Генералният директор на дирекция „Глобални въпроси“ в МВнР Уляна Богданска се срещна със специалния представител и координатор към ОССЕ за борбата с трафика на хора Валиант Ричи
23 Юни 2021 Новини.jpg)
„България е страна по основните международни инструменти в областта на трафика на хора на ООН и Съвета на Европа и в националното законодателство сме внедрили съответните правни стандарти на ЕС“, заяви генералният директор на дирекция „Глобални въпроси“ в МВнР Уляна Богданска на среща със специалния представител и координатор за борбата с трафика на хора към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Валиант Ричи.
„България е сред малкото страни, които са регулирали тези въпроси в специален закон, приет през 2003 г. - Закона за борба с трафика на хора“, допълни тя.
В хода на разговора Уляна Богданска посочи, че трафикът на хора е сериозно нарушение на правата на човека, тежко престъпление против личността, индивидуалната свобода и достойнство.
Генералният директор обърна внимание и на усилията, които страната ни полага за превенция на трафика на хора и изтъкна, че разчитаме на тясното двустранно сътрудничество, както и на сътрудничеството с международните организации по осъществяването на ефективно противодействие.
„МВнР работи в тясно сътрудничество с Администрацията на Националната комисия за борба с трафика на хора, Министерството на вътрешните работи, Държавната агенция за закрила на детето и Министерството на труда и социалната политика по случаите на трафик на хора с цел трудова и сексуална експлоатация“, заяви Уляна Богданска. Тя сподели, че Министерство на външните работи е изградило механизъм за действие на консулските служби в случаи на идентифициране и подпомагане на евентуални жертви на трафик на хора, като консулските служители са обучени да оказват съдействие на пострадалите.
Специалният представител и координатор за борбата с трафика на хора към ОССЕ Валиант Ричи е на посещение в България в периода 22-24 юни 2021 г., организирано от Националната комисия за борба с трафика на хора. В програмата му са включени срещи с представители на компетентните институции в България в борбата с трафика на хора, както и с представители на неправителствени организации, като основната цел на визитата е да бъде обсъден отговорът на България по отношение на трафика на хора, да се предоставят препоръки и да се обменят добри практики.