120 години дипломатически отношения между България и САЩ
30 Януари 2023 Събития и дискусии
На 19 септември 2023 г. се навършват 120 години от установяването на дипломатически отношения между Република България и Съединените американски щати! На тази паметна дата през далечната 1903 г. българският княз Фердинанд приема акредитивните писма на Джон Б. Джаксън, пълномощен министър на САЩ за Гърция, Румъния и Сърбия, който става първият дипломатически агент на САЩ за страната ни.
Когато на 22 септември 1908 г. България обявява своята независимост, Хорас Г. Ноулс, тогава посланик на САЩ в Румъния и Сърбия и дипломатически представител за България, незабавно изпраща телеграма до Вашингтон. На 3 май 1909 г. САЩ официално признават независимостта на България. Президентът Уилям Тафт поздравява цар Фердинанд за приемането на страната ни в общността на суверенните и независими държави!
На 12 януари 1912 г. е открита първата консулска служба на Съединените щати в България, ръководена от изтъкнатия лекар и публицист Асен Кермекчиев (известен още като Ейс Кермек) в качеството му на първи консулски агент на САЩ в София.
През 1914 г. България открива своята първа легация в САЩ. За пълномощен министър във Вашингтон е назначен Стефан Панаретов, виден наш учен, общественик и дипломат, който връчва акредитивните си писма на президента Удроу Уилсън на 10 декември 1914 г.
На 18 март 1919 г. отваря врати легация на САЩ в София, а Чарлс С. Уилсън връчва акредитивните си писма като шарже д’афер ad interim. През 1921 г. той е официално назначен за пълномощен министър на САЩ за България.
През следващите десетилетия двустранните отношения на България със САЩ преминават през различни исторически етапи. Неподвластни на ветровете на историята остават връзките между хората от двете държави – онази богата и пъстра плетеница от приятелства, доверие и взаимно уважение, която е и мост, и основа, и обещание за бъдещето. Днес над 300 хиляди българи живеят и работят в САЩ. Със своето трудолюбие, почтеност и творчески плам те всеки ден правят света около тях малко по-добър и едновременно с това рисуват един красив образ на Отечеството.
Сто и двадесет години след установяването на дипломатически отношения, Република България и САЩ работят в тясно сътрудничество както двустранно, така и в рамките на различните международни форуми и организации, в търсене на устойчиви решения на съвременните глобални и регионални проблеми. С учредяването на Стратегическия диалог България – САЩ, чиято първа сесия се състоя на 8 януари 2020 г. в София, отношенията между нашите две държави са издигнати на качествено ново равнище.
Съюзници, приятели и стратегически партньори, обединени от споделени ценности, интереси и обща визия за бъдещето, за наш е чест да стоим рамо до рамо на международната сцена!
Присъединете се към нас, за да станете част от историята на българо-американските отношения и да съпреживеете богатата програма от култури прояви и събития, посветени на годишнината, която ще обхване цялата календарна 2023 г.!
Исторически календар |
· Най-старата българо-американска общност в САЩ е сформирана в Гранит сити, след като за пръв път български имигранти се заселват в щата Илинойс през втората половина на XIX в. · В началото на 70-те години на XIX в. в Чикаго емигрират първите наши сънародници. Това са предимно студенти, изпратени да учат в САЩ от американски мисионери. Въпреки че повечето се връщат обратно в България, някои остават в града, допринасяйки за разрастването на българската диаспора в щата Илинойс. · През 1907 г. първата българска християнска мисия започва да функционира със свой собствен свещеник в град Мадисън, Илинойс. · Българската общност в Гранит сити издава първия български вестник в САЩ „Vox Populi” в периода 1907 - 1950 г. · След края на Първата световна война Асен Христов Йорданов емигрира в САЩ, където съществено допринася за развитието на гражданското въздухоплаване в страната. · Понастоящем най-голямата българска диаспора в САЩ се намира в Чикаго. · Към момента в САЩ осъществяват дейност 37 български неделни училища.
ЯНУАРИ
ФЕВРУАРИ
|



