Екатерина Захариева, премиерът на Того и външният министър на Ямайка откриха годишната среща на министрите от Европейския съюз, Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн
31 Май 2018 Новини
“Европейският съюз би искал да модернизира своите отношения с Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн в новото споразумение след 2020 г. Бихме желали да изработим документ, който да залага на принципите на устойчивото развитие, и да дава възможност за реакция на новите глобални реалности.” С тези думи вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева откри Съвместния министерски съвет на ЕС и Групата страни от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ), който се провежда в Ломе, столицата на Тогоанската република.
На церемонията говориха още премиерът на страната-домакин - Коми Селом Класу, както и външният министър на Ямайка сенатор Камина Джонсън-Смит, съпредседател на форума.
Като Председател на Съвета на ЕС Екатерина Захариева е съпредседател на срещата, която събра делегации от 79 държави от АКТБ и от 28-те държави членки на ЕС. В рамките на Съвета министрите ще обсъдят отношенията между ЕС и страните от АКТБ по бъдещото Споразумение за партньорство след 2020 г.– т.нар. „Пост-Котону“.
“Предложението на ЕС е да се засили регионалното сътрудничество. Надявам се да обсъдим конкретни идеи по всички общи теми. По отношение на климатичните промени до момента ЕС и АКТБ са показали,
че могат да си сътрудничат успешно, като ЕС остава решен да прилага Парижкото споразумение. В рамките на дискусиите ще повдигнем и темата за миграцията - ще направим преглед на постигнатото до момента и как да приспособим своите политика съобразно нуждите на терен. В сферата на търговията прилагаме няколко споразумения за икономически партньорства и приветствам желанието на още държави да се включат в тях. Ще обсъдим и Европейския план за външни инвестиции, важен инструмент за борба с бедността и първопричините за миграцията”, изтъкна Захариева.
“Аз съм родена през 1975 г., когато е приета първата конвенция от Ломе - първият документ между Европейската икономическа общност и 71 държави от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн. Горда съм, че днес ще обсъдим как да подобрим това партньорство в следващите десетилетия”, каза Екатерина Захариева.
Съветът на министрите АКТБ—ЕС е върховната институция на партньорството между двете организации. Той заседава веднъж годишно, последователно в Брюксел и в държава от АКТБ, и се състои от членовете на Съвета на ЕС, член на Европейската комисия и по един член на правителството на всяка държава от АКТБ.
Бъдещето на отношенията между държавите от АКТБ и ЕС са основна тема на съвета в Ломе, тъй като текущото споразумение за партньорство АКТБ—ЕС т.нар. Споразумение от Котону, изтича през 2020 г. Очаква се през есента да запознат преговори по новото споразумение, известно като Пост-Котону.
Споразумението от Котону в момента задава общата рамка на отношенията на ЕС с държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн (АКТБ). То беше прието през 2000 г., за да замени Конвенцията от Ломе от 1975 г. Негова цел е намаляването и в крайна сметка изкореняването на бедността, както и оказването на принос за постепенното интегриране на държавите от АКТБ в световната икономика. В основата на споразумението стоят 3 стълба:
* сътрудничеството за развитие
* икономическото и търговското сътрудничество
* политическото измерение
Действието на споразумението от Котону ще изтече през февруари 2020 г. От страна на ЕС в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС активно се работи по преговорния мандат на ЕС за бъдещото партньорство с държавите от АКТБ, като се очаква новото споразумение да бъде сключено за срок от 20 години.
ЕС подпомага програми и инициативи, които осигуряват ползи на много държави от групата на държавите от АКТБ. Съюзът има и програми за регионален икономически растеж и развитие за конкретни региони в АКТБ. Повечето проекти се финансират чрез Европейския фонд за развитие (ЕФР). Тези средства не са част от общия бюджет на ЕС. Те се управляват чрез вътрешно споразумение между държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета. Единадесетият ЕФР, приет през 2013 г., обхваща периода от 2014 г. до 2020 г. и включва общо 30,5 милиарда евро.
Миграцията е важен аспект на отношенията между ЕС и АКТБ. Рамката за сътрудничество в тази област е установена в член 13 от Споразумението от Котону. Този член включва разпоредби, свързани с подобряването на условията в страните на произход и на транзитно преминаване, законната миграция и връщането на незаконни имигранти.