Националните координатори на Инициативата „16+1“ разговаряха в МВнР
06 Юни 2018 Новини
Националните координатори по Инициативата за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа („16+1“) се срещнаха днес в МВнР. Срещата има важно значение в политически, координационен и подготвителен аспект преди домакинството на страната ни през юли на Седмата среща на върха на държавните и правителствени ръководители на страните от платформата.
В разговорите взеха участие заместник-министър Георг Георгиев, заместник-министърът на външните работи на Китай Ван Чао, представителите на държавите участнички в инициативата, както и наблюдатели от други държави и организации.
В изказването си Георг Георгиев изтъкна, че България е силен поддръжник на Иницитивата за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа. „От първата среща през 2012 г. във Варшава до днес „16+1“ се превърна в международна платформа за обсъждане и прилагане на идеи за сътрудничество“, заяви българският зам.-министър.
Георгиев подчерта, че очаква на Срещата на върха в София да се оценят както постиженията на предходния период, така и да се очертаят новите перспективи за бъдещо развитие. Той изрази и надежда за привличане на повече значителни китайски инвестиции в България в областта на инфраструктурата, транспорта, селското стопанство, здравеопазването и околната среда. „Българското правителство ще се радва да приветства стратегически китайски предприятия и инвестиционни партньори, които имат сериозни и дълготрайни намерения да се възползват от отличния инвестиционен климат у нас“, каза Георг Георгиев.
По думите му темата на предстоящата среща в София - „Задълбочаване на отвореното и прагматично сътрудничество за приобщаващ просперитет“, отразява общото желание на държавите – участнички в Инициативата да се използват съществуващите възможности за укрепване на сътрудничеството и за постигане на практически резултати в полза на всички.
Китайският заместник-министър на външните работи отбеляза, че България има съществен принос към Инициативата за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа. „Надявам се и вярвам, че държавата ви ще играе важна роля в тази платформа. Нашето предложение е да се съсредоточим в израждането на прагматични връзки, които да постигнат конкретни резултати“, каза заместник-министър Ван Чао пред националните координатори.