветанов да представи резултатите от това разследване, той трябваше да получи разрешение от съответния орган на българското следствие или прокуратура, които да му разрешат да изнесе на закритото заседание определени данни, които са все още, пак повтарям, дълбоко класифицирани, защото са свързани с юрисдикцията на други държави и има още дейности, които трябва да бъдат извършени. Затова и вчера заседанието може би продължи толкова дълго и беше при закрити врати.

Водещ: Добре, благодаря ви.

Водещ: Благодаря.

Водещ: Външният министър Николай Младенов обясни мотивите на българското следствие и на българската държава и смята, че България е по-сигурно място след вчерашното изявление, след Консултативния съвет по национална сигурност.

Вижте видеото с целия разговор ТУК

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация