Съвет „Външни работи“ призова за незабавно примирие в Либия
13 Май 2019 Новини
Актуалните развития в Либия и Сахел, обстановката във Венецуела и решението на Иран да преустанови изпълнението на част от ангажиментите си по Съвместния всеобхватен план за действие бяха във фокуса на вниманието на Съвет „Външни работи“, който се проведе днес в Брюксел. България бе представена от заместник-министър председателя и министър на външните работи Екатерина Захариева.
Първите дипломати на ЕС обсъдиха обстановката в Либия, като потвърдиха дълбоката загриженост на ЕС от ескалацията в резултат от офанзивата на Либийската национална армия към столицата Триполи. Участие в дискусията взе Гасан Саламе, специален представител на Генералния секретар на ООН, които информира министрите за текущите си усилия и очакванията си за развитието на ситуацията. Бе прието изявление на Съвет „Външни работи“ по Либия, призоваващо за незабавно примирие и ангажиране на страните по конфликта в политически диалог под егидата на ООН, насочен към всеобхватно политическо решение на кризата. Обсъдени бяха рисковете при по-нататъшно задълбочаване на конфликта, включително възможността от увеличен мигрантски натиск спрямо Европа.
Министрите на външните работи направиха преглед на ситуацията в Сахел и отношенията на ЕС със страните от региона (Буркина Фасо, Мавритания, Мали, Нигер и Чад). Потвърдиха ангажимента на ЕС да помага на региона с всички налични инструменти в рамките на интегрирания си подход. Същевременно, изразиха очакване страните от Сахел да положат максимални усилия в изпълнение на поетите ангажименти и насърчиха засилване на регионалното им сътрудничество в рамките на инициативата Г-5.
Външните министри на 28-те разгледаха актуалните развития по редица теми като кризата във Венецуела и дейността на Международната контактна група и решението на Иран да преустанови изпълнението на част от ангажиментите си по Съвместния всеобхватен план за действие.
Споделяме общата загриженост от решението на Иран и убеждението, че поставянето на ултиматуми е контрапродуктивно. ЕС трябва да остане ангажиран с прилагането да СВПД, който от ключово значение за глобалната архитектура за неразпространение и европейската сигурност, заключиха министрите.
По отношение на влошаващата си ситуация във Венецуела, позицията на България остава непроменена – необходимо е намирането на мирно и демократично решение на кризата чрез провеждане на свободни и честни президентски избори. Системното нарушаване на човешките права, извършвани от режима на Мадуро, следва да бъде категорично осъдено. Имунитетът и конституционните правомощия на членовете на парламента трябва да бъдат напълно зачитани.