Дипломатически представителства

Австралия и Океания

Азия

Африка

Европа

Северна Америка

Южна Америка

Приветствие на министър-председателя и министър на външните работи Димитър Главчев по повод Деня на българската дипломатическа служба и 145-годишнината от нейното основаване

22 Юли 2024 Новини

ПРИВЕТСТВИЕ НА МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ И МИНИСТЪР НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ Г-Н ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ ПО ПОВОД ДЕНЯ НА БЪЛГАРСКАТА ДИПЛОМАТИЧЕСКА СЛУЖБА – 19 ЮЛИ, И 145-ГОДИШНИНАТА ОТ НЕЙНОТО ОСНОВАВАНЕ

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕЗИДЕНТ,
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ,
ВАШЕ СВЕТЕЙШЕСТВО,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА МИНИСТРИ И НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
ВАШИ ПРЕВЪЗХОДИТЕЛСТВА, ЧЛЕНОВЕ НА ДИПЛОМАТИЧЕСКИЯ КОРПУС И ПРИЯТЕЛИ НА БЪЛГАРИЯ,
ДРАГИ КОЛЕГИ И ГОСТИ,

Имам честта и удоволствието да Ви приветствам по повод празника на Българската дипломатическа служба – на 19 юли бе отбелязана 145-ата годишнина от нейното основаване. За всички нас това е ден на размисъл, гордост и почит към делото на поколения български политици и дипломати, служили предано на родината ни, за да бъде тя търсен и уважаван международен партньор.

Дипломатическата ни служба е създадена през 1879 година, в момент, когато България се утвърждава като свободна и суверенна нация, след векове на чуждо подтисничество. Със свой Указ княз Александър Батенберг назначава първите български дипломатически представители в чужбина – в непосредственото съседство на България: в Турция, Румъния и Сърбия. Век и половина по-късно, Министерството на външните работи и дипломатическата ни служба, със своята мрежа от над 100 дипломатически и консулски мисии и постоянни представителства пред международни организации и повече от 90 почетни консули по света, с достойнство и безкористна мотивация отстоява интересите и авторитета на България на международната сцена.

Можем спокойно да кажем, че нашата дипломация винаги е била в „центъра на събитията“, когато е трябвало да се отстояват националните ни интереси и приоритети във външната ни политика, да се защитават правата на нашите сънародници зад граница и да се развиват отношения на приятелство и сътрудничество със съседите ни, както и многобройните партньорства с държавите в Европа и извън нея. Българските дипломати винаги са работили в полза на отечеството както по време на война, така и на мир, справяйки се със заплахи и предизвикателства, търсейки оптималните решения. И днес България е твърдо и непоколебимо на страната на върховенството на правото, мира, свободното развитие, етническата и религиозна толерантност, които са и ценности на евроатлантическата общност, олицетворявана от ЕС и НАТО.

Използвам възможността да изразя признателност към присъстващите тук „ветерани“, работили дълги години в Дипломатическата ни служба и дали своя принос за нейните успехи. Гордеем се с Вас, желаем Ви здраве и разчитаме на Вашите знания и опит!

Днес сме свидетели на все по-голяма сила, с която се откроява ролята на дипломацията – в един все по-фрагментиран и разделен свят на конкуренция, съперничество, паралелни кризи и конфликти и динамично променяща се международна среда. Продължаващите войни в близост до България – в Украйна и Близкия изток, променящите се геополитически реалности, наред с климатичните промени, глобализацията, скоростното развитие на новите технологии, заплахите в областта на киберсигурността поставят на сериозно изпитание бъдещето на нашата планета и идните поколения.

Като служебен министър-председател и министър на външните работи, приоритет за мен бе да осигуря стабилна и устойчива изпълнителна власт, която успешно да води страната ни в средата от кризи и предизвикателства чрез предвидимост, откритост и последователност във външната ни политика.
Една от основните задачи, с които се справихме, бе провеждането на честни и прозрачни избори в чужбина. Предизвикателството тази година беше „двойно“, тъй като на 9 юни беше проведено гласуване „две в едно“ - както за Европейския парламент, така и предсрочен вот за състава на българското Народно събрание. С активното съдействие на МВнР, извън страната бяха образувани 769 избирателни секции в 60 държави, където сънародниците ни успяха да упражнят конституционното си право на глас. С удовлетворение мога да кажа, че вотът зад граница, въпреки трудностите, които трябваше да преодоляваме, премина нормално и без нарушения.

Използвам случая, за да изкажа своята сърдечна благодарност на екипа на МВнР, натоварен с организирането на гласуването зад граница, на служителите от нашето и другите ведомства, командировани като членове на СИК в чужбина, а също и на колегите от дипломатическите и консулските ни представителства и на българските общности зад граница за положените усилия за успешната подготовка и протичане на изборния ден.

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Служебното правителство се придържа стриктно към евроатлантическия избор на страната ни като отговорен и активен член на Европейския съюз и на НАТО. България продължи конструктивното си участие в рамките на двата съюза, във вземането на решения и предприемане на мерки в отговор на съвременните предизвикателства за общата ни сигурност и просперитета на нашите граждани.

Вече близо две години и половина на североизток от нашите граници продължава ужасът и хуманитарната трагедия, причинена от агресията на Русия срещу суверенна и демократична Украйна. Заедно с военните действия, продължават да се задълбочават и негативните последици за регионалната и международната сигурност. От самото начало на войната България безрезервно подкрепя всички колективни мерки в рамките на ЕС и на НАТО за отблъскване на агресора, в защита на суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Не за първи път казваме, че в своята самоотбрана Украйна защитава не само свободата и суверенитета си, но и принципите на международното право и ценностите, върху които е изградена демократична Европа. България ще продължи многоизмерната си подкрепа за Украйна – дипломатическа, хуманитарна, политическа, военна, социално-икономическа, включително и усилията по подготовка на възстановяването на страната с акцент върху сътрудничеството в ключови сфери.

Неотдавна имах честта да представлявам България на Срещата на върха на НАТО във Вашингтон по случай 75-ата годишнина от основаването на Алианса. Един от най-важните резултати от форума бе потвърждението, че пътят на Украйна към членство в НАТО е необратим. Одобрен бе съществен нов пакет от помощ за Украйна и препотвърден бе ангажиментът за дългосрочно оказване на военна подкрепа, обучение на украински военнослужещи, мерки за засилване на противовъздушната отбрана, нови двустранни споразумения за сигурност и засилване на работата по оперативната съвместимост.

България има ключова роля в решенията и мерките, които НАТО предприема за повишаване на сигурността и устойчивостта на съюзниците и партньорите в Черноморския регион. В този контекст ще отбележа домакинството ни на Втората конференция, посветена на сигурността в Черно море в рамките на Международната Кримска платформа, която проведохме в София на 15 април т. г. Активно участвахме и в Конференцията за възстановяване на Украйна, проведена на 11-12 юни в Берлин, както и в Конференцията на високо ниво по Формулата за мир на президента Зеленски в Бюргенщок, Швейцария, на 15-16 юни 2024 г.

В рамките на европейския дневен ред, България конструктивно подпомогна договарянето на преговорните рамки за започване на преговори за присъединяване към ЕС на Украйна и Република Молдова и провеждането на първи междуправителствени конференции на ЕС с двете държави на 25 юни тази година. България оценява трансформиращата стратегическа роля на политиката на разширяване на ЕС за осигуряване на стабилност, сигурност, социално-икономически просперитет, необратимост на демократичните реформи и среда, гарантираща спазването на европейските ценности и върховенството на закона. Активно подкрепяме и европейската перспектива и на Грузия.

Обръщайки поглед към Близкия изток – знаете, че страната ни категорично осъди терористичната атака на „Хамас“ срещу Израел от 7 октомври 2023 г., като подкрепи правото на Израел на самоотбрана, в съответствие с международното право. На фона на продължаващата вече почти 9 месеца израелска военна операция в Ивицата Газа, подкрепяме инициативата на арабските страни, САЩ и ООН за деескалация, незабавно прекратяване на огъня, освобождаване на заложниците, справяне с хуманитарната катастрофа в Газа и недопускане на разпространение на конфликта в региона. Заедно с други сходно мислещи партньори, подкрепяме всеобхватната пътна карта, представена от президента на САЩ Байдън, която предвижда постигане на обявените цели на три етапа. Вярваме, че устойчивият мир в Близкия изток и сигурността на народите, живеещи там, сред които израелци и палестинци, са възможни на основата на решение, базирано на принципа за „две държави“, съжителстващи в мир, под егидата на ООН, като единствена възможност за дългосрочно урегулиране.

Неотменим приоритет за нас, отчитайки географското положение на страната ни, е да бъдем добър и предвидим съсед и партньор, стремящ се към осигуряване на благоприятна среда на сигурност и стабилност в региона на ЮИЕ и Черно море. Поддържането на добросъседски отношения на сътрудничество и свързаност със съседните ни държави е фундаментална дългосрочна цел на проактивната ни двустранна и регионална дипломация. Продължаваме последователната си ангажираност в подкрепа на процеса на европейска интеграция на страните от Западните Балкани, при водеща роля на принципа на собствените заслуги в постигането на напредък в процеса, спазването на върховенството на закона и устойчивост на провежданите реформи.
Последователно отстояваме и защитата и гарантирането на правата и интересите на българските граждани, българските общности и хората с българско самосъзнание зад граница. Българите в чужбина са неразделна част от общата ни национална принадлежност и чувството ни за национална идентичност.

В този контекст от първостепенна значение за нас е гарантирането на правата на българите в Република Северна Македония. Отстояваме последователната си позиция началото на преговорите на РСМ за присъединяване към ЕС да се основава на постигнатите договорености на ниво ЕС и тези в двустранен план от юли 2022 г. Това включва, освен ефективното изпълнение на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г. и на протоколите от заседанията на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора, както и вписването в Конституцията на РСМ на българите, наравно с другите общности, и равноправното им третиране като граждани на страната.

Продължава системната и прагматична работа по изпълнението на нашите непосредствени приоритети в краткосрочен план за присъединяване към Шенген (сухопътни граници) и Еврозоната. Тези два приоритета са пряко ориентирани към повишаването на благосъстоянието и стабилната перспектива за развитие на българските граждани и общество.

Продължи и активната ни работа по линия на присъединяването на страната ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) – наш стратегически външнополитически приоритет. България се намира в интензивния етап на технически прегледи, провеждани от тематичните комитети на ОИСР в сътрудничество с българските ведомства. Вярвам, че активните ни действия за приключване в кратък срок на присъединителния процес ще бъдат успешни и ще доведат до важни национални реформи в областта на доброто управление, с което България ще има достойно място в клуба на най-развитите държави в света. В този контекст провеждаме и активна икономическа дипломация, насочена към реализирането на ключовите интереси на страната ни в търговско-икономическата и социалната сфера, във взаимодействие с ресорните министерства.

Отделяме първостепенно внимание и на задълбочаването на двустранните ни стратегически партньорства както със съседни и европейски държави, така и с партньорите ни извън европейския континент, с които ни обединяват общи ценности, интереси и цели в областта на сигурността, енергетиката, устойчивото развитие, опазването на околната среда и др.

Стремим се и към развитие на многобройните традиционни, както и към нови прагматични и взаимно изгодни партньорства, с държави страни от други региони, които се стремят към растяща роля в регионален и глобален план, голяма част от които се асоциират с т.н. „Глобален юг“, при цялата условност, с която използваме този термин.

Заедно с преобладаващата част от държавите-членки на ООН, България е убедена, че най-належащите проблеми в дневния ред на човечеството като глобалният мир и сигурността, устойчивото развитие, борбата с климатичните промени, енергийната и продоволствена криза, глобалното здравеопазване, борбата с тероризма и нелегалната миграция и др. могат да се преодоляват успешно чрез засилено многостранно сътрудничество при водещата роля на ООН. Страната ни дава своя принос и в това направление с успешното си представителство в редица органи и международни организации. В момента приносът ни е особено видим чрез членството ни в Съвета по правата на човека.

Друг актуален приоритет от национален характер е изграждането на способности за противодействие на дезинформацията и хибридните заплахи, в съответствие и с политиките на ЕС и НАТО в тази област. Подложени сме на външна пропаганда и чуждестранна намеса, които целят да подкопаят нашата демокрация и институции. Рисковете се умножават от развитието на предизвикателствата в киберпространството и употребата на изкуствения интелект.

Отговорът на тези предизвикателства, според мен, е развитието на нови способности и капацитет в областта на дигиталната дипломация.



УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,


За да продължи успешно да изпълнява своите задачи на фона на изброените растящи предизвикателства и високи обществени очаквания, България трябва да има професионално подготвена, ресурсно осигурена, висококвалифицирана и ефективно работеща Дипломатическа служба като част от системата за укрепване и защита на националната ни сигурност. Убеден съм, че в днешния сложен свят мирът и преговорите изискват увеличен капацитет и ресурси. Българската дипломация следва да се модернизира и надгражда, в крак с тенденциите на времето и технологичните иновации, да умее да мотивира, привлича и задържа подготвени млади хора, готови за служат на високата кауза, наречена България. Призовавам всички вас, които присъствате тук, да съдействате активно на МВнР по това направление.
В заключение, позволете ми да се обърна специално към колегите от системата на Министерството на външните работи, без чиято всеотдайност в ежедневната им работа не би било възможно изпълнението на приоритетите, които си поставяме, включително тези, които залегнаха в първия ни проект за Външнополитическа стратегия. Оценявам високо Вашия труд и Ви благодаря за професионализма и полаганите извънредни усилия, често с цената на жертване на лично време и внимание към най-близките. Вашата безкористна отдаденост и служба са фундаментът на външните отношения на България. Признателен съм, че възприемате работата си като дълг и призвание, а не като формално служебно задължение. Бих искал да изкажа и искрена благодарност към Вашите семейства, чиято подкрепа към вас е незаменима при изпълнение на отговорните задачи.
Бих искал тук да благодаря и за сътрудничеството и безценната подкрепа, която получаваме от международните ни партньори. Обръщам се към акредитираните у нас посланици и представителите на дипломатическия корпус: високо оценяваме професионалната Ви работа в полза на двустранните отношения и партньорства с държавите, които представлявате. Вашето приятелство и принос винаги са били от съществено значение за нашите успехи. Очакваме да продължим съвместния ни път към постигането на по-мирен и проспериращ свят!

ДРАГИ КОЛЕГИ И ГОСТИ,


Гледайки напред, на всички ни е ясно, че задачите пред нас са много и съвсем не са леки. Заедно следва да продължим да отстояваме националните си интереси, съчетани с европейските и евро-атлантическите ценности, да отстояваме правата и интересите на нашите сънародници, да работим за развитие и благоденствие на родината ни. Нека в дух на обединение днес обновим ангажимента си към принципите и ценностите, които ни ръководят във външната политика. Нека продължим да се стремим към върхови постижения, да спазваме най-високите стандарти на почтеност, да работим заедно за изграждането на по-справедлив, мирен и проспериращ свят, в който дипломацията взима връх над конфликтите и в който мирът, свободата и международното право са доминиращи.

Пожелавам на всички здраве и много професионални и лични успехи! Честит празник!


София, 22 юли 2024 г.

Допълнителни снимки

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация