Министър Даниел Митов участва в неформалната среща на министрите на външните работи на ЕС "Гимних"
06 Февруари 2016 Новини
Министър Даниел Митов взе участие в неформалната среща на външните министри на ЕС „Гимних“, която се проведе на 5 и 6 февруари в Амстердам. Сред обсъдените въпроси бяха Глобалната стратегия на ЕС в областта на външната политика и политиката на сигурност, отношенията ЕС-Иран, както и ситуацията в Близкия Изток. Във фокуса на срещата бе и миграционната криза, която бе обсъдена съвместно от страните от ЕС и кандидатките за членство.
Министрите на външните работи и на отбраната на държавите-членки на ЕС дискутираха Глобалната стратегия на ЕС в областта на външната политика и политиката на сигурност, като се съгласиха, че тя би следвало да отчете настъпилите сериозни геополитически промени и рискове за ЕС. Българският външен министър подчерта необходимостта от засилване на ролята на ЕС за гарантиране на международната сигурност, най-вече в непосредствена близост до границите на Съюза, а сътрудничеството със стратегическите партньори е от приоритетен характер. Общо бе мнението, че Глобалната стратегия би следвало да включва темите за миграцията и енергийната сигурност.
Участниците в срещата обсъдиха и възможностите за развитие на сътрудничеството между ЕС и Иран. Министър Митов открои съществуващите възможности за икономическо взаимодействие с Техеран, като подчерта, че откриването на делегация на ЕС в Техеран е от приоритетно значение. Бе споделено и мнението, че ЕС трябва да потърси възможности за енергийна диверсификация съвместно с Иран.
Българският външен министър се позова на Съвместното изявление относно предизвикателствата, произтичащи от миграционните потоци, прието на 2 февруари по време на Втората неформална среща на министрите на външните работи от ПСЮИЕ, където всички участници потвърдиха готовността си за справяне с предизвикателствата с общи усилия. Министър Митов акцентира върху стриктния контрол на външните граници на ЕС и изпълнението на поетите ангажименти и предприетите инициативи. В този контекст държавите-членки следва да бъдат подпомагани, като е необходимо прилагане на диференциран подход към бежанците и икономическите мигранти. „Изпълнението на реадмисионните споразумения с трети страни има важно значение, включително от гледна точка на широка информираност за действията на ЕС“, заяви българският първи дипломат.