50 истории - България и Фолклорни танци – Канбера
25 Юли 2022 Събития и дискусии
Канбера
Да изграждаш мостове между Австралия и България чрез магията на фолклора
„Фолклорни танци – Канбера“ е група, която от 1994 г. се занимава с преподаване на фолклорни танци от много страни по света на любители.
За нас връзката между Австралия и България се основава не толкова на един човек, колкото на културната същност на България, представена чрез нейните традиционни танци. През годините „Фолклорни танци – Канбера“ е била домакин на редица български хореографи за провеждане на семинари в Австралия - преподаватели като Александър Занкин, Катя и Недялко Тилеви, Белчо Станев и през 2019 г. - Таня Димитрова.
Посещението на Таня в Канбера беше инициирано от един от членовете на „Фолклорни танци – Канбера“ - Катерина Кормушева, която като по-млада е танцувала с Таня в Пазарджик. Българското посолство в Канбера също спомогна за гладкото протичане на това посещение. Таня беше изключително енергичен и вдъхновяващ учител и бе високо оценена от различните групи, на които преподава тук в Канбера и в Сидни по време на краткия си престой.
Онлайн танцовите семинари, организирани от „Фолклорни танци – Канбера“ през времето на пандемични ограничения през 2021 г. ни срещнаха виртуално и с д-р Гергана Панова. По време на нейния онлайн семинар тя представи своя танц „Гълъб форка“ - хореография, създадена специално за нейното първо „посещение“ в Австралия, по едноименната красива родопска песен.
Влиянието на България в танцовата сфера е проникнало в Австралия и по света - хора посещават танцови семинари в България, създават се здрави приятелства, които водят до нови посещения и срещи. Впечатляващ е фестивалът в Копривщица, който се провежда на всеки пет години в планините на изток от София, но това не е единствената атракция. Танцьорите ни се интересуват също от културното значение на танците и регионите, за които научаваме, и често желанието да се докоснем до това богатство е неустоимо.
Завладяващо е да се види влиянието, което българският танц и култура оказват върху хора от всякаква възраст и произход. Хора, които нямат български корени, от мултинационален и англосаксонски произход, от тийнейджъри до над 80-годишни - всички обичат да учат стъпки и текстове на песни, толкова далечни за тях. България така обогати нашия фолклорен танцов свят чрез голямото разнообразие от красива музика със завладяващи сложни ритми, чисти певчески гласове и цветни регионални носии, че ние очакваме с нетърпение продължението на нашето щастливо приятелство.